Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Pod zarzutem szpiegostwa zatrzymano Polaka i obywatela Chin; Brytyjska marynarka wojenna zbuduje nowe bazy wojskowe; Podsumowanie modernizacji armii w 2018 roku; Ortodoksyjni Żydzi w izraelskich siłach zbrojnych

Fot. ABW
Fot. ABW

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Fakt, „Chcieli mieć polski rząd na podsłuchu”: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka i obywatela Chin pod zarzutem szpiegostwa. „Co planowali Chińczycy? - Chodziło o przejecie, a co za tym idzie, kontrolę nad łącznością w urzędach państwowych: wyposażanie w telefony, serwery oraz, co najgorsze, przejmowanie przesyłu sieci, - mówi nasz i informator ze służb. [...]”


Paweł Tunia, Gazeta Polska Codziennie, „Polskie służby zatrzymały chińskich szpiegów”: Pod zarzutem szpiegostwa zatrzymano w piątek Weijinga W., jednego z dyrektorów polskiego oddziału Huawei, oraz Piotra D., byłego funkcjonariusza polskich służb specjalnych. „ABW zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa Weijinga W., jednego z dyrektorów polskiego oddziału Huawei, oraz Piotra D., byłego funkcjonariusza polskich służb specjalnych. - W końcu dostrzegamy, że Chińczycy też mają wywiad i działają intensywnie na naszym terenie [...] Polak mógł być cennym nabytkiem dla chińskich służb specjalnych ze względu na jego szeroką wiedzę w zakresie cyberbezpieczeństwa. - Śledztwo jest niejawne, więc szczegółów nie można podać - ucina pytania [...] Żaryn.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Przywrócić blask Royal Navy”: Brytyjska marynarka wojenna planuje budowę nowych portów dla swoich okrętów.  „Brytyjski minister obrony Gavin Williamson zdradził plany dotyczące stworzenia dwóch zagranicznych baz wojskowych marynarki wojennej (Royal Navy). Pierwsza z nich ma powstać na Morzu Karaibskim, druga - na Dalekim Wschodzie. [...] planowane jest zbudowanie dwóch nowych baz brytyjskiej marynarki. Pierwsza z nich ma powstać na Morzu Karaibskim. Wśród potencjalnych miejsc na utworzenie infrastruktury wojskowej wymienia się Gujanę bądź Montserrat leżące w archipelagu Małych Antyli. Druga zostanie zbudowana na Dalekim Wschodzie. W grę wchodzą m.in. Singapur oraz Brunei, leżące nad Morzem Południowochińskim. W pierwszym z wymienionych krajów utrzymywana jest infrastruktura umożliwiająca serwis okrętów i sprzętu wojskowego.”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Jak Błaszczak modernizuje armię”: Podsumowanie modernizacji armii w 2018 roku. „Minister Mariusz Błaszczak chwali się sukcesami w modernizacji sił zbrojnych, ale ciągle nie wiadomo, co tak naprawdę kupuje, za ile kupuje, kiedy naprawdę kupi. [...] Zakupy dokonane przez MON w 2018 roku to często kontynuacja programów przygotowanych jeszcze za poprzedników, jak rozszerzenie zakupu samolotów szkolnych M-346 Master. Z planu <<tysięcy dronów>> Antoniego Macierewicza pozostało osiem zestawów krótkiego zasięgu Orlik (40 dronów plus opcja na dodatkowe 20) oraz dziewięć zestawów zwiadowczych dronów dla obrony terytorialnej.”


Felicia Schwartz, Dov Lieber, Gazeta Wyborcza, „Ultraortodoksyjni Żydzi idą do armii, rząd upada”: Przedruk artykułu z The Wall Street Journal. „Do tej pory hermetyczna społeczność unikała służby wojskowej, obawiając się kontaktu z nowoczesnością. Teraz się to zmienia - i rodzi konflikty. [...] Choć ultraortodoksi są zwolnieni ze służby wojskowej, w 2017 r. sąd najwyższy Izraela uznał, że to niekonstytucyjne. [...] Dowództwo zamierza nasilić rekrutację wśród charedim w celu pozyskania talentów i zapewnienia ultraortodoksom przedstawicielstwa w strukturach wojskowych. Armia szuka sposobów na zwerbowanie tych, którzy chcą zarazem kultywować ultraortodoksyjne tradycje, np. poświęcać czas na studiowanie Tory i unikać kontaktu z kobietami. W ostatnich latach stworzono dla nich specjalne bataliony i plutony.”


Reklama

Komentarze (1)

  1. prawdanaga

    To że Chińczycy najpierw wybudują, a potem podsłuchują to rzecz oczywista.... przykład siedziby Unii Afrykańskiej... stara zasada jest taka: jak chcesz coś zrobić dobrze, zrób to samemu. Zresztą moda na inwigilację na zachodzie też powraca. Trump uprawnienia służb przywrócił w końcu, więc maile sojuszników znowu NSA będzie czytać.. hehehe.

Reklama