Reklama

Siły zbrojne

Inspektorat Uzbrojenia zamawia system Śnieżnik

fot. Defence24.pl
fot. Defence24.pl

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął postępowanie przetargowe na dostawę systemu szkolno-treningowego do broni strzeleckiej Śnieżnik. Jeden komplet ma trafić do 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, podległej bezpośrednio Dowódcy Garnizonu Warszawa. Termin składania ofert wyznaczono na 6 listopada 2017 roku. 

4 października Inspektorat Uzbrojenia uruchomił postępowanie przetargowe, którego przedmiotem zamówienia jest dostawa jednego kompletu Systemu szkolno-treningowego do broni strzeleckiej Śnieżnik. Ma on docelowo trafić do 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, podległej bezpośrednio Dowódcy Garnizonu Warszawa.

System Śnieżnik przeznaczony jest do prowadzenia symulowanych strzelań zarówno na strzelnicy, jak i na polu walki. Przystosowany jest do szkolenia drużyny w ramach działań taktycznych, jak również zapewnia możliwość wykonywania strzelań indywidualnych zgodnie z obowiązującym „Programem strzelań z broni strzeleckiej”. Łączy w sobie funkcje „strzelnicy” i „pola walki”.

Śnieżnik to stacjonarna strzelnica laserowa służąca do nauki, kontroli i oceny celowania z broni strzeleckiej oraz przygotowania żołnierzy do strzelań amunicją bojową na klasycznych strzelnicach do tarcz i figur bojowych. Obecnie pozwala na naukę wykrywania, rozpoznawania i niszczenia celi rzeczywistych w różnym terenie, w czasie występowania różnych warunków atmosferycznych. Może też służyć do nauki współdziałania w walce, a także do reagowania żołnierzy w sytuacjach nietypowych (np. gdy w polu ostrzału pojawiają się cywile czy zakładnicy). Zamawiany system ma składać się z dużego płaskiego ekranu oraz 8 liniowo rozmieszczonych stanowisk strzeleckich.

Zwycięzca zostanie wybrany na podstawie wyłącznie kryteriów ekonomicznych, wg. których cena stanowi 100% wagi.  Termin składania ofert wyznaczono na 6 listopada 2017 roku o godz. 11:00.

Czytaj także: Symulatory w szkoleniu Wojsk Obrony Terytorialnej

Systemy do symulacji i treningu z użyciem broni indywidualnej czy zespołowej pozwalają nie tylko na zmniejszenie kosztów nauki posługiwania się bronią (czy jej właściwego wykorzystania). Ale również pozwalają na znaczne skrócenie czasu szkolenia, jego łatwe dostosowanie do zachodzących zmian i doświadczeń wynikających z bieżącej eksploatacji (w tym specyficznych uwarunkowań wynikających z prowadzonych misji) czy realizację zdań nietypowych (trudnych i kosztownych zarazem do przećwiczenia w normalnych warunkach). Oczywistym jest, że nie zastąpią one praktycznego szkolenia, ale są jego ważnym uzupełnieniem, którego możliwości dynamicznie w ostatnich latach wzrastają.

Śnieżnik został opracowany i jest obecnie produkowany przez Autocomp Management Sp. z o.o. ze Szczecina we współpracy z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia (WITU) z Zielonki.

Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (3)

  1. Marek1

    JEDEN komplet Śnieżnik ?!?! Dramat minimalizujący udział b. dobrego syst. symulacyjno-szkoleniowego Śnieżnik trwa w najlepsze. Kiedy MON w końcu zrozumie, że co najmniej 1 Śnieżnik musi być w każdym mieście garnizonowym w Polsce !?!? Takie systemy pozwalają oszczędzić wiele mln zł rocznie na szkoleniu bojowym i przygotować żołnierzy do realnego działania z dowolnym sprzętem na poligonie. Niestety zdaje się, ze to za trudne do pojęcia dla ekipy AM&Co ....

    1. mlody

      A ile zestawów zakupiono za poprzedniego ministra ?

    2. ZZ

      Strzelał Pan kiedyś na Śnieżniku? Owszem, to fajna zabawka, ale jak dla mnie to raczej urozmaicona strzelnica, a nie coś pozwalającego "przygotować żołnierzy do realnego działania".

    3. Johny

      Dużego wpływu Sp. z o.o. do decyzji MON nie ma. Racja że tych systemów powinno być znacznie więcej.

  2. Autor komentarza

    "przedmiotem zamówienia jest dostawa JEDNEGO kompletu...."

  3. Bq

    Wytłumaczcie mi proszę o co chodzi z przetargiem na sprzęt który ma tylko jednego producenta?

Reklama