Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Rozejm w Syrii fikcją; Nieprawdziwe informacje o kolizji okrętów podwodnych; Ekspert o konsolidacji przemysłu zbrojeniowego; OT w Łodzi za 2 lata; Kreml grozi Szwecji; Wspólne ćwiczenia wojska i SG na granicy

Okręt podwodny ORP Orzeł. Fot. M. Dura
Okręt podwodny ORP Orzeł. Fot. M. Dura

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, "Rozejm w Syrii dogorywa": Sytuacja w Syrii stała się fatalna. Siły syryjskiego rządu i Rosji prawdopodobnie szykują ofensywę, której celem ma być zajęcie Aleppo. "Opozycja wyraźnie nie ma ochoty marnować więcej czasu, skoro Damaszek, czując za sobą wsparcie potęgi Rosji i Iranu, nie zgadza się na żadne ustępstwa polityczne, a w szczególności na pożegnanie się Asada ze stanowiskiem prezydenta. Ale nie ma też rozsądnej alternatywy -jedyną jest dalsze powolne wykrwawianie się w oporze wobec nacierających sił rządowych."


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Zderzenie okrętów, którego nie było": Rosyjskie media w czwartek po południu przekazały informacje o kolizji na Morzu Bałtyckim polskiego i rosyjskiego okrętu podwodnego. Polski MON zaprzeczył tym doniesieniom. "[...] okazało się, że polski okręt podwodny Orzeł w ostatnim czasie w ogóle nie wypływał z portu w Gdyni na Morze Bałtyckie, więc nie mógł brać udziału w kolizji z inną jednostką. - Rosji zależy na dwóch rzeczach. Po pierwsze, chce zakłócić przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Warszawie. Po drugie, Kreml chce zastraszyć polskie społeczeństwo, powielając i tworząc niestworzone informacje o rzekomych incydentach - mówi [...] dr Jerzy Targalski, wykładowca Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Technologie pod jednym dachem": Wywiad z prof. Stefanem Markowskim, specjalistą rynku zbrojeniowego z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Canberze. "[...] musi być jakaś forma reprezentacji wewnętrznego popytu ze strony Sił Zbrojnych i innych służb siłowych. Agencja, która będzie miała doświadczenie, która będzie wiedziała, co i jak zamawiać, która będzie doradzała, która będzie wiedziała, jakie są potrzeby Sił Zbrojnych (w takim zakresie, w jakim można to przewidzieć) i jakie są zdolności produkcyjne przemysłu, ale która nie będzie sama przemysłem. Musi być jakaś dynamika między podażą a popytem - firma zbrojeniowa będzie mówiła: 'My to możemy zrobić', a agencja: 'My to możemy kupić'. Jeśli chodzi o przemysł, to także lepiej, gdy jest jedna wielka firma zbrojeniowa, na przykład według modelu szwajcarskiego z koncernem RUAG. [...]"


Sławomir Sowa, Polska - Dziennik Łódzki, "Brygada OT w Łodzi za 2 lata": Z końcem 2018 roku w Łodzi ma powstać brygada OT. Będzie to efekt wdrażania trzeciego etapu koncepcji tworzenia OT w Polsce. Do 2019 roku w całym kraju mają już działać Wojska Obrony Terytorialnej.


AIP, Polska - Dziennik Bałtycki, "Szef rosyjskiego MSZ grozi Szwecji": "[...] Jeśli Szwecja wstąpi do sojuszu, będziemy zmuszeni podjąć konkretne militarne i techniczne kroki - mówił Ławrow w wywiadzie dla szwedzkiego dziennika Dagens Nyheter. Rosyjski minister SZ zapowiedział reakcję w związku z możliwością zbliżenia się infrastruktury wojskowej do granic Federacji, nie sprecyzował jednak zakresu.


BAR, Dziennik Wschodni, "Wojsko na granicy": Wojsko oraz Straż Graniczna ćwiczą na granicy. "Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz żołnierze z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej i 2. Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie prowadzili na terenie podległym Placówce SG w Hrubieszowie wspólne ćwiczenia pod kątem przeciwdziałania nielegalnej masowej migracji.- Istotą ćwiczeń było sprawdzenie sposobu działania służb w sytuacji wystąpienia masowego napływu cudzoziemców poza czynnym przejściem granicznym z Ukrainy do Polski [...]"

Reklama

Komentarze

    Reklama