Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Sobota z Defence24.pl: ABW zatrzymała podejrzanego o planowanie ataku terrorystycznego; MON przyśpieszy pozyskanie myśliwców F-35; Państwo Islamskie wycofało się do Afryki; Czy Polacy są za utworzeniem europejskiej armii? Sondaż

Fot. ABW
Fot. ABW

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jacek Liziniewicz, Gazeta Polska Codziennie, „Planował zemstę, zatrzymała go ABW”: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała podejrzanego Mikołaja B., który odgrażał się dokonaniem zamachu w miejscu publicznym. Sąd zdecydował o aresztowaniu podejrzanego o terroryzm na trzy miesiące. „Zatrzymania funkcjonariusze ABW dokonali 9 maja. Według Stanisława Żaryna, rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych, mężczyzna chciał dokonać zamachu terrorystycznego. - Zatrzymany jest obywatelem polskim, członkiem społeczności muzułmańskiej w Warszawie. Nieoficjalnie posługuje się imieniem Mohammed. Z materiałów ABW wynika, że Mikołaj B. deklarował zamiar przeprowadzenia zamachu terrorystycznego w miejscu publicznym. Zamach miał być zemstą na przeciwnikach religii islamskiej […]”


Paweł Tunia, Gazeta Polska Codziennie, „To już pewne! F-35 wzmocnią polską armię”: Wiceminister MON – Wojciech Skurkiewicz – poinformował o przyśpieszeniu programu modernizacyjnego Harpia. „Pierwsza eskadra samolotów F-35 zostanie zakupiona do 2026 r., a druga po 2026 r. - poinformował w Sejmie wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. [...] Kupujemy samoloty piątej generacji. To jest decyzja przełomowa, która postawi siły powietrzne w zupełnie innym miejscu - poinformował posłów Skurkiewicz.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Afrykańskie enklawy ekstremistów”: Bojownicy Państwa Islamskiego przenoszą się na kontynent afrykański. ISIS ogłosiło powołanie prowincji Centralnej Afryki i przyznało się do przeprowadzenia pierwszego zamachu na terytorium Demokratycznej Republiki Konga 18 kwietnia br. „Zdobycie wiosną br. przez Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) ostatniego bastionu Państwa Islamskiego (IS) w Syrii, którym była miejscowość Baguz, oznaczało kres istnienia w wymiarze terytorialnym tego zbrodniczego kalifatu na Bliskim Wschodzie. Nie oznacza to, że zagrożenie ze strony IS całkowicie zniknęło. Islamscy ekstremiści stworzyli bowiem swoje przyczółki w różnych częściach świata, w tym w afrykańskich państwach, takich jak Demokratyczna Republika Konga, Somalia czy Nigeria.”


Jarosław Kopeć, Gazeta Wyborcza, „Europa musi dziś liczyć na siebie”: Czy Polacy są za wspólna europejską armią? Przeprowadzony sondaż wskazuje, że obywatele również w Polsce popierają takie rozwiązanie. „Rosja stanowi zagrożenie dla Unii, na Amerykanów nie można już liczyć, a Europa potrzebuje własnej armii - sądzą Polacy. Tak wynika z sondażu YouCov przeprowadzonego w ośmiu krajach Unii, w tym w Polsce. [...] Przekonanie o tym, że nie można już do końca polegać na USA, idzie bowiem w parze z poglądem, że Unia powinna mieć własną armię. Ze stwierdzeniem, że do radzenia sobie z przyszłymi wyzwaniami Europa potrzebuje własnego wojska, zgadza się 53 proc. Polaków.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.