Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce; Trump nie wierzy w sojuszników; Donald Trump w Londynie. Brexit razy dwa

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „USA zwiększą obecność wojskową w Polsce”: Podczas szczytu NATO w Brukseli, Prezydent RP Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem USA na temat zwiększenia amerykańskich sił w Polsce. „Najprawdopodobniej już w najbliższych miesiącach do żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych, stacjonujących rotacyjnie w Polsce, dołączą nowe oddziały. - Rozmowy w tej sprawie są zaawansowane - przyznał prezydent RP Andrzej Duda. Wraz z żołnierzami do naszego kraju ma trafić również więcej amerykańskiego uzbrojenia. [...] Rozmawialiśmy z prezydentem Trumpem także na temat kolejnych zakupów uzbrojenia i doposażenia naszej armii, m.in. w rakiety i pociski Tomahawk - dodał polski prezydent.”

Iwan Krastev, Gazeta Wyborcza, "Sorry NATO. Trump nie wierzy w sojuszników": Bułgarski politolog, szef Centrum Strategii Liberalnych w Sofii uważa, że amerykański prezydent dzieli ludzi na - wyłącznie - fanów i wrogów. Jeszcze niedawno Europejczycy wierzyli, że mimo ostrych słów Donalda Trumpa Waszyngton nigdy nie osłabi swoich zimnowojennych sojuszy. (...) Jakże byliśmy w błędzie, wierząc im. Bo ostatecznie to tweety naprawdę się liczą.

Jędrzej Bieliecki, Rzeczpospolita, "Donald Trump w Londynie. Brexit razy dwa": Autor zauważa, że kraj, który oficjalnie jest połączony z USA "stosunkami specjalnymi", jest dopiero 17 punktem podróży zagranicznych amerykańskiego prezydenta. Królestwo nie tylko rozwodzi się z Unią. Dogorywają też „specjalne stosunki" z Ameryką. (...) Nie będzie też entuzjastycznych tłumów, jakie przyjęły amerykańskiego prezydenta na placu Krasińskich w Warszawie. Przeciwnie: blisko 2 mln Brytyjczyków podpisało petycję przeciwko wizycie Trumpa.


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.