Reklama

Siły zbrojne

Słowacja otrzymała Black Hawki

  • Fot. Ministerstwo Obrony Słowacji.
    Fot. Ministerstwo Obrony Słowacji.

Siły zbrojne Słowacji otrzymały dostawę dwóch śmigłowców UH-60M Black Hawk, zakupionych w Stanach Zjednoczonych w celu zastąpienia rosyjskich Mi-17.

Black Hawki trafiły na lotnisko w Prešovie pod koniec czerwca, a 6 lipca odbędzie się ceremonia ich przekazania z udziałem mediów. Wcześniej przetransportowano je drogą morską do niemieckiego portu Bremerhaven, skąd wykonały lot, pilotowane przez mieszane słowacko-amerykańskie załogi.

Słowacja
Fot. Ministerstwo Obrony Słowacji.

Szkolenie personelu sił zbrojnych Słowacji na nowe maszyny już się rozpoczęło, do końca 2017 roku sześć załóg zostanie przygotowanych do pilotowania Black Hawków. W komunikacie resort obrony podkreśla, że kontrakt obejmuje też elementy wsparcia logistycznego, w postaci oprzyrządowania czy części zamiennych.

Black Hawk Słowacja
Fot. Ministerstwo Obrony Słowacji.

Maszyny będą bazowały w skrzydle śmigłowcowym im. Generała pułkownika Jána Ambruša w Prešovie. Obecnie jednostka ta dysponuje rosyjskimi maszynami Mi-17. Maszyny UH-60M Black Hawk są dostarczane Słowacji w trybie międzyrządowym (FMS). Zgoda Departamentu Stanu na zakup śmigłowców wraz z pakietem wsparcia wydana została 19 lutego 2015 roku, jako maksymalną wartość transakcji obejmującej 9 maszyn i pakiet wsparcia podano kwotę 450 mln dolarów.

Według słowackiego resortu obrony ostatecznie wartość kontraktu wyniosła 261 mln dolarów. Na razie zamówiono dziewięć śmigłowców. Nie są jednak wykluczone dalsze zakupy maszyn UH-60M, czy też ich modyfikacja. 

Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (34)

  1. KOSA

    CZYLI 26,1 MLN DOLARÓW ZA SZT. CIEKAWE ILE U NAS KOSZTOWAŁBY TAKI HAWK ? Z NASZEJ FABRYKI...

  2. Victor

    To jak ma funkcjonować ta współpraca w zakresie Międzymorza / Trójmorza jeżeli wolą BH z USA niż z POLSKICH zakładów w Mielcu? Już raz nas zrobili z zakupem Rosomaków. I gaz kupują od Putina.

    1. CB

      Bo my to chcemy w tym Trójmorzu/Międzymorzu rządzić i być najważniejszym, zamiast partnerem. W UE wielkiej roli odegrać nie możemy na razie, w dodatku z połową się pokłóciliśmy, a że ambicje mocarstwowe to mamy od zawsze, to więc próbujemy sobie stworzyć nowy układ. Tylko jaki kraj dobrowolnie podda się pod dyktat innego?

    2. tom

      a my węgiel

    3. sojer

      Zamówili w USA identyczne z US Army (tylko inny napis na belce) i poszły do produkcji razem z Black Hawkami dla US Army, dzięki temu mają tanio pełnowartościowe Black Hawki, a nie jakieś biedahołki dla Arabusów. 9 szt. za 260 mln USD? Bardzo dobra cena i dostawy po dwóch latach 2017-2019.

  3. Młodzi 40 patrzą

    Spokojnie,spokojnie. Jeżeli MON się wyrobi to będzie OK,a jeśli nie to wybory samorządowe niedługo,a potem w 2019 parlamentarne. Tylko kto ku.. wreszcie uczciwą partie założy?!

  4. eurofighter

    Zazdrość. U nas potrafią tylko ustanawiać a potem odwoływać przetargi. Kręcąc przy tym grube przekręty.

