Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Szef Doliny Lotniczej o przetargach dla polskiej armii; Amerykańskie konwoje znów przejadą przez Polskę; Na modernizacji Leopardów tracą polskie firmy; Ćwiczenia NATO w Szkocji

BWP Bradley w czasie strzelania. Fot. Sgt. Samuel Northrup/US Army
BWP Bradley w czasie strzelania. Fot. Sgt. Samuel Northrup/US Army

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marcin Kobiałka, Gazeta Wyborcza - Rzeszów, "Wykroić z tortu porządny kawał ciasta dla siebie": Wywiad z prezesem Pratt&Whitney Rzeszów oraz szefem stowarzyszenia Doliny Lotniczej - Markiem Dareckim. Rozmówca porusza tematy miejsc pracy na Podkarpaciu oraz o przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla Sił Zbrojnych RP. "O przegranej zdecydowały m. in.  terminy dostaw śmigłowców. - To nieprawda. Polski śmigłowiec wykonany w Polsce można uzyskać dla polskiej armii w krócej niż rok. Śmigłowiec innej firmy wyprodukowany w Polsce można otrzymać za 5 lat."


PAP, Nasz Dziennik, "Amerykanie na polskich drogach":  Przez Polskę znów przejadą żołnierze amerykańscy wraz ze sprzętem. Planowanych jest 40 konwojów z ponad 200 żołnierzami. "Po amerykańskich spadochroniarzach z 173. Brygady Powietrznodesantowej i 2. Pułku Rozpoznawczego do dwustronnego szkolenia w Polsce i krajach bałtyckich przystąpią 26 października pancerniacy z 1. Brygady Pancernej 3.Dywizji Piechoty, wyposażeni w czołgi Abrams i bojowe wozy piechoty Bradley."


Tomasz Skłodowski, Polska - Głos Wielkopolski, "Polskie firmy się biją, niemieckie korzystają": Szumnie zapowiadane remonty Leopardów w polskich zakładach zbrojeniowych, na które MON przeznaczy miliard złotych, odbędą się siłami i środkami niemieckiej firmy. Do postępowania stanęły 3 konsorcja, które współdziałają z niemieckimi firmami. Tomasz Skłodowski podkreśla, że resort obrony rozpoczął rozmowy wyłącznie z konsorcjum PHO i Bumar-Łabędy, co uniemożliwiło udział w postępowaniu Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych z Poznania. Autor wskazuje, że z uwagi na niewystarczające kompetencje Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy 90% prac będzie realizowanych w Niemczech i taka sama część ze środków finansowych, wydzielonych na modernizację czołgów, trafi do Republiki Federalnej. 


Wespazjan Wielohorski, Gazeta Polska Codziennie, "Sojusznicze ćwiczenia antyrakietowe w Europie": USA demonstrują swoje zaangażowanie w obronę Europie. Rosja natomiast stwierdziła, że takie działania potwierdzają najgorsze obawy Moskwy.  "Podczas ćwiczeń odbywających się u północno - zachodnich wybrzeży Szkocji przeprowadzono test nowego amerykańskiego systemu antyrakietowego. W manewrach uczestniczyły okręty z sześciu państw NATO. To pierwszy test pocisku Standard Missile - 3 (SM-3) przeprowadzony w Europie."

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama