Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Fot. Alenia Aermacchi

Sobota z Defence24.pl: Węgrzy liczą na NATO; Opóźnione Mastery; Zmiany kadrowe na wyższych stanowiskach służbowych w SZ RP

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Joanna Kowalkowska, Gazeta Polska Codziennie, "Węgrzy chcą silnego wsparcia NATO": W węgierskim parlamencie odbyła się międzynarodowa konferencja pt. "NATO po szczycie warszawskim", podczas której szef MSZ Węgier - Peter Szijjartó - oświadczył, że należy wzmocnić europejską część Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Podczas czwartkowego wystąpienia w krajowym parlamencie szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjartó wskazał na konieczność dalszego wzmacniania europejskiej części Sojuszu Północnoatlantyckiego przed zagrożeniami wynikającymi m.in. z napiętych relacji na linii NATO-Rosja oraz działalności islamskich ekstremistów."


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Niekompletny symulator": Co najmniej o pól roku opóźni się przyjęcie przez Siły Powietrzne pierwszych włoskich samolotów szkolnych M-346 Master. "Dwa samoloty, które otrzymały nazwę Bielik, od kilku dni są testowane w Dęblinie, gdzie mieli się na nich szkolić przyszli piloci odrzutowców F-16. Ale już wiadomo, że włoskie maszyny są niekompletne, gdyż zawodzi symulator będący integralną częścią mastera. Chodzi o to, że urządzenie nie symuluje kilku rodzajów uzbrojenia, a przez to nie można prowadzić normalnych szkoleń pilotów, czyli w praktyce maszyna jest w tej chwili bezużyteczna dla Sił Powietrznych. Oficjalnie zostanie to potwierdzone podczas testów obu maszyn, które potrwają do końca listopada."


Zenon Baranowski, Nasz Dziennik, "Awanse w armii": Nominacje na nowe stanowiska służbowe odebrało z rąk ministra obrony narodowej - Antoniego Macierewicza - aż 56 oficerów. "Zmiany personalne nastąpiły m.in. w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, w którym nowym inspektorem Wojsk Lądowych został gen. Wojciech Grabowski, inspektorem rodzajów wojsk gen. Sławomir Kowalski, a inspektorem Sił Powietrznych płk Cezary Wiśniewski. W Sztabie Generalnym zmieniono szefów zarządów. Szefem Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia został gen. Maciej Jabłoński, szefem Zarządu Kierowania i Dowodzenia płk Robert Drozd, a szefem Zarządu Planowania Rzeczowego płk Jarosław Steć. Zmiany nastąpiły także na stanowiskach dowódców dwóch brygad, szefa zarządu obrony"

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. pit

    A propos M-346, to się w pale nie mieści, również w kontekście jak nas traktują!

    1. B777

      To po czytasz Nasz Dziennik? Zgadzam się że poziom ich dziennikarstwa jest wyjątkowo niski. Nikt w Dęblinie nie mówił o bezużyteczności Mastera, tylko o niekompletnym oprogramowaniu (nie uwzględniającym 3 rodzajów uzbrojenia F-16) i konieczności upgrade programu co się ma stać na wiosnę.

Reklama