  5. Franky

    Czytam te brednie o "bieda hawkach" i brak mi słów, w czym wg was "papug" które bezrozumnie powtarzają jedne i te same brednie jest gorszy S70i od UH60M? Bo osobiście rozkminialem temat, UH60M ma inne opancerzenie na silnikach i antybalistyczną podłogę oraz inne niektóre elementy awioniki jednak to są elementy należące do US Army, rządu USA które sobie je opracowały i wdrożyły, w standardzie występują te które opracowała firma Sikorsky obecnie LM. Dla jasności silniki, przekladnie, łopaty wiekszość elementow awioniki są tozsame z UH60m

    1. Akardo

      Silnik faktycznie jest ten sam ale przekładnia już nie, łopaty również ze starszej wersji. Awionika to już w ogóle nie ma wiele wspólnego z UH60M(fly-by-wire!). W standardzie to w S70i nie występuje nic co charakteryzuje maszyny wojskowe co praktycznie goła cywilna wersja, faktycznie można ja doposażyć w niektóre systemy ale zdecydowana większość tych najprzydatniejszych jest niedostępna. Głównie dlatego S70i nie jest używany w żadnej armii świata a tylko w formacjach policyjnych lub paramilitarnych.

    2. Marek1

      Franky - sprawdź dokładnie osiągi 70s i BH-60M. Skąd tak znaczące różnice ?

  6. krzysiek84

    Czemu one takie tanie?

    1. Aakardo

      Bo używane i w znacznym stopniu rozbrojone.

  7. Piotr

    Lepszy wybór niż wycofywane nawet we FR Caracale.

    1. zdziowiony

      To kiedy FR wycofała Caracale.

  8. Zbigniew

    Nawet Słowacja wybrała sprzęt z USA a nie Francuski jak widać opinia o Caracalach u nich też nie jest dobra.

    1. Mietek

      Nie wybiera się na podstawie opinii tylko wymagań i oferty itd.

    2. Jacek

      Może amerykanie sprzedali sprzęt z filmu "Helikopter w ogniu", który zalegał w magazynach ;)

    3. CB

      @Zbigniew Też mi argument... A Brazylia, która jest 200 razy większa od Słowacji i 50 razy ludniejsza, w dodatku mająca USA pod bokiem, wybrała Caracale. Meksyk tez je kupił. Chyba opinia o USA u nich leży!

  9. ccc

    W 2015 roku Słowacja liczyła 5,5 mln ludności. Kupili 9 BH. Polska proporcjonalnie powinna ich nabyć 62 maszyny.

    1. Rtech

      Ale,że co? Ludność całego kraju będzie nimi latała? Polska powinna zwiększyć budżet w szkolnictwie.

  10. henryk

    Jeśli ktoś myśli że Amerykańce podzielą się swoją technologią i dadzą UH-60 no to proszę. Przecież to jest ich technologia i nie ma opcji by w 100% dali to co mają sami

    1. Jacek

      Zdecydowanie. Jest to oczywiste mydlenie oczu. Choć jednak trzeba przyznać, że i tak lepiej im poszło, jak naszym, którzy chcieli tę biedną wersję s70i. To dopiero porażka.

    2. Heniek

      Niby dlaczego mają nie dawać UH-60? Sam śmigłowiec to żadna tajemnica i jest sprzedawany do wielu krajów. Inna sprawa jest że każdy kraj dostaje z innym wyposażeniem dodatkowym, bo właśnie na sprzedaż wyposażenia trzeba mieć zgodę.

