Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobotni przegląd prasy: Oficerowie zatrzymani. Ciąg dalszy afery korupcyjnej w wojsku; Tymoszenko scali Ukrainę?; BAE Systems traci na amerykańskich cięciach budżetowych; Sejm uhonorował płk. Kuklińskiego

Fot. Żandarmeria Wojskowa
Fot. Żandarmeria Wojskowa

Przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa:

Gazeta Wyborcza – Trójmiasto, Paweł Wojciechowski, Zatrzymano oficerów. Dalszy ciąg afery korupcyjnej w wojsku: Po kontroli dokumentacji przetargowej w Komendzie Portu Wojennego w Gdyni Żandarmeria Wojskowa zatrzymała sześć osób - oficera, dwóch podoficerów i trzech pracowników firmy, która wygrała kontrakt na ochronę obiektu. Zdaniem śledczych przetarg był ustawiony. Po aferach korupcyjnych (…) w Malborku i Wejherowie Ministerstwo Obrony Narodowej zleciło kontrolę dokumentacji przetargowej w innych jednostkach w kraju. (…) w Gdyni (…) Wykryto nieprawidłowości związane z zawarciem kontraktu z konsorcjum firmy Impel, która w październiku zeszłego roku wygrała przetarg na trzyletnie "wykonanie usług w zakresie ochrony osób i mienia świadczone przez specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne". (…) Śledczy na razie nie chcą udzielać żadnych szczegółowych informacji na temat prowadzonego postępowania.

Polska – Głos Wielkopolski, Jest Porozumienie! Tymoszenko scali Ukrainę?: - Poprzecie porozumienie albo będziecie mieli stan wojenny, armię, wszyscy będziecie martwi - powiedział dosadnie zdenerwowany Radosław Sikorski do jednego z przywódców ukraińskiego protestu. Niedługo potem ogłoszono porozumienie między prezydentem Wiktorem Janukowyczem i opozycją.(…) Nastroje niezadowolenia wśród Ukraińców nie maleją, (…) a wiarygodność władz jak dotąd była znikoma. Radosław Sikorski również jest ostrożny, ale nie traci nadziei. - Określam to jako szansę na sukces. Teraz Unia Europejska i świadkowie tego porozumienia muszą monitorować jego wprowadzanie w życie - mówi. (…) Prezydent Bronisław Komorowski (…) wskazał, że w obecnej sytuacji dla Ukrainy najważniejszą kwestią są reformy gospodarcze. Jego zdaniem Ukraińcy powinni utworzyć rząd, który w pierwszej kolejności zajmie się nie rozliczeniami, a właśnie kwestiami ekonomicznymi.

Rzeczpospolita:  Największy w Europie producent sprzętu wojskowego BAE Systems spodziewa się w tym roku zmniejszenia zysków o 5-10 proc w wyniku amerykańskich cięć w budżecie na obronę. W 2013 r. zwiększył zysk operacyjny EBITA o 3,4 proc, do 1,925 mld funtów, i obroty o 2 proc, do 18,2 mld, oraz utrzymał na poziomie z 2012 r. portfel zamówień za 42,7 mld funtów. Tegoroczne wyniki będą gorsze z powodu osiągnięcia w końcu z Arabią Saudyjską porozumienia o cenach 34 dostarczonych myśliwców Eurofighter Typhoon z 72 zamówionych. Akcje BAE traciły w Londynie nawet 11 proc.

Dziennik Polski, Włodzimierz Knapp, Kto jest kim i o co chodzi? Główni gracze ukraińskich wydarzeń: Sytuacja na Ukrainie zmienia się jak w kalejdoskopie. Prognozy nawet wybitnych znawców zawodzą, o czym raz po raz możemy się przekonywać. (…) - Wielką iluzją jest oczekiwanie, że na Ukrainie przełom nastąpi jutro, za miesiąc czy za rok. Nie będzie żadnego przełomu. Na Ukrainie zaczął się proces, który potrwa długo, wiele lat - mówi prof. Adam Daniel Rotfeld, były szef polskiej dyplomacji, (…) Tadeusz Olszański z Ośrodka Studiów Wschodnich, znawca Ukrainy, zwraca uwagę, że nasi wschodni sąsiedzi są w skrajnie trudnej sytuacji gospodarczej i finansowej. (…) dla Ukrainy byłoby optymalne, gdyby mogła realizować swoje europejskie aspiracje, a zarazem znalazła sposób na utrzymywanie normalnych stosunków z Rosją.

Nasz Dziennik, Anna Ambroziak, Sejm honoruje Kuklińskiego: Mimo zajadłego oporu ze strony lewicy Sejm przyjął złożony przez Solidarną Polskę projekt uchwały upamiętniającej płk. Ryszarda Kuklińskiego. (…) Za uchwałą glosowało 333 posłów, przeciw było 53, 24 wstrzymało się od głosu. Projekt poparli wszyscy obecni na Sali parlamentarzyści PiS i SR. Jeśli chodzi o polityków koalicji – głosy były podzielone. (…) Przeciw uchwale upamiętniającej Kuklińskiego opowiedzieli się natomiast wszyscy obecni na Sali posłowie lewicy i większość (25) polityków Twojego Ruchu. (…) Taki rozkład głosów był właściwie do przewidzenia. (…)”W 10. rocznicę śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża najwyższe uznanie dla działań pułkownika, którego poświęcenie przysłużyło się obaleniu w Polsce komunizmu i utrzymaniu światowego pokoju zagrożonego ofensywnymi planami militarnymi Związku Radzieckiego. Kierując się dobrem Polski i Polaków, nie zważając na niebezpieczeństwa, Ryszard Kukliński odważnie przeciwstawił się komunistycznemu reżimowi, stając w jednym szeregu z bohaterami walk o polską niepodległość” – napisali posłowie.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.