Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Polska bez systemu rakietowego z Izraela?; USA zaatakuje Koreę Północną?; Prawdziwe problemy Izraela

Fot. IMI SYSTEMS
Fot. IMI SYSTEMS

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Fakt, „Nie sprzedadzą nam broni?”: Przez napięte stosunki z Izraelem, polska armia nie kupi systemu rakietowego do Homara? Wizyta dyplomatyczna szefa BBN została odwołana przez stronę izraelską. „[…] Soloch miał w Tel Awlwie negocjować możliwość zakupu od Izraelczyków wyrzutni systemu artylerii rakietowej Homar. A to kluczowy sprzęt w modernizacji polskiej armii.”


Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „USA mogą zaatakować Koreę Północną”: Wielu ekspertów uważa, że militarna interwencja w Korei Północnej jest bardzo możliwa. Amerykańscy stratedzy rozpatrują scenariusz tak zwanego „krwawiącego nosa”, która zakłada, że po kolejnej próbie rakietowej Kim Dzong Una, USA odpowiada uderzeniem na niektóre instalacje wojskowe w Korei. „W rządzie Trumpa są zarówno zwolennicy prowadzenia dyplomacji z KRLD, jak i utrzymywania „na stole" opcji militarnej. Do pierwszych należą sekretarze stanu Rex Tillerson i obrony Jim Mattis, do drugich doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego H.R. McMaster. Sam prezydent, jak w prawie każdej sprawie, wysyła sprzeczne sygnały.”


Mike Bruszewski, Gazeta Polska Codziennie, „Wojna na Bliskim Wschodzie głównym problemem Izraela”: Ubiegły tydzień dla Izraela wcale nie był spokojny. Rząd w Tel Avivie cały czas walczy z terroryzmem i obawia się konfliktu w państwach ościennych. „Izrael leży w epicentrum bliskowschodniego konfliktu. Prawdziwymi problemami izraelskiej polityki nie jest polska ustawa o IPN-ie, lecz działania Hamasu i Hezbollahu oraz sytuacja w ogarniętej wojną Syrii.[...] W środę we wspólnotach żydowskich blisko Strefy Gazy (w Sha'ar ha-Ne- gew i Sedot Negew) rozległy się syreny ostrzegające przed atakiem rakietowym. Pociski nie trafiły w cel i nie wyrządziły szkód, ale IDF wciąż poszukuje sprawców ataku terrorystycznego. A to tylko jedno ze śledztw, które prowadzą izraelskie służby.”

Reklama

Komentarze (8)

 1. j23

  Izrael tak nerwowo zareagował bo nas chcieli po cichu rąbnąć na 60 kilka miliardów (jak nie lepiej) przy wsparciu diaspory w USA jak i w Polsce. Skoro można oddać kamienice komuś kto dawno nie żyje to można i oddać komuś kto nie miał nic wspólnego z właścicielem. Polska ustawa popsuła ciszę i podwyższyła stawkę. Możliwe jest popsucie stosunków również z USA czyli w NATO zatrzeszczy. Ku uciesze Rosji bo nawet nic nie muszą robić chyba że już maczali paluchy bo się podobno spotykali ostatnio z Izraelczykami. Czekamy na coś ważnego i oficjalnego z USA bo \"ustawy na Polskę\" już są procedowane podobno.

 2. strażak

  Izrael nas olewa! są jeszcze Chiny które chętnie nam coś opchną.

  1. bebe

   Chiny, Turcja, Kora Płd, Wielka Brytania, Japonia....lista jest długa

  2. ja_

   Izrael nas olewa. co za cudaczne stwierdzenie. Kto, kogo i dlaczego zastanów się dłużej.

 3. y4ku

  heheh nie chcą zarobić to nie ma problemu - to oni powinni zabiegać o to nie my! a mało to jest systemów rakietowych jakie możemy kupić? ludzie przecież jest cały świat - pomijając już nawet rosję ale czy ktoś zabroni nam kupić system chiński? francuski turecki koreański japoński szwedzki jesteśmy suwerennym krajem czy bantustanem w egzotycznym sojuszu?

 4. dim

  Staram się jak mogę, ale nie umiem uwierzyć, że z tą \"ustawą o karaniu\" nie była to celowa ustawka. Kilka pieczeni na jednym ogniu: wykrzyknik na cały świat, że nie były to przecież polskie obozy (faktycznie, że donośny), a jednocześnie przekonywanie społeczeństwa, może i nas tutaj także, że Izrael nie jest dość wiarygodnym parnerem do tak ważnej sprawy, jak \"Homar\"... O mocnym prztyczku w nos propagandy wewnętrznej Ukrainy nie zapominając. Następnie ustawę zawsze przecież można opóźnić, potem nieco przeredagować, choćby na życzenie Trybunału Konstytucyjnego. ///// Mnie jednak szkoda tej technologii, technologii, technologii rakietowej z Izraela. Jestem za nierezygnowaniem.

  1. easyrider

   Nikt, nigdy nie wyszedł dobrze na interesach z Żydami. Nie kupimy od nich, to kupimy od kogoś innego. Ich strata. Jeżeli ceną za rakiety ma być to, że to oni będą decydować czy możemy protestować przeciwko określeniu \"polskie obozy\", to niech sobie te rakiety w buty wsadzą. Oni nie wiedzą kto zbudował i wykorzystywał obozy? Farsa.

  2. NIe Żyd, nie Aryjczyk, aczkolwiek przystojny

   Są nacje obarczone u nas złymi opiniami. Ja ze swego doświadczenia nic nie powiem złego o Żydach, bo ich (świadomie) nie spotkałem w swoim życiu.. Ale co nie co miałem kontaktu z Cyganami ... można by rzucić hasło, że : ,, z Cyganami nikt nie wyszedł dobrze na interesach...\". I chyba jest to bliższe naszej codzienności niż odległy Tel Awiw...

  3. Perun

   Tu nie chodzi o żadne polskie obozy tylko o niejasno sformułowaną ustawę. Do tej pory jakoś mozna było skutecznie reagować gdy ktoś pisał o polskich obozach a teraz wydumano sobie dziwny przepis z rownie zabawną karą 3 lat więzienia (ciekawe jak będą chcieli ściągnąć jakiegoś bezmyślnego dziennikarza ze Stanów żeby postawić go przed sądem?). Na tą chwilę sytuacja z Homarem jest wyjątkowo wygodna dla LM, który zaoferował rakiety w astronomicznej cenie i bez transferu technologii do Polski.

 5. patriota

  NIE MOŻE BYĆ TAK ,ŻE IZRAEL BĘDZIE DYKTOWAŁ NAM WARUNKI,JAK NA RAZIE POLSKA JEST SUWERENNYM PAŃSTWEM I WARA OD POLSKI ,I JAK WAM SIE NIE PODOBA ,TO ZERWIJCIE STOSUNKI DYPLOMATYCZNE ,BEZ OBWIJANIA W BAWEŁNE

 6. ..

  Jako handlarz wiem tyle,nie gniewałbym się na klientów,to po prostu głupie,słyszałem że biznes się nie gniewa a tu jednak,odmówią miliardów?Żydzi?Będę w szoku

 7. Radek0672

  No i w czym problem, nie ten to inny mało jest na świecie podobnych systemów, nie chcą na nas zarobić to zarobi ktoś inny. A może by pokazać i kupić system od Rosji za jabłka, a jest embargo, ale jakoś Niemcom nie przeszkadza w zawarciu umowy na NORD STREM 2.

 8. KrzysiekS

  Gdyby ktoś w MON miał głowę na karku to byśmy kupili Lynx opracowana przez IMI Systems (w obecnej sytuacji wraz z kodami systemów namierzających) mało tego wytłumaczylibyśmy USA że to w imię ocieplenia stosunków pomiędzy naszymi rządami.

Reklama