  11. Osprzętowiec

    Polska posiada tak dużo śmigłowców rosyjskich, że taka przesiadka na Blackhawka czy inny typ zachodni to droga sprawa. Infrastruktura lotnisk nie jest przystosowana do zachodnich napięć, więc całe zaplecze, szkolenie personelu naziemnego i lotnego to mega wyzwanie finansowe. Pytanie co by mialo to zmienic na już poza skokiem kosztów? Co z rosyjskimi maszynami? Ktoś w rządzie policzył to wszyatko i nie kierował się tylko tym, że coś jest leosze bo mowsze. Nowe też się psuje ibtrzeba utrzymać. Zmiany są konieczne ale nie od tak, ale stopbiowe. Np. Najpierw śmiglowiec dla marynarki, szkolenie malej liczby personelu i po parublatach dalsze zmiany wraz ze stopniowym wycofywaniem Mili, aż ostatecznie sie je skomasuje w jednej jednistxe na dobicie resursu, jak to się dzieje z Su-22. Na spokojnie i z racjonalnym wydatkowaniem pieniędzy. To inwestycje dla statecznych decydenfów a nie entuzjastów techniki lotniczej.

    1. ewaas

      Polska posiada dużo smigowców rosyjskich to prawda. Niestety są to śmigłowce na granicy resursów. MI2 powinny być już dawno wycofane, MI24 to stare graty na żyletki, MW nie ma już praktycznie na czym latać a jedyne jakie są w miarę nowe to MI17 używane przez specjalsów. Tak naprawdę te śmigłowce nadają się do wymiany na "już". Nie ma już czasu na "przezbrajeanie" rozciągnięte w latach. Każdy sprzet się psuje, pytanie czy psują się bardziej 30letnie graty czy nowe sztuki? pytanie co ma wartość bojową - 30 letni grat bez rakiet czy nowa maszyna z całą paletą nowoczesnego uzbrojenia i awioniki?. Niestety ale prawda jest taka że nasza armia jest głęboko zapuszczona i każdy rodzaj uzbrojenia wymaga pilnego zastąpienia. Utrzymywanie w sprawnośći przestarzałych muzealnych wraków tylko drenuje nasz budżet nie dającw zamian żadnych wartości dodatnich. To po prostu utrzymywanie suchych statystyk dotyczących ilości sprzętu posiadanego przez naszą armię. Co z tego ze na papierze mamy 200 śmigłowców skoro jak się bliżej przyjrzeć to złom na skraju bezpieczeństwa użytkowania. Niestety dą tacy specjaliści których mamią tylko suche liczby a nie dopuszczają do siebie myśli że to co jest zapisane w papierach nie nadaje się już do niczego.

    2. Gliwiczanin

      Tylko problem jest w tym że większość polskich śmigłowców to Mi-2 które mają po pięćdziesiąt lat. Współczuje załogom tych maszyn. A ty jak byś miał lecieć gdzieś to wsiadł byś do pięćdziesiąt letniej maszyny. Przecież te maszyny są dwukrotnie starsze od większości gratów które jeżdżą po naszych drogach. A MON mówi że teraz nie są nam potrzebne nowe maszyny. To ja się pytam ile jeszcze lat to ma latać po niebie. Chyba aż dojdzie do tragedii.

  12. Tak

    Widać że to zwyklun standard bieda zero rozpraszaczy termicznych systemów samoobrony optoelektroniki czy nawet wyciągarki taxowka z niezłym silnikiem

  13. Zbulwersowany podatnik

    A my mamy Ghost Hawki których używa Grom i JW Komandosów oraz Formoza. Słowackie maszyny to przy nich zabawki.

  14. Tomasz k.

    Znowu sąsiedzi mają nowy sprzęt, a u nas nawet nie rozstrzygnięto przetargu.

  15. Lord

    Gratuluje Słowacji zakupu maszyn. Chwała im, że potrafią to zrobić. My czekamy i czekamy, a tu czerwiec już się kończy. Zgodnie z tekstem piosenki : Gdzie są te dziewczyny, które tak kochałem... W tym przypadku : Gdzie są te śmigłowce, które obiecywałem..... Nie ma i nie będzie : ) - zmieniły się plany. WOT na ciężarków będzie jeździć i kilka śmigłowców bojowych będzie ich wspierać (jeśli zostaną zakupione, a może będą na papierze lotne dywizje które przylecą nam na pomoc). Niech Bóg ma nas w opiece przed szaleńcami i zarazą.

