Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Sobota z Defence24.pl: G7 przedłuży sankcje wobec Rosji; Wyniki sekcji pułkownika SKW; Rozpoczęły się przygotowania do szczytu NATO na Stadionie Narodowym; FR militaryzuje Kuryle; Kraje bałtyckie bez obrony przeciwlotniczej

Fot. Bundeswehr/Gygas
Fot. Bundeswehr/Gygas

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Mariusz Zawadzki, Gazeta Wyborcza, "Sankcje będą przedłużone": W Japonii odbył się szczyt G7, na którym postanowiono utrzymać sankcje wobec Rosji. "W ostatnim czasie Rosjanie, wykorzystując to, że niektórzy na Zachodzie są za uznaniem status quo na wschodniej Ukrainie i pełną normalizacją stosunków, próbują rozbijać zachodnią solidarność. Prezydent Władimir Putin poleciał do Grecji, która jest członkiem UE. W niedługim czasie wybiera się też do Tokio. Prasa spekuluje, że - w ramach 'zmiękczania' Japonii, która przyłączyła się do zachodnich sankcji - będzie po raz kolejny rozmawiać o zakończeniu trwającego od siedmiu dekad sporu o Wyspy Kurylskie, choć właśnie w piątek rosyjskie ministerstwo obrony zaostrzyło ton w tej sprawie."


BAK, Super Express, "Pułkownik popełnił samobójstwo": "Są wyniki sekcji zwłok Waldemara K„ oficera Służby Kontrwywiadu Wojskowego, którego ciało znaleziono w środę w Mińsku Mazowieckim. Ministerstwo Obrony Narodowej nie ma wątpliwości. - Nie było osób trzecich i było to samobójstwo. Jeżeli chodzi o okoliczności, to nie będę tego ujawniał. Oddzielne postępowanie prowadzi Służba Kontrwywiadu Wojskowego [...] pułkownik miał pełną wysługę lat, był pracownikiem administracji w SKW. - Na początku tego roku złożył raport o odejściu ze służby ze względu na zły stan zdrowia. Od kwietnia przebywał na zwolnieniu lekarskim [...] W specjalnym komunikacie MON poinformowało, że pułkownik SKW był pozytywnie zweryfikowany w 2006 r. przez Komisję Weryfikacyjną."


SB, Fakt, "MON przejęło Stadion": "Przygotowania do szczytu NATO na Stadionie Narodowym już się rozpoczęły. Do 28 lipca obiekt będzie zarządzany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Resort zapewnia, że przygotowania prowadzone są zgodnie z harmonogramem. Formalnie organizatorem jest Kwatera Główna NATO. Nasz kraj natomiast jest gospodarzem obrad. Szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Jak wylicza TVP Info, spodziewanych jest 1600 osób i dwa tysiące dziennikarzy oraz personelu zabezpieczającego szczyt."


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Putin całkowicie zmilitaryzuje Kuryle": Resort obrony narodowej Federacji Rosyjskiej, planuje przeznaczyć dodatkowe środki na rozwój infrastruktury wojskowej na Kurylach. "Militaryzacja wyspy Sachalin i Wysp Kurylskich jest częścią planu znacznego dozbrojenia Wschodniego Okręgu Wojskowego. Jak poinformował w piątek dowódca okręgu, gen. płk. Siergiej Surowikin, w tym roku miejscowe oddziały żołnierzy otrzymają m.in. ok. 100 zestawów artyleryjskich, 60 samolotów i helikopterów, 20 bezzałogowych jednostek powietrznych oraz 20 przybrzeżnych zestawów balistycznych i nowoczesny sprzęt nawigująco-monitorujący."


PAP, Nasz Dziennik, "Patrioty odstraszą Rosję": Kraje bałtyckie nie posiadają wystarczającej obrony przeciwlotniczej. "Rozmieszczenie w Europie Wschodniej czterech batalionów NATO może nie wystarczyć do odstraszenia Rosji, dlatego Sojusz powinien rozważyć wzmocnienie obrony regionu m.in. rakietami Patriot - uważa dowódca sił obrony Estonii gen. Riho Terras. W rozmowie opublikowanej w 'Financial Times' gen. Terras zwrócił uwagę, że państwa bałtyckie nie dysponują odpowiednimi siłami przeciwlotniczymi, aby móc poradzić sobie z ewentualną agresją ze strony Rosji. W związku z tym NATO powinno rozważyć zwiększenie liczebności samolotów wojskowych stacjonujących w regionie, a także rozmieszczenie baterii rakiet Patriot - podkreślił."

Komentarze