Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobotni przegląd prasy: Znów zamach we Francji; Krwawy Ramadan. Dziesiątki ofiar; Nadlatują polskie uzbrojone drony; Modele współczesnych armii; Polem gry Kremla jest chaos

Fot. Gendarmerie Nationale
Fot. Gendarmerie Nationale

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Piotr Moszyński, Gazeta Wyborcza, „Znów zamach we Francji”: „Terrorysta zaatakował zakłady chemiczne pod Lyonem. Wcześniej ściął głowę swojemu szefowi”. Omówienie wczorajszego zamachu terrorystycznego we Francji, w którym francuski salafita zaatakował firmę specjalizującą się w dostawach gazów i produktów chemicznych.


Sylwia Arlak, Dziennik Polski, „Krwawy Ramadan. Dziesiątki ofiar”: „Terroryści z Państwa Islamskiego krwawo zainaugurowali ramadan, dokonując wczoraj rzezi zagranicznych turystów w Tunezji, a także krwawych ataków niedaleko Grenoble we Francji oraz w Kuwejcie”.


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Nadlatują polskie uzbrojone drony”: autor opisuje plany MON, które zamierza w ciągu ośmiu lat wyposażyć armię w kilkadziesiąt bezzałogowych systemów latających, wśród których znajdą się także bezzałogowce dysponujące możliwością atakowania celów. Chodzi o programy „Gryf” i „Zefir”.


Przemysław Żurawski vel Grajewski, Gazeta Polska Codziennie, „Modele współczesnych armii”: wstęp do planowanej serii artykułów dotyczących planów reformy polskiej armii, jej obecnego stanu i proponowanych modeli rozwoju.


Lilia Szewcowa, Gazeta Wyborcza, „Polem gry Kremla jest chaos”: artykuł rosyjskiej politolog, pracującej w moskiewskim centrum „Carnegie”. Obszerna analiza rosyjskiej polityki wewnętrznej i zagranicznej, obliczonej na przetrwanie systemu spersonalizowanej władzy. Opis działań Kremla, zmierzającego do podporządkowania sobie nie tylko „bliskiej zagranicy”, lecz także – za pomocą działań pozakulisowych i propagandowych – opinii publicznej państw zachodnich.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Rafal

    Raytheon proponuje Polsce/za ewentualną zgodą kongresu/częsciową produkcje pocisków GEM-T.To za mało! Dopóki nie będziemy mieli możliwości samodzielnej produkcji całościowej/pełna technologia wszystkich elementów dobrych pocisków klasy Stunner,to w przypadku konfliktu nasze zapasy b.szybko się skończą! MON nic nie robi by uzyskać takie technologie.Reytheon zaczął polonizację od tego,że obiecał że transport będzie polski.To są kpiny!!.Najważniejsze technologie powinny właśnie dotyczyć pocisków i od tego powinna się zacząc polonizacja.Jak najszybciej,bo trzeba zakłady np Mesko do tej produkcji przygotować!

  2. Afgan

    Co do proponowanych modeli rozwoju polskiej armii nie powinniśmy wzorować się na krajach zachodniej Europy, gdyż ich armie są projektowane do tzw modelu ekspedycyjnego, w szczególności jest to wyraźne w przypadku Francji i Wlk.Brytanii, dla Polski jako kraju frontowego NATO, można by wręcz powiedzieć wschodniej tarczy Europy, przykładem rozwoju powinna być armia izraelska lub armia RFN za czasów kiedy istniał Układ Warszawski. Nie jesteśmy krajem post-kolonialnym i nie mamy żadnego interesu bawić się w naftowe wojenki na pustyniach Bliskiego Wschodu czy afrykańskich sawannach, to nie nasza sprawa. Priorytetem w naszych siłach zbrojnych powinny być siły pancerne i zmechanizowane (przy jednoczesnym rozwoju środków zwalczania broni pancernej- ręczne wyrzutnie PPK, śmigłowce z PPK, itp) oraz przede wszystkim skuteczna obrona powietrzna i przeciwrakietowa, przy równoczesnym stawianiu na obronę terytorialną opartą o formacje paramilitarne. Ponadto należy przywrócić powszechny pobór do wojska, jednak nie mam tu na myśli bezsensownej 12 miesięcznej służby, ale 1-2 miesięczne obowiązkowe przeszkolenie, żeby w razie wojny każdy obywatel wiedział jak strzelać z kałasznikowa, rzucać granatem, obsłużyć radiostacje czy udzielić pierwszej pomocy rannemu i to wystarczy.

    1. anonim

      Prawda.

Reklama