  16. say69mat

    @def24.pl: Siły zbrojne Słowacji otrzymały dostawę dwóch śmigłowców UH-60M Black Hawk, zakupionych w Stanach Zjednoczonych w celu zastąpienia rosyjskich Mi-17. say69mat: Może tematem zakupów systemów uzbrojenia dla naszych sił zbrojnych powinny się zająć żony decydentów np. z Instytutu Uzbrojenia MON??? Być może, doświadczenie z zakupów w supermarketach okaże się nieocenione przy wyborze systemu uzbrojenia niezbędnego dla naszych sił zbrojnych. Istnieje wszak pewien istotny problem, być może główną rolę będą odgrywać kryteria ... estetyczne.

    1. Jacek

      Coś mi mówi, że i tak ten sposób byłby szybszy ;)

  17. Fred

    My nie mamy żadnych nowych śmigłowców, mamy za to obrażoną Francję za karaczany.

    1. Jacek

      Warto zaznaczyć, że powoli wychodzą z użytku już te, które służą. Takie będzie nasze wojsko, że śmigłowce, to tylko w muzeach będą. a trzeba było brać Karakale...

  18. as

    dobre zdjęcie z tym podwieszonym żołnierzem, pokazuje jak mała jest kabina w tym śmigłowcu

  19. JaOfKors

    Z USA? A dlaczego nie z Mielca? Podobno produkujemy tam Black Hawki od podstaw a tu sąsiedzi zamawiają śmigiełka w Ameryce....

    1. karol3414

      Bo w Mielcu robiony jest ubogi krewny Black Hawk'a. Gorszy praktycznie pod każdy aspektem. Jedynym jego plusem jest to, że nie trzeba prosić USA o zgodę na zakup. Zresztą, właśnie po to powstał ten projekt, ogolimy Black Hawk'a tak, że nie będzie strach go sprzedać nawet największym wrogom USA.

    2. Jacek

      Bo nam zaproponowano biedną wersję tego legendarnego śmigłowca, Jak widać, tylko nam to miało się opłacać.

  20. Jam

    Kapelan w Mi 17 jest znacznie groźniejszy aniżeli natowskie maszyny. A dodaj do tego tradycje AKowców to w ogóle szczyt techniki

    1. X

      To nasza nowa doktryna obronna!

  21. Megi

    przynajmniej posiada wersje, z którymi do tej pory nie może poradzić sobie caracal

    1. ewa

      Np. jakie? konkrety proszę a nie populistyczne brednie. Z czego się w ogóle cieszysz? u nas nie ma żadnych wersji nawet s70i dla biedaków zatem o co kaman?

    2. vvv

      a jakich to wersji nie posiada caracal?

    3. Jacek

      Mogliśmy mieć coś lepszego, jak mamy teraz, lecz interweniował Antonii i zerwał umowę na Caracale.

  22. maniek

    pozazdrościć Słowakom polityków i związkowców

    1. vvv

      tyle ze to sa uzywki i Slowacy nie dostaja zadnego offsetu itp :)

  23. MONEK

    Ten biedaHawk to słaba reklama dla USA Co to jest ? UH-60M czy grat S70 Z planu filmowego Helikopter w Ogniu

    1. Jacek

      Możliwe, że w amerykańskich magazynach zalegało kilka sztuk z tego filmu, to wypchnęli je dla Słowaków :D

    2. Marek

      Tak jakby Amerykanie potrzebowali specjalnej reklamy.

  24. WP

    Słowacy mają głowy na karku i śmigłowce kupili w USA a nie ogołocone,cywilne wersje z Mielca ktore my będziemy brali,KIEDYŚ............. :)

  25. dropik

    śmigłowce są 10-rzędną potrzebą wojska rzekł minister Kownacki. Najważniejsze są samoloty VIP. Jeden już jest . To jest na prawdę śmieszne. Słowakom pozazdrościć!

Reklama