Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobotni przegląd prasy: George Friedman: Putin ma koszmary przez Polskę; Tajny budżet Rosji stale rośnie; Tandem Poroszenko-Kliczko u władzy; Ukraiński konflikt propagandowo-ekonomiczny; Warto bać się Rosji? Czarny los białych w RPA

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Przegląd prasy pod kątem obronności.

Gazeta Wyborcza, Bartosz T. Wieliński, Pokerowy blef czekisty: Dzięki temu, że Polska tak mocno stanęła po stronie Ukrainy, wasza rola niewiarygodnie wzrosła. (…) Rozmowa z George'em Friedmanem. Bartosz T. Wieliński: W jednym z niedawnych wywiadów powiedział pan, że przez Polskę Władimir Putin ma senne koszmary. Chyba trochę pan przesadził. George Friedman: Ależ nie. Utrzymanie Ukrainy we własnej strefie wpływów ma dla Rosji gigantyczne znaczenie. A Polska zaczęła się w to mieszać, a do tego - inaczej niż inne kraje Europy - robiliście to agresywnie. Na Kremlu pojawiła się obawa, że przez kryzys na Ukrainie Europa może nabrać innego kształtu. (…) sama taka możliwość jest dla Putina problemem. On pewnie nie śpi po nocach z wielu powodów.(…) W rozgrywanej obecnie partii pokera wcale nie ma mocnych kart. A Polacy go dobrze znają, w przeciwieństwie do Amerykanów i Niemców, i nie dają się mu ogrywać. On to wie.(…) To tylko reprezentant służb specjalnych, które przejęły kontrolę nad Rosją i ją ustabilizowały. Specsłużby to jedyna sprawna rosyjska instytucja, której korzenie sięgają ochrany i Czeka.(…) Na to, co się dzieje na Ukrainie, Kreml patrzy też oczyma kagiebistów. Dążenie do integracji z Europą i obalenie Janukowycza uznano za celową robotę Amerykanów, która zmierza do zniszczenia Federacji Rosyjskiej.

Dziennik Polski, Giles Whittell, Poroszenko i Kliczko: tandem, który będzie rządzić Ukrainą i Kijowem: Ma jeden z największych w Europie koncernów produkcji słodyczy, stocznię i fabrykę samochodów. (…) Czy będzie w stanie dać rodakom to, co im obiecywał - spokój, dobrobyt i bezpieczeństwo? Petro Poroszenko(...) wierzy, że śmierć nawet kilkudziesięciu Rosjan w bitwie o Donieck nie sprowokuje Kremla do inwazji, bo Władimir Putin woli mieć na zachodniej flance państwo zależne, a nie strefę wojenną.(…) Poroszenko zdaje się realizować swoje obietnice „twardych rządów" sprzed wyborów. (…) Jak przypomina serwis BBC, ten 51-letni oligarcha jako jedyny z ukraińskich miliarderów od początku popierał antyrządowe manifestacje na Majdanie w Kijowie. Jeszcze przed wyborami poparł go inny popularny uczestnik demonstracji, były mistrz świata w boksie Witalij Kliczko.

Gazeta Wyborcza, Andrzej Kublik, Mętne finanse Rosji. Tajna część budżetu rośnie: Żadne rozwinięte państwo świata nie ma tak dużego jak Rosja i ciągle rosnącego tajnego budżetu na armię oraz służby specjalne – wskazuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy(…) Według ekspertów MFW część budżetu Rosji uznana za tajną w zeszłym roku wynosiła niemal 14 proc. rocznego budżetu. W 2016 r. wzrośnie do niemal 25 proc. (…) Według MFW we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Korei tajna część stanowi poniżej 1 proc. budżetu państwa. W USA jest to mniej niż 3 proc. budżetu.

Rzeczpospolita, Grzegorz Łakomski, Kto nie z nami, ten faszysta: Andriej i Wadim są ze Słowiańska. Kiedyś się kolegowali. Teraz jeden stoi z kałasznikowem na barykadzie, a drugi deklaruje, że gdyby tylko miał broń, zaatakowałby separatystów.(…) Podział na Ukrainie się pogłębia. Na brak wykształconej w pełni świadomości narodowej na południowym wschodzie kraju nakłada się skuteczna rosyjska propaganda i błędy popełniane przez rząd w Kijowie. (…)Część chce się przyłączyć do Rosji. Inni chcą, by wreszcie zapanował spokój i poprawiła się ich sytuacja materialna. (…) Zgodnie z odwieczną zasadą, że pierwszą ofiarą wojny jest prawda, propagandę uprawiają obie strony. 

