Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Operacja zabicia generała Sulejmaniego pogwałciła prawo międzynarodowe?

Fot. Iraqi Army via Facebook
Fot. Iraqi Army via Facebook

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wybrcza, „Wyrok śmierci bez procesu”: Zamach na irańskiego generała był nielegalny? Czy prezydent Trump pogwałcił prawo międzynarodowe? „Zarazem decyzja o użyciu uzbrojonego bezzałogowca to wydanie wyroku śmierci bez procesu. Na to amerykańskie prawo nie zezwala. W przypadku Sulejmaniego sprawa robi się jeszcze bardziej pogmatwana. Irański generał figurował na listach terrorystów, ale był funkcjonariuszem obcego państwa, z którym USA nie było formalnie w stanie wojny. A w Ameryce wojnę wypowiada Kongres. Prezydent Trump twierdził wprawdzie, że Sulejmani szykował się do kolejnych ataków, nie przedstawił jednak żadnych dowodów. Co więcej, Sulejmani został zabity w Bagdadzie, bez wiedzy i wbrew woli irackich władz.”


Reklama

Komentarze (4)

 1. Bob légionnaire

  Wyrok po amerykansku, czyli likwidujemy kogo chcemy bo nikt nam nic nie zrobi. Jak Kadafi czy Hussain. Demokracja to znaczy wykonywac rozkazy albo smierc.

  1. Palmel

   ale na szczęście Persowie to też Słowianie i im pomożemy a są więksi niż Libia i Irak i stoją za nim Rosja i Chiny

 2. Majster

  A kto hegemoniwi zabroni? Prawo międzynarodowe zostało stworzone do zastraszania i trzymaniu na smyczy całego świata w wyjątkiem kilku potęg które jedyne prawo jakie uznają to prawo silniejszego

 3. Wanda

  Jak w Sarajewie....

 4. Kordian

  Wyborcza i wszystko jasne, żeby tak terroryści zaczęli stosowali się do międzynarodowego prawa, ale tu nie chodzi o prawo, tylko o to żeby uderzyć w Trumpa, jedną z nielicznych osób na świecie której boją się terroryści - i tak ma pozostać.

Reklama