Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobotni przegląd prasy: Rosja szykuj "pomoc humanitarną"; Dlaczego arabska wiosna przegrała?; Sprostowanie dla ofiar z Gazy; Czy Polska może ufać NATO?; Striełkow i wojna grafomanów; Sorokin - Rosja zaszła w ciążę

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Przegląd prasy pod kątem obronności. 

Gazeta Polska Codziennie, Wespazjan Wielohorski, Rosja szykuje "pomoc humanitarną": Wojska ukraińskie kontynuują ofensywę, odcinając kolejne zgrupowania rebeliantów. Rosyjski cyberatak uderza w funkcjonowanie komputerów ukraińskiego rządu. Putin zwołał Radę Bezpieczeństwa FR.(…) Kilkadziesiąt komputerów należących do ukraińskiego rządu zostało zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem przez rosyjskich hakerów. (…)W piątek prezydent Rosji Władimir Putin zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa FR. (…) tematem rozmów była sytuacja na wschodzie Ukrainy "ze szczególnym uwzględnieniem katastrofalnych rozmiarów katastrofy humanitarnej(…) eksperci wojskowi wyrażają obawy, że Rosja przygotowuje inwazję pod pretekstem "misji humanitarnej" lub "pokojowej."

Polska – Głos Wielkopolski, Matthew Parris, Demokracja i liberalne rządy prawa. Dlaczego arabska wiosna przegrała?: Najważniejsi ludzie zapewniali nas, że Libia to w arabskim świecie przewodnie światło nadziei. Teraz wszystkie kraje po kolei zamykają tam swoje ambasady. (…) kraj dzień w dzień opuszczają tysiące Libijczyków. Ci, którzy zostają, muszą żyć w cieniu trwających już od dwu miesięcy zaciekłych walk między różnymi skłóconymi frakcjami. (…) Rząd niemal upadł. We wtorek w ubiegłym tygodniu "The Times" pisał: "Libia pędzi w stronę wojny domowej". (...) Powstały i ruszyły do boju nowe milicje. Głównie o charakterze islamistycznym.

Gazeta Wyborcza, Władimir Sorokin, Rosja zaszła w ciążę: Ciężarne mają ogromną ochotę na surowe mięso. Ta nasza pożarła kawałek ciepłego ciała – Krym. (…) Rewolucja ukraińska, (…) pociągnęła za sobą łańcuch nieodwracalnych zdarzeń dla własnego kraju, w mistyczny sposób przyczyniła się do wydarzenia ze względu na swą skalę jeszcze bardziej nieodwracalnego: Rosja zaszła w ciążę i nosi w sobie Ukrainę. Żółto-niebieski plemnik Majdanu przy dźwiękach wybuchów granatów hukowych, rozbłyskach koktajli Molotowa i świstach kul snajperów zrobił swoją męską robotę.

Rzeczpospolita, Andrzej Talaga, Gotowi na wojnę z Rosją: W Rosję wreszcie uderzyły zachodnie sankcje, sekretarz generalny NATO mówi o nowej strategii paktu (...) A czego Polska oczekuje od sojuszu? Mówiąc szczerze - by był gotowy na wojnę z Rosją. (…) Aby tak się stało, musi najpierw dostrzec w Moskwie wroga wartości, które go konstytuują. W innym wypadku sojusz nigdy nie będzie tym, czego chcieli jego ojcowie założyciele - wspólnotą broni i krwi wobec wspólnego zagrożenia.

Gazeta Wyborcza, Paweł Smoleński, Sprostowanie do ofiar: Informacje, które nie trafiają na czołówki, zabitym życia nie wrócą, ale do opinii, kto winien jest śmierci cywilów w Gazie, mogą wprowadzić niewielki półcień. (…) Pod koniec 2008 r. Izrael sprowokowany atakami rakietowymi ze Strefy Gazy rozpoczął operację "Płynny ołów". Jej skutkiem była śmierć niemal półtora tysiąca Palestyńczyków. Specjalna komisja ONZ (…), opublikowała raport z operacji, którego wnioski były dla Izraela druzgocące: wojsko popełniało zbrodnie wojenne, atakowało cele militarne, nie zważając na ofiary wśród cywilów(…) Minął jakiś czas, wyszły na jaw fakty ukrywane przez Hamas i sędzia Goldstone wycofał się z tez raportu oskarżających Izrael, że nie stara się uniknąć ofiar wśród cywilów. Podtrzymał za to  skarżenie islamistów o wykorzystywania mieszkańców Gazy jako żywych tarcz.

Rzeczpospolita, Renata Lis, Striełkow i wojna grafomanów: Igor Girkin, światu znany jako Striełkow: pułkownik, morderca, marzyciel i grafoman. (…) Oprócz tego wiemy o nim niewiele: walczył "za Rosję i Słowiańszczyznę" od Bośni po Groźny, przedstawia się jako były agent FSB, a w dorobku ma kilka książek, w których grafomania miesza się z makabrą. (…) Według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy jest pułkownikiem GRU; biuro prasowe DRL przedstawiało go jako pułkownika armii rosyjskiej; on sam podaje się za agenta FSB w stanie spoczynku. (…) Kim jest? W opowieściach o nim fakty mieszają się z dezinformacją i elementami legendy budowanej w Rosji, gdzie wyrasta na największego bohatera, (…) wojny ukraińskiej.

Super Express, Mirosław Skowron, Czy Polska może ufać NATO?: Zachód ma olbrzymi problem z wiarygodnością - mówi Edward Lucas z "The Economist", (…)ekspert ds. Rosji i Europy Wschodniej.
"Super Express": - Wejdą Nie wejdą?
Edward Lucas: - Już weszli. Stale przypominam, że Rosja już najechała Ukrainę.
(…) - Pojawiły się sugestie, że Putin dokona inwazji metodą "na zapobieganie katastrofie humanitarnej" albo zrobi to w stylu Naddniestrza.
- Obie te możliwości są dla Putina otwarte i nie muszą się wykluczać, ponieważ czuje, że postawa Zachodu jest wyjątkowo słaba. Ukraińskie władze nie chcą przypuszczać pełnego szturmu na Donieck czy Ługańsk, bojąc się strat wśród cywilów. Putin się ich nie boi, będzie wzmacniał rebeliantów.

Gazeta Wyborcza, Igor t. Miecik, Ochotnik: "Niechaj nie zaznam strachu, w czynach wielkich niechaj znajduję śmierć słodką za Ciebie. I wiecznie będę żyć w Tobie, Odwieczna Ukraino, potężna i zjednoczona!" Ochotnicy batalionu Azow składają przysięgę. Zaraz odjadą na wschód. Plecaki spakowane, autokary czekają. (…)Wszyscy w maskach, bo dużo aparatów i kamer, a część z nich ma rodziny tam, na okupowanym wschodzie(…) Żadni chuligani, kibole, dresiarze. Na nadgarstku biały różaniec z greckim krzyżem zaciśniętym w dłoni.

Reklama

Komentarze (1)

  1. rowne 11.08.2014

    Na nadgarstku biały różaniec z greckim krzyżem zaciśniętym w dłoni. Niemcy tez mieli na pasach napis "Bóg jest z nami". jak widać debili w Polsce jest pod dostatkiem. Na Wołyniu tez mieli krzyże i rózańce!. Wstyd i hańba cos takiego pisac o bandytach!.

Reklama