Reklama

Geopolityka

Słowackie BWP-2 na Łotwie

Fot. http://www.mosr.sk/
Fot. http://www.mosr.sk/

Słowacja zdecydowała o rozlokowaniu kompanii piechoty zmechanizowanej na Łotwie w związku z inicjatywą państw Grupy Wyszehradzkiej w sprawie rozmieszczenia swoich sił w krajach nadbałtyckich. Wcześniej w podobnym charakterze na terenie Litwy przebywali czescy żołnierze.

W okresie od kwietnia do czerwca na Łotwie stacjonować będą żołnierze z 13. zmechanizowanego batalionu z Levic wraz ze sprzętem, na który składają się różnego typu pojazdy, w tym wozy BVP-2 (BMP-2/BWP-2). W tym czasie słowaccy żołnierze odbędą wspólne ćwiczenia z łotewską 1. Zmechanizowaną Brygadą Piechoty oraz wezmą udział w wielonarodowych manewrach "Summer Shield XIV" i "Saber Strike 2017".

Czytaj więcej: Słowacki minister dla Defence24.pl: Siły zmechanizowane i nowe transportery priorytetem

Rozlokowanie 150-osobowej kompanii odbywa się w związku z ustaleniami szczytu NATO w Warszawie, a także porozumieniem zawartym wiosną ubiegłego roku przez ministrów spraw zagranicznych państw bałtyckich, nordyckich i Grupy Wyszehradzkiej. W maju szef MON Antoni Macierewicz wraz z ministrami obrony krajów Grupy Wyszehradzkiej podpisał deklarację dotyczącą wsparcia dla wzmocnienia systemu odstraszania NATO na szczycie Paktu Północnoatlantyckiego w Warszawie. 

Fot. http://www.mosr.sk/

Jak poinformowało MON, ministrowie w dokumencie zadeklarowali m.in., że państwa V4 będą wspierać przyjęcie decyzji ze szczytu NATO w Warszawie, które będą wzmacniały sojuszniczą politykę odstraszania i obrony, w szczególności obecność na wschodniej flance, w tym w Polsce, wielonarodowej brygady Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podkreślono, że szczególnie istotna jest ochrona przez wojska NATO przesmyku suwalskiego.

Czytaj więcej: Grupa Wyszehradzka o wzmocnieniu flanki wschodniej. Macierewicz: "Wspólne stanowisko i poparcie"

Zgodnie postanowieniami ministrów państw uczestniczących w spotkaniu wojska Czech, Polski, Słowacji i Węgier będą przez rok rozlokowane na zasadzie rotacyjnej w państwach nadbałtyckich. Pododdział czeski pełnił już służbę na Litwie od stycznia do marca. Razem ze sprzętem i ok. 30 pojazdami wojskowymi (Iveco LMV oraz inne) czescy żołnierze z 74. batalionu zmotoryzowanego wzięli udział w trwających ponad miesiąc ćwiczeniach wraz z Batalionem Piechoty Zmotoryzowanej im. Wielkiego Księcia Litewskiego Kiejstuta z rejonu tauroskiego. Węgrzy znajda się w Estonii w trzecim kwartale, a Polacy w czwartym. Na razie ta obecność ma przede wszystkim charakter ćwiczebny.

Fot. http://www.mosr.sk/

Polscy żołnierze (kompania czołgów PT-91 Twardy) będą jednak również uczestniczyć w działaniach batalionowej grupy bojowej NATO na Łotwie, a udział w rozszerzonej obecności wysuniętej (czyli jednostkach gotowych do użycia operacyjnego w ramach wielonarodowej brygady, której część stacjonuje też w Polsce) w kolejnych latach zadeklarowali też między innymi Czesi.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.