Reklama

Geopolityka

Słowackie BWP-2 na Łotwie

  • Photo by chor. Rafał Mniedło.
    Photo by chor. Rafał Mniedło.

Słowacja zdecydowała o rozlokowaniu kompanii piechoty zmechanizowanej na Łotwie w związku z inicjatywą państw Grupy Wyszehradzkiej w sprawie rozmieszczenia swoich sił w krajach nadbałtyckich. Wcześniej w podobnym charakterze na terenie Litwy przebywali czescy żołnierze.

W okresie od kwietnia do czerwca na Łotwie stacjonować będą żołnierze z 13. zmechanizowanego batalionu z Levic wraz ze sprzętem, na który składają się różnego typu pojazdy, w tym wozy BVP-2 (BMP-2/BWP-2). W tym czasie słowaccy żołnierze odbędą wspólne ćwiczenia z łotewską 1. Zmechanizowaną Brygadą Piechoty oraz wezmą udział w wielonarodowych manewrach "Summer Shield XIV" i "Saber Strike 2017".

Czytaj więcej: Słowacki minister dla Defence24.pl: Siły zmechanizowane i nowe transportery priorytetem

Rozlokowanie 150-osobowej kompanii odbywa się w związku z ustaleniami szczytu NATO w Warszawie, a także porozumieniem zawartym wiosną ubiegłego roku przez ministrów spraw zagranicznych państw bałtyckich, nordyckich i Grupy Wyszehradzkiej. W maju szef MON Antoni Macierewicz wraz z ministrami obrony krajów Grupy Wyszehradzkiej podpisał deklarację dotyczącą wsparcia dla wzmocnienia systemu odstraszania NATO na szczycie Paktu Północnoatlantyckiego w Warszawie. 

Fot. http://www.mosr.sk/

Jak poinformowało MON, ministrowie w dokumencie zadeklarowali m.in., że państwa V4 będą wspierać przyjęcie decyzji ze szczytu NATO w Warszawie, które będą wzmacniały sojuszniczą politykę odstraszania i obrony, w szczególności obecność na wschodniej flance, w tym w Polsce, wielonarodowej brygady Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podkreślono, że szczególnie istotna jest ochrona przez wojska NATO przesmyku suwalskiego.

Czytaj więcej: Grupa Wyszehradzka o wzmocnieniu flanki wschodniej. Macierewicz: "Wspólne stanowisko i poparcie"

Zgodnie postanowieniami ministrów państw uczestniczących w spotkaniu wojska Czech, Polski, Słowacji i Węgier będą przez rok rozlokowane na zasadzie rotacyjnej w państwach nadbałtyckich. Pododdział czeski pełnił już służbę na Litwie od stycznia do marca. Razem ze sprzętem i ok. 30 pojazdami wojskowymi (Iveco LMV oraz inne) czescy żołnierze z 74. batalionu zmotoryzowanego wzięli udział w trwających ponad miesiąc ćwiczeniach wraz z Batalionem Piechoty Zmotoryzowanej im. Wielkiego Księcia Litewskiego Kiejstuta z rejonu tauroskiego. Węgrzy znajda się w Estonii w trzecim kwartale, a Polacy w czwartym. Na razie ta obecność ma przede wszystkim charakter ćwiczebny.

Fot. http://www.mosr.sk/

Polscy żołnierze (kompania czołgów PT-91 Twardy) będą jednak również uczestniczyć w działaniach batalionowej grupy bojowej NATO na Łotwie, a udział w rozszerzonej obecności wysuniętej (czyli jednostkach gotowych do użycia operacyjnego w ramach wielonarodowej brygady, której część stacjonuje też w Polsce) w kolejnych latach zadeklarowali też między innymi Czesi.

 

Reklama

Komentarze (3)

  1. józef

    Do czego słuzy ta drewniana belka z tyłu

    1. sts

      Do wygrzebywania BWP-a z błota. BWP-y nie mają zbyt dużego prześwitu, toteż, jeśli wjadą w zbyt głębokie błoto, to osiadają spodem kadłuba i przysysają się do niego, a gąsienice stawiają za mały opór, żeby wyciągnąc pojazd. Przywiązuje się więc taką belkę w poprzek kadłuba do obu gąsienic (z przodu, albo z tyłu, w zależności od tego, w którą stronę chce się ruszyć) a potem wsprzegla odpowiedni bieg.

    2. hve

      To podłożenia pod gąsienice w przypadku, gdy pojazd grzęźnie w błocie, trudnym terenie. Nie potrzebny jest wtedy żaden wóz techniczny, itp. Ewentualnie na mrozie jak nie chce silnik odpalić to rozpala się pod nim ogień.

    3. VII zmiana

      Do wyważania wrót zdobywanych zamków :)

  2. Piotr

    Wraz z naszymi PT-91 to chyba eksponaty dla lokalnego muzeum techniki.;)

    1. arona

      Muzeum powiadasz ? To napiszę ci, że według danych na 2017 r. w armii FR na 4900 posiadanych w służbie BWP aż 3000 to właśnie BMP-2, mało tego mają jeszcze w jednostkach liniowych 500 BMP-1. Natomiast w magazynach mobilizacyjnych jest kolejnych 7000 BMP-1 i 1500 BMP-2. Tak więc skoro to takie muzeum to nie ma się czego obawiać ;)

    2. x

      Planuje się połączenie "tych eksponatów" z Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte, powiedział minister Gliński

  3. Siegfried

    eksponat z dość sporą siłą ognia

Reklama