Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Partner handlowy Airbusa już w Polsce; Czy polskie służby mają możliwości techniczne do ustalania tożsamości uchodźców?; Były wiceminister obrony narodowej, prezes spółki zbrojeniowej, nowym prezesem EuRoPol Gaz

Raptory w Polsce fot. USAF
Raptory w Polsce fot. USAF

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Michał Frąk, Gazeta Wyborcza - Łódź, "Airbus ściągnął do Łodzi swojego podwykonawcę": Firma NIMROD, występująca w Polsce pod nazwą Azura, ma zamiar otworzyć fabrykę w Konstantynowie Łódzkim. Obecnie wynajmuje pomieszczenia produkcyjne w Łodzi. Od stycznia zatrudni 300 osób, w tym wysoko wykwalifikowanych mechaników. Firma będzie produkowała podzespoły do Caracali, ale również do samolotów pasażerskich A350 i innych maszyn tego typu.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "USA poskromią Putina nowoczesnymi myśliwcami": W związku z narastającym zagrożeniem Rosji w stosunku do Europy, Amerykanie rozlokowali swoje najlepsze myśliwce, F- 22 Raptor na starym kontynencie. Gen. Franc Gorenc - dowódca amerykańskich sił powietrznych, przekonuje, że ta decyzja została podjęta aby sojusznicy USA w NATO mogli czuć wsparcie w tym trudnym okresie.


Andrzej Kublik, Gazeta Wyborcza, "Okrakiem na gazie i zbrojeniach": Nowym prezesem strategicznej spółki EuRoPol Gaz, w której większościowym udziałowcem jest Polska, a mniejszościowym Rosja, zajmująca się gazociągiem jamalskim został - Marcin Idzik. Od 2009 roku pełnił on funkcję wiceministra w resorcie obrony narodowej, po czym w 2012 roku złożył dymisję, aby objąć funkcję prezesa w Polskim Holdingu Obronnym. "[...] ta spółka od niemal ćwierć wieku jest co rusz areną utarczek Gazpromu z PGNiG i kolejnymi rządami Polski."


Maciej Walaszczyk, Nasz Dziennik, "Jak ich sprawdzić?": Poseł Jarosław Zieliński złożył interpelacje, w której pyta dokładnie o przygotowanie polskich służb do przyjęcia imigrantów. Poseł Zieliński konkretnie pyta o ilość urządzeń mobilnych do identyfikacji danych biometrycznych, takich jak odciski linii papilarnych połączonych z bazami danych EURODAC/AFIS. Uzasadniając zapytanie przedstawił problem ustalania tożsamości uchodźców, którzy będą chcieli ukryć powiązania z grupami terrorystycznymi.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Gość

    Po państwowych spółkach mamy pełno takich "Idzików" , pózniej sie dziwić , jest tak jak jest czyli źle

Reklama