Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Wywiad z generałem Benem Hodgesem, byłym dowódcą sił lądowych USA w Europie; Rosja przekłada Paradę Zwycięstwa

Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl
Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marcin Łuniewski, Rzeczpospolita, „Cyberatak na Gdańsk skuteczniejszy niż Iskandery”: Wywiad z generałem Benem Hodgesem, byłym dowódcą sił lądowych USA w Europie. „[…] ważna jest dla nas kwestia mobilności. Trzeba zagwarantować odpowiednią przepustowość środków transportu, a obecnie takiej przepustowości nie mają np. połączenia kolejowe z Niemiec czy Polski do państw bałtyckich. Nie zapominajmy o drogach, mostach, portach, lotniskach. Te obiekty muszą być chronione przed cyberatakami. Gdańsk może zostać sparaliżowany przez cyberatak łatwiej niż przez pociski Iskander. ”


Gazeta Polska Codziennie, „Putin przekłada paradę”: Ze względu na szalejącą epidemię koronawirusa rosyjskie władze zdecydowały się na przełożenie zaplanowanej na 9 maja w Moskwie Parady Zwycięstwa, w której miały wziąć udział tysiące osób, a także prezydenci Chin, Francji oraz Indii. „W obawie o możliwe negatywne skutki epidemiologiczne rosyjscy kombatanci skierowali w tym tygodniu list do prezydenta Władimira Putina, w którym poprosili o zmianę daty defilady z okazji 75. rocznicy zwycięstwa nad niemiecką III Rzeszą. Głowa rosyjskiego państwa ustosunkowała się pozytywnie do tej prośby, informując o tym, że uroczystości odbędą się jeszcze w tym roku. - Ryzyko związane z epidemią, która jeszcze nie osiągnęła swojego szczytu, jest olbrzymie. Dlatego taka sytuacja nie daje mi prawa do podjęcia działań związanych z przygotowaniem parady oraz innych publicznych uroczystości — oznajmił prezydent Rosji.”


Reklama

Komentarze

    Reklama