Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Sojusznicze AWACS przeciwko Daesh już w październiku?
Zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow oświadczył, iż zapowiedziane na warszawskim szczycie NATO misje samolotów AWACS na rzecz koalicji walczącej z Państwem Islamskim mogą się rozpocząć w październiku.
Wyraził też przekonanie, że szkolenia irackich oficerów, prowadzone obecnie m.in. w Jordanii, mogą zostać podjęte w samym Iraku przed końcem bieżącego roku.
"Na szczycie w Warszawie postanowiliśmy udzielić bezpośredniego wsparcia koalicji przeciw Państwu Islamskiemu, udostępniając samoloty AWACS, by dostarczały siłom koalicji wartościowych informacji" - powiedział Vershbow. Przypomniał, że choć NATO nie jest członkiem koalicji zwalczającej Państwo Islamskie, to do kampanii przeciwko niemu przyczyniają się wszystkie kraje Sojuszu.
Zgodnie z deklaracją z lipcowego szczytu samoloty systemu wczesnego ostrzegania i nadzoru przestrzeni powietrznej (AWACS) mają operować nad międzynarodowymi wodami Morza Śródziemnego i Turcją, obserwując terytoria Syrii i Iraku.
"Loty jeszcze się nie zaczęły. Pod koniec października będziemy mieli spotkanie ministrów obrony, myślę, że do tego czasu misja już się rozpocznie" - powiedział Vershbow dziennikarzom. Dodał, że samoloty nie będą włączone w zarządzanie polem walki, gdyż NATO nie uczestniczy w "kinetycznych aspektach operacji koalicyjnych". Ich rolą będzie nadzór i wsparcie rozpoznawcze samolotów koalicji.
Mówiąc o zapowiedzianym także w Warszawie rozszerzeniu szkoleń irackich wojskowych na sam Irak, Vershbow wyraził nadzieję, że nastąpi to przed końcem bieżącego roku. Jak powiedział, między Irakijczykami i koalicją trwają rozmowy w sprawie tego, na czym powinien się skupiać wysiłek szkoleniowy. Zaznaczył, że nawet po uruchomieniu kursów w Iraku będą kontynuowane szkolenia w Jordanii, gdzie setki irackich oficerów doskonaliły się w przeciwdziałaniu improwizowanym ładunkom wybuchowym, medycynie wojskowej i planowaniu cywilno-wojskowym.
"Nasze wysiłki mają uzupełnić starania poszczególnych sojuszników i innych organizacji międzynarodowych, jak ONZ i UE" - powiedział Vershbow.
"Doświadczenie z innych teatrów, w Afganistanie i na Bałkanach, mówi nam, że istotnym składnikiem długoterminowej stabilności jest wzmacnianie lokalnych sił i instytucji" - podkreślił.
Głównym miejscem szkoleń irackich oficerów jest obecnie Centrum Szkoleniowe Operacji Specjalnych Króla Abdullaha II (KASOTC) w Jordanii, z którym współpracują także polskie Wojska Specjalne.
W działania koalicji zwalczającej Państwo Islamskie zaangażowała się również Polska. W czerwcu prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o wysłaniu dwóch kontyngentów w ramach misji Inherent Resolve. Na jego podstawie w Kuwejcie działa kontyngent lotniczy wspierający koalicję rozpoznaniem z powietrza. Postanowienie dotyczy też 60 komandosów zaangażowanych w doradztwo i szkolenie sztabów oraz pododdziałów specjalnych sił zbrojnych Iraku.
Realista
4 miesiące żeby ruszyć E-3 no ciekawe ruscy to by się w 5-8 godzin wyrobili ...