Gazeta Wyborcza, Edward Lucas, Przebudzenie upiora: I kto trafnie oceniał Rosję? Politycznie poprawne Bruksela, Londyn, Waszyngton i Berlin? Nie. Rację mieli spanikowani Polacy, Estończycy, Łotysze, Litwini i Czesi.(…) W służbach państwowych, a zwłaszcza w dyplomacji, bezpieczeństwie, wywiadzie i wojskowości, twarde podejście do Rosji gwarantowało koniec kariery.(…) Jednak sytuacja się zmienia. Zachodni decydenci niechętnie godzą się z faktem, że przez cały ten czas rację mieli ci, którzy znali Rosjan najlepiej(…). Rosja skłonna jest do trzech rzeczy, na które Zachód nie ma odpowiedzi. Gotowa jest użyć siły. Gotowa jest ponieść największe ekonomiczne ciężary, jeśli uzna, że wymaga tego jej interes narodowy. I gotowa jest kłamać na każdy temat - bezwstydnie i ze szczerym zapałem. 

Rzeczpospolita, Piotr Włoczyk, Czarna godzina białych ludzi: Biali farmerzy domagają się, aby czarne władze RPA traktowały ich bezpieczeństwo przynajmniej równie priorytetowo jak ochronę nosorożców. (…) W RPA konflikt rasowy trwa w najlepsze, tyle że odwróciły się role(…) Biali usiłują się bronić sami, bo na zdominowaną przez czarnych policję raczej nie mogą liczyć. Nie mogą też liczyć na wsparcie władz. (…)Warto pamiętać, że Republika Południowej Afryki jest jednym z najbardziej niebezpiecznych krajów na świecie. (…) Rocznie w wyniku morderstwa życie traci tu 31 osób na 100 tysięcy mieszkańców (…). A biali farmerzy są zagrożeni nieporównanie bardziej (…) wskaźnik zabójstw w tej grupie sięga 113 na 100 tysięcy.(…)  W zeszłym roku doszło do 61 morderstw. 96 proc. spośród ofiar to biali.

Reklama

Komentarze (4)

 1. [email protected]

  acanowie teraz nie mamy mieć 2% pkb, tylko 1,95% pkb, bo liczymy budżet od komucha Milera z 2002 roku. To, że tam tyskie ukradły 8 miliardów zł. to wszyscy wiemy, to, że teraz mają nie zabierać pieniędzy z MON z końca roku podatkowego, to może im uwierzymy. Jedna jest prawda, o czym acanowie wiecie albo głupcy bez urazy waszmościów wiedzieć nie chcecie. Piszecie tu o inspektoracie uzbrojenia, myślicie jak ja tylko o Polsce, a ta banda złodziei, czy z PO czy komunistyczna ma was wszystkich w dupie. Bawmy się jeszcze, bawmy aż do świtu, który być może będzie dany następnym pokoleniom.To wiersz Krynickiego Pełny szacunek Waszmościowie. Rzeczpospolita jest święta..

 2. vitek

  Pani Minister Kluzik -Rostowska powinna przywrócić nauczanie przysposobienia obronnego lub nawet przysposobienia wojskowego w liceach i technikach w wymiarze 2 godz. klasa I 2 godz. klasa II (tygodniowo) zamiast dotychczasowych 2 godzin /tydzień edukacji dla bezpieczeństwa w I klasie ,to sprawa priorytetowa !! Nauczanie religii można zmniejszyć do 1 godz. tygodniowo.

  1. pól źartem ,pól serio ale z prawej flanki

   - moźna tak na trzeźwo ; czy moźe cośtam ,cośtam jednak bylo? Ekipa Pani minister dopiero co edukacje historyczna ograniczyla do wiekopomnego wydarzenia zwiazanego z pewnym fantastycznym skokiem przez plot a tu Komentator o takie niezwykle fanaberie apeluje...prosze...

  2. joz 02.06.2014

   Ciekawe po co, marnowac pieniądze!.

 3. z prawej flanki

  tylko "eRPe" ; kraj niegdyś mlekiem i miodem plynacy ,czyli jak moźna doprowadzić go ruiny a przecieź móglby sie stać druga Namibia i dla bialych i dla czarnych... .Jeszcze gorszy przyklad dawnej Rodezji jest z kolei dowodem koronnym na czarno/czerwone rewolucje zjadajace wlasne dzieci ,bo o ile Pretorii pod rzadami kongresu Mandeli udalo sie w jakiś sposób uniknać losu Zimbabwe ; to juź w tym drugim przypadku wlaśnie czarni poddani wodza Mugabe - do dawnych ,dobrych czasów powrócili by na kolanach i to w pokutnych worach...I wszyscy byliby zadowoleni.

 4. podbipęta

  czeka na nas moskwa jak czasu na sprzedanie soboli

Reklama