Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Turcja zażąda uruchomienia procedur traktatu waszyngtońskiego?; Wywiad z szefem francuskiej dyplomacji; Eskalacja konfliktu w Syrii doprowadzi do odrodzenia się ISIS?

Fot. U.S. Navy
Fot. U.S. Navy

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Christoph B. Schiltz, Gazeta Wyborcza, „Kontratak na Turcję atakiem na NATO?”: Przedruk artykułu z niemieckiej agencji prasowej. „Ofensywa turecka w północnej Syrii stanowi nie lada wyzwanie dla NATO. Członkowie Sojuszu mają obowiązek wspierać się wzajemnie militarnie. Co się stanie, gdy konflikt będzie eskalował, a Erdogan powoła się na artykuł 5 traktatu północnoatlantyckiego? [...] Sekretarz generalny NATO Norweg Jens Stoltenberg oświadczył: <<Nawet jeśli Turcja ma poważne obawy dotyczące swojego bezpieczeństwa, oczekujemy, że będzie ona postępować z rozwagą>>.”


Isabelle Lasserre, Gazeta Wyborcza, „Największa odpowiedzialność spoczywa teraz na Rosji”: Wywiad z Jeanem – Yves’em Le Drianem, byłym szefem obrony Francji oraz obecnym ministrem spraw zagranicznych. „Turecka ofensywa może zagrozić wszystkiemu, co zostało osiągnięte w pięcioletniej walce z ISIS. Zwiększy również liczbę uchodźców, przysparzając jeszcze więcej cierpień i siejąc śmierć. [...]  Naszym priorytetem jest zachowanie koalicji, która umożliwiła skuteczną walkę z ISIS i niedopuszczenie do jego odrodzenia. Wszystko to będzie prowadzić do przyspieszenia procesu politycznego w Syrii.”


Jacek Borkowicz, Rzeczpospolita, „Zdradzony lud pustyni”: Eskalacja konfliktu w Syrii może doprowadzić do odrodzenia się Państwa Islamskiego. „Kurdowie wiernie pomagali Stanom Zjednoczonym w zniszczeniu ostatnich ognisk światowego terroryzmu na Bliskim Wschodzie. Gdy cel osiągnięto, przestali być potrzebni. Ale dla nich to wcale nie koniec walki o wolny Kurdystan. [...] Przyparte do muru władze Autonomii zwróciły się do Władimira Putina, by ten pośredniczył w ich kontaktach z syryjskim prezydentem Baszszarem al-Asadem. Efektem tego zwrotu jest z jednej strony apel Rosji o wycofanie tureckich żołnierzy z terytorium Syrii”


Reklama

Komentarze (1)

  1. Geograf z bawarką w dłoni o poranku.

    Artykuł 5 brzmi następująco: „Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie, jak i w porozumieniu z innymi Stronami, działania jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego.” - Pogranicze Turcji i Syrii jest w Azji... Dziękuję za uwagę.

Reklama