Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobotni przegląd prasy: Rok testu dla polskiej armii; Ukraina wzmacnia wojsko; Senat USA chce uzbroić Ukrainę, Obama jest przeciw; Rosja dzieli Niemców; Polska pomoc dla Ukrainy

Fot. chor. R.Mniedło/11LDKPanc
Fot. chor. R.Mniedło/11LDKPanc

Przegląd prasy pod kątem obronności.

Nasz Dziennik, Marcin Austyn, Rok testu dla armii: MON chce inwestować w dobrze rokujące projekty badawcze (…) W 2015 r. zapadną decyzje dotyczące największych projektów związanych z modernizacją polskiej armii. Będzie to swego rodzaju test sprawności dla Ministerstwa Obrony Narodowej (…)- Kluczowe programy dotyczące modernizacji technicznej zbliżają się do fazy finalnej, w której będziemy podejmowali decyzje o wyborze oferenta, i rok 2015 jest z tego punktu widzenia kluczowy dla realizacji programu 2013-2022. Płatności będą w latach następnych, ale decyzje zapadną w roku przyszłym - zapewnił Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej(…). Kolejne lata będą więc stały pod znakiem dostaw i realizacji płatności. To oznacza też, że wydatki na modernizację techniczną armii będą rosły z obecnego poziomu ok. 8 mld zł do 16-20 mld zł w skali roku.

Gazeta Wyborcza, Mariusz Zawadzki, Senat USA chce uzbroić Ukrainę, Obama zaleca ostrożność: Amerykański Senat przyjął ustawę o pomocy wojskowej dla Ukrainy i nowych sankcjach przeciwko Rosji. Ale zapewne nie stanie się ona prawem."Ustawa o wsparciu dla ukraińskiej wolności" (…) przewiduje, że Stany Zjednoczone udzielą Ukrainie pomocy wojskowej, w szczególności wyślą jej rakiety przeciwczołgowe, radary i drony obserwacyjne. Równocześnie amerykańskie sankcje uderzą w największą firmę zbrojeniową Rosoboronexport i wszystkie inne rosyjskie firmy, które "przyczyniają się do niestabilności na Ukrainie” (…)Choć (…) obok republikanów poparli ją wszyscy demokraci, to prezydent Barack Obama, który ma prawo weta, jest ustawie przeciwny.(…) Obama nie zgodził się na wysyłanie rządowi w Kijowie broni (…)

Nasz Dziennik, Łukasz Sianożęcki, Ukraina wzmacnia armię: W przyszłym roku Ukraina planuje zwiększenie liczebności armii do 250 tys. osób. Plany znacznego powiększenia sil zbrojnych przedstawił (…) minister obrony Stepan Połtorak. Jeszcze w zeszłym roku ukraińskie siły zbrojne liczyły 130 tys. osób. (…) - W związku z koniecznością dalszego wzmacniania obrony kraju resort chce, by w budżecie na przyszły rok wydzielono na jego potrzeby 50 mld hrywien, czyli ponad 10 mld zł - powiedział minister. (…) - Mamy do czynienia nie tylko z zagrożeniem na wschodzie kraju, ale i na południu, od strony Naddniestrza, i zgrupowanie wojsk należy tam zwiększać - podkreślił.

Gazeta Wyborcza, Bartosz T. Wieliński, Rosja dzieli Niemców: Tydzień temu 63 niemieckich prominentów protestowało w apelu przeciwko "demonizowaniu" Rosji.W odpowiedzi setka uczonych przypomina, że to Rosja jest agresorem.- Gdy przeczytałam tekst, pod którym podpisał się b. prezydent RFN, wyszłam z siebie. Dawno nie widziałam takiej zbitki półprawd i kłamstw - mówi "Wyborczej" Rebecca Harms, europosłanka niemieckich Zielonych (…) Apel podpisali b. prezydent RFN Roman Herzog i kanclerz Gerhard Schroder, który dziś pracuje dla Gazpromu. Są też nazwiska ministrów, premierów landów, dziennikarzy, biznesmenów i ludzi kultury. (…) Autorzy ubolewają też, że atmosfera między Rosją a Zachodem się psuje, (…) wzywają rząd Angeli Merkel, by doprowadził do odprężenia w Europie. "Nie możemy wypychać Rosji z Europy" - czytamy w dokumencie.(…) Rebeccę Harms oburza ton apelu, z którego wynika, że Europa dąży do wojny z Rosją. - Możemy się spierać, jak reagować na posunięcia Putina, ale nie wolno kłamać. Ani USA ani UE nie dążą do konfliktu - mówi.

Dziennik Polski, Pomoc dla Ukrainy: (…) Szef MON Tomasz Siemoniak spotkał się wczoraj z ambasadorem Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycą. Po rozmowie ukraiński dyplomata napisał na Twitterze, że Polska ma przeznaczyć 3 mln euro na pomoc materiałową dla ukraińskiego wojska.  (…) - Będą to racje żywnościowe, ciepła odzież, plecaki. Być może w ciągu najbliższego tygodnia ciężarówki z tymi darami wyruszą na Ukrainę - powiedział rzecznik resortu obrony Jacek Sońta. (…)Głównymi tematami spotkania Siemoniaka z Deszczycą były - oprócz pomocy humanitarnej - także brygada litewsko-polsko-ukraińska (LITPOLUKR-BRIG) i sytuacja na Ukrainie. (…) Umowę o utworzeniu LIT-POLUKRBRIG ministrowie obrony Polski, Litwy i Ukrainy podpisali w Warszawie 19 września.

Gazeta Wyborcza, John Kass, Kto komu obcina głowy: Senatorowie mówią, że okres wojny z terroryzmem to "jeden z najgorszych w historii naszego narodu". A ja ciągle słyszę odgłos noża na gardle Daniela Pearla. (…) Kiedy banda terrorystów, która nazywa siebie "państwem", nie jest zajęta obcinaniem głów ludziom Zachodu i syryjskim żołnierzom, gwałci kobiety albo rozstrzeliwuje chrześcijan oraz każdego, z kim jej nie po drodze, i spycha ciała do rowów. A mimo to(…) Państwo Islamskie nie ma wyrzutów sumienia (…)takich jak te, które odczuwają politycy w Waszyngtonie. (…) Demokraci z senackiej komisji do spraw służb specjalnych czują się na tyle winni, że ujawnili opracowywany przez sześć lat raport potępiający CIA za torturowanie podejrzanych po zamachach z 11 września 2001 r. Nie namawiam do tortur. (…) Warto jednak mieć świadomość, że gdy my czujemy się nieswojo na myśl o tym, co robiliśmy, Państwo Islamskie nie załamuje rąk, bo podrzynało gardła Amerykanom.

Reklama

Komentarze

    Reklama