Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Ktoś celowo podłożył ładunek wybuchowy pod niewybuchy, które zabiły saperów ze Śląska?; Turcja szantażuje Europę; NATO będzie patrolować Morze Egejskie; USA i Rosja przeciw rezolucji ONZ potępiającej tureckie działania militarne

fot. MON
fot. MON

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Fakt, „Bomba pułapka zabiła saperów?”: Nowe szokujące informacje w sprawie śmierci saperów ze Śląska. Istnieje prawdopodobieństwo, że wybuch bomb z II wojny światowej nie był wypadkiem, a zaplanowanym działaniem.  „Fakt dowiedział się nieoficjalnie, że śledczy badają, czy czasem wojskowi nie padli ofiarą bombiarza. Ktoś miał bowiem umieścić ładunek pod starymi pociskami i zapolował na saperów. [...] Prawdopodobnie ktoś pod stare pociski włożył nową bombę. Kiedy saper podniósł stary niewybuch, eksplodował ładunek podłożony pod nim.”


Wiktor Młynarz, Gazeta Polska Codziennie, „Erdogan szantażuje Europę imigrantami”: Obserwatorzy w Syrii twierdzą, że ofiarą tureckich działań wojennych często padają cywile, co sprawiło, że Ankara spotkała się z międzynarodowym potępieniem. „Trwa turecka ofensywa w północnej Syrii. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zagroził Europie wypuszczeniem kolejnej fali uchodźców, jeśli ta oficjalnie uzna działania tureckich wojsk za inwazję. Obecnie w Turcji znajduje się ok. 3,5 mln uchodźców. Decyzja tureckiego prezydenta może przyczynić się do wybuchu kolejnego kryzysu migracyjnego w Europie”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Grecja pełna obaw”: Grecki premier zaapelował do NATO, aby działania Sojuszu zostały rozszerzone na południowe rejony Morza Egejskiego. „Coraz częściej pojawiające się ostrzeżenia o wybuchu kolejnego kryzysu imigracyjnego w Europie zmuszają władze krajów UE do podjęcia kroków zapobiegawczych. Grecja zaapelowała do NATO o zwiększenie liczby morskich patroli na Morzu Egejskim.”


Marta Urzędowska, Gazeta Wyborcza, „USA i Rosja blokują rezolucję ONZ”: USA i Rosja blokują rezolucję ONZ potępiającą działania militarne Turcji przeciwko Kurdom. „Rada Bezpieczeństwa ONZ skłócona wobec tureckiej inwazji. Zaproponowana przez kraje europejskie, w tym Polskę, rezolucja potępiająca operację militarną w Syrii nie została przyjęta. [...] Ankara nie chce kurdyjskiej autonomii po syryjskiej stronie granicy, bojąc się, że Kurdowie na ich własnym podwórku też zamarzą o własnym państewku. Jednak do tej pory wstrzymywała się z inwazją, obawiając się konfrontacji z Amerykanami.”


Reklama

Komentarze (1)

  1. dim

    Re: Grecka prośba o patrole NATO, Morze Egejskie. Czy naprawdę ktokolwiek z Czytelników i Redacji wierzy, że Grecy sami nie poradziliby sobie z wyławianiem kolonistów i przywożeniem ich do siebie ? A jak w takim razie zaklasyfikować grecki wniosek do Francji, już podobno uwzględniony (pinformował grecki MON), by wysłano francuską fregatę na działkę nr 7 szelfu republiki Cypru ? - to jest ta działka, gdzie Turcy, w osłonie dwóch swoich fregat, rozpoczęli wiercenia. Z kolei działka ta została - jasne że za pieniądze ! - wydzierżawiona już przez Cypr koncernom ENI (Włochy) i TOTAL (Francja). Na greckich portalach, takich jak ten tu polski, powszechne wydaje się przekonanie czytelników, że jeśli pozwolić Turcji zaprowadzić jej "porządki" w Syrii, z Kuradami, następne w kolejności będą morza Cypru i Morze Egejskie. Gdyż to jest tak samo, jak po Austrii był Sudetenland, a po Sudetenlandzie Czechy. A po Czechach... - dokładnie tyle dzieje się właśnie, na naszych oczach, tyle że ze strony wojsk tureckich.

    1. Qwe

      Jedyną siłą mogącą powstrzymać Turcję są tylko i wyłącznie USA. Żadne francuskie i włoskie fregaty tu nie pomogą. UE jest w bezruchu, bo jest szantażowana przez Ankarę otworzeniem przez nią granic.

Reklama