Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobotni przegląd prasy: Ukraina wstrzymuje ogień; Mafijne państwo Putina; Odbudować obronę terytorialną

Fot. Kremlin.ru
Fot. Kremlin.ru

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Łukasz Sianożęcki, Nasz Dziennik, Dzień ciszy"Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział, że ukraińska armia wstrzyma ogień na wschodzie kraju od 9 grudnia, żeby jeszcze raz spróbować położyć kres walkom w tym opanowanym przez prorosyjskich separatystów regionie. "Dzień ciszy rozpocznie się 9 grudnia" - poinformowała w oświadczeniu kancelaria prezydenta po spotkaniu Poroszenki z dowódcami armii i sił bezpieczeństwa. W spotkaniu z szefem państwa wzięli udział m.in. minister obrony Stepan Półtorak, szef MSW Arsen Awakow, szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Walentyn Naływajczenko i szef służby granicznej Wiktor Nazarenko."

Luke Harding, Polska, Mafijne państwo w cieniu służb-prawdziwe oblicze Rosji Putina: "FSB czuje się upoważniona do zmiażdżenia każdego, kogo uzna za wroga państwa. To dotyczy niewielkiej i zniechęconej grupki polityków w Rosji, pozostających na marginesie życia publicznego do czasu masowych protestów przeciwko Putinowi w 2011 roku. To dotyczy działaczy praw człowieka, pracowników zagranicznych organizacji pozarządowych, a także ambitnych miliarderów, takich jak Chodorkowski, którzy nie przestrzegają zasad reżimu Putina: „bądź posłuszny państwu i trzymaj się z dala od polityki". To dotyczy zagranicznych dyplomatów, zwłaszcza amerykańskich i brytyjskich. I najwyraźniej dotyczy to również kłopotliwych zagranicznych dziennikarzy (...) Przez ostatnią dekadę FSB rozszerzyło zakres swoich obowiązków. Jego budżet wzrósł. Dokładna wielkość tej agencji jest ściśle strzeżoną tajemnicą państwową. Ale Sołdatow i Borogan szacują, że FSB ma teraz ponad 200 tysięcy agentów."

Magdalena Piejko, Gazeta Polska Codziennie, Odbudować obronę terytorialną: "Piętnaście lat po przystąpieniu do NATO Polska wciąż nie ma struktur Obrony Terytorialnej. Mimo szerokiej akcji promocyjnej cieszących się olbrzymią popularnością stowarzyszeń paramilitarnych rząd nie ma pomysłu, a także woli, żeby zagospodarować aktywność tysięcy młodych Polaków (...)  NSR nie mają nic wspólnego z Obroną Terytorialną - mówił telewizji VOD Gazeta Polska szef mazowieckich struktur terytorialnych OT Karol Lechowski. - Do Obrony Terytorialnej powinny zostać powołane tzw. wojska samorządowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne - podkreśla Lechowski."

Reklama

Komentarze (2)

  1. stary

    "Piętnaście lat po przystąpieniu do NATO Polska wciąż nie ma struktur Obrony Terytorialnej." Sprawa prosta: art. 231 Kodeksu Karnego wobec osób wymienionych w art. art. 115. § 13 Jest jeszcze poplecznictwo

  2. AO

    Armia Ochotnicza WP na Facebooku - zobaczcie i poczytajcie, zdjęcia, wizualki i filmiki, krótko i przystępnie opisane o co chodzi w tej całej Obronie Terytorialnej - przyczynek do dyskusji

Reklama