Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Niekontrolowane prywatne przeloty nad Europą; Oferta IMI System dla programu HOMAR; Nowi generałowie na święto WP

Fot. IMI Systems
Fot. IMI Systems

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Wojciech Cieśla, Gazeta Wyborcza, „Bogaty znika z radarów”: Artykuł na temat niekontrolowanych przelotów prywatnych samolotów powstał w ramach projektu Investigate Europe. Przez bogatych biznesemenów na terenie Europy można swobodnie transportować ludzi i sprzęt potrzebny do zamachów.  „Znowu godzina przy bramce na lotnisku, proszę zdjąć buty, bramka pika, zapraszamy na rewizję osobistą? Wykup last minute prywatnym odrzutowcem. Wniesiesz na pokład pastę do zębów i ulubiony scyzoryk. Albo walizkę metamfetaminy, skrzynkę kałasznikowów i wprowadzisz bogatego uchodźcę z Syrii [...] Prywatne firmy otwarcie zachęcają klientów brakiem kontroli - opowiada j eden z pracowników lotniska na Okęciu. Mówi polski pilot prywatnych samolotów: - Kontrola płynów, skanery, zaglądanie do skarpetek. To męczące. Wystarczy wziąć prywatny odrzutowiec. Za drogo? Znalezienie chętnych na zrzutkowy wspólny lot to żaden problem. A wtedy możesz się pojawić pół godziny przed odlotem, ja mogę w ostatniej chwili zmienić listę pasażerów, a nawet plan lotu. Wystarczy, że masz ze sobą dowód.”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Duda, Trump i Homar”: Ministerstwo Obrony Narodowej chce jeszcze przed spodziewaną wizytą prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu sfinalizować negocjacje ws. zakupu od USA systemów rakietowych Homar. W ostatniej chwili izraelskie konsorcjum IMI wyszło ze swoja propozycja dla programu HOMAR. „W ostatniej chwili kontratak przypuścił izraelski IMI System, którego szef Avi Felder przesłał właśnie list i stwierdził, że także Izrael może podpisać porozumienie w formule „rząd z rządem". IMI System oferuje pełny transfer technologii i możliwość produkcji pocisków na terenie Polski według różnych wariantów 900 lub 1600. Wedle izraelskiej firmy rakiety krótszego zasięgu Extra (zasięg 150 km) i LORA (430 km) są nowocześniejsze i cełniejsze niż amerykańskie. Feider zaznacza też, że sprzęt izraelski jest tańszy.”


Gazeta Polska Codziennie, „Prezydent odblokował nominacje”: Nowi generałowie na święto Wojska Polskiego. „15 sierpnia zostanie wręczonych kilkanaście nominacji generalskich, głównie oficerom liniowym, ale także będą to nominacje związane z przekształcaniem Sztabu Generalnego w związku z reformą systemu kierowania i dowodzenia - poinformował w programie SiódmaS Paweł Soloch, szef BBN.”


Reklama

Komentarze (9)

 1. Darek S.

  Rakiety wyposażone w jeden system naprowadzania na cel są gorsze, bo droższe od rakiet pracujących w systemie inercyjnym. Rosyjskie systemy antydostępowe strefy Kaliningradzkiej przepuszczą nie więcej niż 5% rakiet faktycznie zmierzających dokładnie w cel. Większość zostania zmylona z kursu. Amerykanie sprzedają nam broń na talibów. Nawet w Syrii ich rakiety to przerzytek. Tylko amerykańskie rakiety powietrze - powietrze są na bardzo wysokim poziomie. Reszta to często chłam. Zwykłe wyrzucanie pieniędzy w błoto.

