Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Amerykańskie myśliwce piątej generacji podczas ćwiczeń Europejskiej Inicjatywy Odstraszania; Brytyjscy posłowie przedstawili raport na temat agresywnej ekspansji Rosji; Cyberataki bronią Kremla przeciw NATO

fot. defense.gov
fot. defense.gov

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Raptory pokazały się na północnej flance NATO”: Amerykańskie myśliwce piątej generacji biorą udział w wielu ćwiczeniach na terenie Europy. Wszystkie te ćwiczenia oraz dyslokacje amerykańskich wojskowych na terytorium Starego Lądu są realizowane w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania (European Deterrence Initiative - EDI). „Dwa amerykańskie myśliwce przewagi powietrznej F-22 Raptor w tym tygodniu wzięły udział w powietrznej walce manewrowej (tzw. dog fight) wspólnie z norweskimi myśliwcami F-35A Lightning II w ramach ćwiczeń wzmacniających NATO oraz zwiększających możliwości odstraszania Sojuszu. [...] W ciągu kilkunastu tygodni z udziałem tych myśliwców zaplanowanych jest wiele ćwiczeń na terenie całej Europy. Działania te są podejmowane w celu zarówno odstraszenia potencjalnych agresorów oraz zwiększenia interoperacyjności z sojusznikami NATO w Europie, jak i zapewnienia ich o gotowości do reakcji w przypadku niepowodzenia działań odstraszających.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Rosja chce podbić Arktykę”: Najnowszy raport brytyjskich posłów wskazuje, że w ostatnich latach Rosja zbudowała nowe lub reaktywowała dawne bazy wojskowe w regionie oraz zwiększyła swoją obecność. „Grupa brytyjskich posłów z podkomisji ds. obrony ostrzega w najnowszym raporcie przed rosyjską ekspansją wojskową w regionie Arktyki, która może zachwiać bezpieczeństwem na tym strategicznym obszarze. Jednocześnie armia Kremla nie ustaje w prowokacjach nad Morzem Czarnym. [...] Aktywność Kremla oraz przykłady jego agresywnego i rewizjonistycznego zachowania w innych częściach świata mogą sugerować powrót do rywalizacji mocarstw w rejonie - ostrzegają posłowie.”


Anna Zechenter, Nasz Dziennik, „Wyłączyć państwo”: Rosyjskie służby będą próbować dokonać skutecznego cyberataki na państwa NATO. Przykładem próby takiego cyberataku jest Estonia.  „Wszystkie struktury państwowe w Estonii poraził nagły paraliż - i trwał długie trzy tygodnie. 27 kwietnia 2007 roku Moskwa pokazała, że nie trzeba przekraczać granicy innego kraju, żeby wprowadzić go w stan chaosu i uniemożliwić jego mieszkańcom normalne życie. Od ogłoszenia przez kraj niepodległości w 1990 roku trwa cicha wojna z ekspansywnym wschodnim sąsiadem: Rosjanie robią, co mogą, żeby lokować swoich ludzi w estońskich służbach, Estończycy tworzą system wyjątkowo szczelny na infiltrację.”


Reklama

Komentarze

    Reklama