Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobotni przegląd prasy: męczennik Snowden, symbioza służb i biznesu, relacje polsko-amerykańskie, centaur już w Poznaniu

Fot. Japan Times
Fot. Japan Times

Sobotni przegląd prasy.



Gazeta Wyborcza/Washington Post - Snowden pozuje na męczennika - Anne Applebaum (tłum. Andrzej Erhlich): W historii Edwarda Snowdena, kablownika z NSA (National Security Agency, Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA), brakuje jeszcze znacznej części kontekstu, a to, co o tym kontekście wiemy, jest dziwaczne. Snowden z pewnością pozuje na męczennika: „Jestem przygotowany na poświęcenie wszystkiego, bo nie mogę w zgodzie z własnym sumieniem pozwolić rządowi USA na niszczenie prywatności, swobody w internecie i podstawowych wolności ludzi na całym świecie za pomocą tej potężnej machiny inwigilacji, którą w tajemnicy buduje". Jednak niektóre kluczowe fakty w tej sprawie nadal są wątpliwe. Czy NSA rzeczywiście ma pełny dostęp do serwerów internetowych prywatnych firm, jak to początkowo sugerowano Czy też, jak się teraz wydaje, było to stwierdzenie przesadne (...) Snowden mógł zwrócić się do członka Kongresu, być może jednego z tych, którzy nadzorują służby specjalne. Mógł napisać do prawników swojej organizacji, żeby wyjaśnić kwestię legalności tego, nad czym pracował. (...) Snowden wybrał inną drogę. Ukradł zbiór dokumentów i uciekł do Hongkongu. W taki sposób uzależnił swój ostateczny los od rządu, który sprawuje całkowitą kontrolę nad własnym krajowym internetem i który nie szczędzi żadnych kosztów w swoich próbach przeniknięcia do naszego.

Czytaj: Sprawa Snowdena-kolejny po Wikileaks wyciek uderzający w zachodnie służby i stawiający Rosjan w roli pokrzywdzonych

Parkiet - Gdy sektor prywatny żyje w symbiozie z wywiadem - Hubert Kozieł: Sprawa współpracy gigantów branży IT z amerykańską Agencją Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) nie powinna dziwić. Wiele spółek od dawna łączy partnerstwo ze służbami specjalnymi. (...) Ile spółek z USA współpracuje z amerykańskimi służbami Dokładnie nie wiadomo, ale agencja Bloomberga, powołując się na swoich informatorów, pisze o „tysiącach firm". Różne są oblicza tej współpracy. (...) Dobrym przykładem takiej współpracy jest Microsoft. Regularnie dostarcza on amerykańskim służbom dane o bugach w popularnych programach, zanim stworzy rozwiązania dla takich błędów w systemie. Pozwala to lepiej chronić rządowe komputery i jednocześnie ułatwia hakerom z NSA włamania do komputerów użytkowanych przez obce rządy. McAfee, należąca do koncernu Intel firma produkująca programy antywirusowe, współpracuje z CIA, NSA i FBI w Walce przeciwko hakerom zatrudnionym przez obce rządy czy grupy przestępcze. Dane wychwytywane przez jej programy ułatwiają namierzanie źródła cybernetycznych ataków. (...) Były szef CIA James Woolsey przyznał się do tego, że NSA szpiegowała europejskie firmy. - Szpiegowaliśmy was, bo dawaliście łapówki - wyjaśniał Woolsey. - Europejskie produkty są często droższe i/lub mniej zaawansowane technicznie od amerykańskich. W efekcie często dają łapówki - dodał Woolsey. W ten sposób Airbus stracił wart 6 mld dolarów kontrakt w Arabii Saudyjskiej po tym, jak NSA ujawniła, że ta europejska firma przekupywała saudyjskich oficjeli. Kontrakt dostały amerykańskie firmy.

Czytaj: Facebook i Microsoft ujawniają skalę współpracy z NSA

GPC - Polska-USA: zanikające relacje - Maciej Marosz: Relacje Polski ze Stanami Zjednoczonymi od kilku lat słabną - powiedział podczas obrad sejmowej komisji spraw zagranicznych Witold Waszczykowski (PiS). (...)  Ten (Bogusław Winid - przyp. df24) przedstawił skąpe opracowanie resortu na temat relacji polsko-amerykańskich. Ministerstwo jest zadowolone z bieżącego poziomu współpracy międzynarodowej. Jest usatysfakcjonowane poziomem wymiany handlowej z USA. Chwali się też współpracą w dziedzinie promocji demokracji i praw człowieka. (...) rolę USA (według J. Bieleckiego z "Rz") jako gwaranta bezpieczeństwa Polski przejmują Niemcy i Francja, a Polska ma znaleźć się w najbliższym czasie wśród krajów najmocniej angażujących się w budowę europejskiego systemu obrony. - Nie widzę problemu. Nie ma moim zdaniem problemu, by systemy obronne budowała zarówno Europa, jak i NATO - odpowiadał wymijająco Winid.

Czytaj: Doradca Busha dla Defence24.pl: USA powinny robić wszystko, by Polska nie czuła się zagrożona przez Rosję

Gazeta Wyborcza - Poznań - 70-letni czołg przejechał do Poznania - Piotr Bojarski, Tomasz Cylka: Ogromne przedsięwzięcie logistyczne z Lizbony do Poznania zakończyło się powodzeniem. 70-letni czołg Centaur przyjechał do naszego miasta. (...) Unikatowy czołg Cruiser Tank Mk VIII Centaur Mk I typ C tydzień temu został przekazany poznańskiemu Muzeum Broni Pancernej przez resort obrony Portugalii. (...) Czołg został przetransportowany dzięki specjalistom z 1. brygady logistycznej Inspektoratu Wsparcia Sil Zbrojnych w Bydgoszczy, którzy mają duże doświadczenie w przewożeniu tego typu konstrukcji. We wrześniu 2012 r. z powodzeniem przetransportowali z Grecji dwa pattony, okazałe amerykańskie czołgi. Tym razem z bazy w Entroncamento (120 km od Lizbony) na niskopodwoziowym zestawie przewieźli Centaura do Polski.

Czytaj: Zabytkowy czołg już w Polsce

(MMT)
Reklama
Reklama

Komentarze