 2. sd

  widać że usa postawiło warunek nie będzie amerykanskiego homara nie bedzie bazy usa w PL

 3. brakslow

  ha ha ha :) muszą zdążyć przed spotkaniem Duda Trump to napewno wynegocjują wspaniałe warunki. Nie ma to jak zakup polityczny i noe mówcie że nie ma on związku z bazą usa w Polsce baza ktra znaczaco obnizy mozliwosci bojowe i modernizacyjne polskiej armii

 4. Podpułkownik (Ret.) Janusz Wareda

  1/ Do - jatonieja! Dlaczego wojskowy sprzęt izraelski jest < politycznie wredny >? Proszę, aby Pan spróbował to uzasadnić i przy okazji wymienił sprzęt wojskowy z jakiegokolwiek kraju, który jest politycznie poprawny? ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 2/ Do - andy! < Dla mnie (...) z USA czy z Izraela, to wybór między dżumą i cholerą (...) >. Rzeczywiście, aż tak tragicznie Pan to odbiera? Tylko można współczuć! ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 3/ Do - jurgen! < (...) do rządu USA trzeba mieć zaufanie b. ograniczone (...), do rządu Izraela nie wolno mieć zaufania za grosz, bo oni są gotowi wyciąć dowolny numer tylko dla chwilowych słupków wewnętrznych, tak jak było to przez ostatnie pół roku. Więc niech się idą paść (...) >. Taak, Panie jurgen, Pańska powyższa wypowiedź, dobitnie świadczy o tym, że Pan nie ma zielonego pojęcia o rzeczywistych przyczynach, które spowodowały w bieżącym roku, wyraźny kryzys we wzajemnych stosunkach polsko-izraelskich! Zielonego! Dlatego też, jakakolwiek polemika nie wchodzi w rachubę. Jeżeli Pan jest autentycznie zainteresowany aktualnymi stosunkami politycznymi, dyplomatycznymi i gospodarczymi pomiędzy Polską, a Izraelem i zamierza publicznie wypowiadać się o nich - to musi solidnie zasięgnąć informacji na ten temat. Koniecznie! Innej rady nie ma. Wręcz nie wypada, zamieszczać gdziekolwiek i jakichkolwiek komentarzy na dowolny temat - na zasadzie: nie wiem, nie posiadam wiedzy, nie jestem obecnie zorientowany, a mimo to, wypowiem się na forum. Podkreślam: nie wypada!

 5. jatonieja

  \"Eider zaznacza też, że sprzęt izraelski jest tańszy\". Ale politycznie wredny.

 6. młokos

  Na logikę oferta Izraelska deklasuje amerykanów w blokach startowych i jest bez konkurencji.

 7. pr rp

  Ciekawa sprawa. Izraelow bardzo zależy na podpisaniu umowy. Pytanie jak w takiej sytuacji zareaguje MON i ewentualnie jakich argumentów użyją by wyjaśnić rezygnację z oferty Izraela.

 8. jurgen

  Homar - o ile do rządu USA trzeba mieć zaufanie b. ograniczone (a jeszcze mniejsze do LM), o tyle do rządu Izraela nie wolno mieć zaufania za grosz, bo oni są gotowi wyciąć dowolny numer tylko dla chwilowych słupków wewnętrznych, tak jak było to przez ostatnie pół roku. Więc niech się idą paść ... mimo, że jak wydaje - rzeczywiście ta ich oferta może być lepsza niż LM. Najlepiej byłoby kupić Heńka z Korei, ale ... sprawy niestety zaszły już za daleko, bo się PGZ rok temu nieprzytomnie wyrwał z zapewnieniem, że kupimy od LM. Wyjście teraz to tylko maksymalna redukcja zamówienia, jeśli LM nadal będzie traktował jak bantustan bez żadnego transferu technologii. Kupić powiedzmy 12 wyrzutni i minimum amunicji i niech się gonią. Kontrakt jest - jest. Trump odtrąbi sukces, że sojusznik kupił od hegemona, co miał kupić, a LM też wie, że więcej nic od niego nie kupimy, bo go uważamy za krętacza.

 9. andy

  dla mnie homar z usa czy z izraela ... to wybór miedzy dzuma i cholera - i w jednym i w drugim przypadku nie mamy swobody w użyciu rakiet ... - nie ma jakiejś rozsądnej trzeciej ścieżki ...???

Reklama