2 Regionalna Baza Logistyczna zaprosiła do składania ofert w postępowaniu na wykonanie obsługi okresowej systemów symulacji typu Śnieżnik. Zakłada się również, że wykonawca w przypadku stwierdzenia niesprawności wykona ocenę stanu technicznego wraz z kosztorysem naprawy.
Jak informuje 2 Regionalna Baza Logistyczna przedmiotem zamówienia gwarantowanego jest wykonanie przeglądu systemu symulacji typu Śnieżnik. Prace wykonane mają być na 11 systemach.
Co więcej, ogłoszenie zakłada realizację zamówienia opcjonalnego, które obejmowałoby prowadzenia okresowej obsługi Śnieżnika oraz wykonanie oceny stanu technicznego "w przypadku stwierdzenia niesprawności". Opcjonalne prace również wykonane by zostały na 11 systemach symulacji.
Jedynym kryterium oceny oferty będzie jej cena. 2RBLog zakłada, że wybrany w postępowaniu wykonawca zrealizuje zamówienie do 30 listopada 2017 roku. Samą ofertę należy natomiast złożyć do 23 października 2017 roku, do godz. 9:00.
Czytaj też: "Miejski" Śnieżnik i symulator HMMWV w Kielcach
Śnieżnik to system szkolenia laserowego opracowany w latach 2003-2007 w celu podniesienia ówczesnych możliwości szkoleniowych w Wojsku Polskim. Zasadniczo służy ona do nauki, kontroli i oceny celowania z broni strzeleckiej (indywidualnej i grupowej) oraz przygotowania żołnierzy do indywidualnych i zespołowych strzelań amunicją bojową na klasycznych strzelnicach do tarcz i figur bojowych.
Ale wraz z rozwojem systemu umożliwia on obecnie również naukę wykrywania, rozpoznawania i niszczenia celi rzeczywistych w różnym terenie, w czasie występowania różnych warunków atmosferycznych. Może też służyć do nauki współdziałania w walce, a także do reagowania żołnierzy w sytuacjach nietypowych (np. gdy w polu ostrzału pojawiają się cywile czy zakładnicy).
Czytaj też: Śnieżniki dostarczane polskiej armii
Urządzenie, opracowane w ramach współpracy Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia oraz spółki Autocomp Management funkcjonuje jako stacjonarne i występuje w dwóch podstawowych wersjach – strzelnica Śnieżnik-1 i symulator pola walki Śnieżnik-2. W każdej z nich można jednocześnie użyć do dziesięciu jednostek broni. System Śnieżnik jest ciągle rozwijany i dostosowywany do zmieniających się potrzeb użytkownika.
Czytaj też: Inspektorat Uzbrojenia zamawia system Śnieżnik
Co więcej, zakupem systemu zainteresowane są również inne kraje. Przedstawiciele Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia obecni na kijowskiej imprezie Arms and Security 2017 potwierdzili, że prowadzą rozmowy z ukraińskim ministerstwem obrony na temat sprzedaży systemu Śnieżnik. Trwają obecnie przygotowania wymagań m.in. w zakresie symulowanych systemów uzbrojenia i struktury, zadań i planowania symulacji.
Zobacz też: Polski symulator HMMWV [Defence24.pl TV]