Geopolityka

SKANER Defence24. Smyrgała: Ćwiczenie Zapad-17 może sprowokować kryzys dyplomatyczny

SKANER DEFENCE24: Gościem odcinka był dr Dominik Smyrgała, szef gabinetu politycznego MON, a tematem rozmowy były zaplanowane na wrzesień białorusko-rosyjskie ćwiczenia wojskowe Zapad-17 . 

Historycznych przypadków, że coś było czymś innym niż to zadeklarowano była cała masa. Począwszy od wizyty Schleswig-Holsteina w Gdańsku w sierpniu 1939 roku. Kurtuazyjna wizyta, która się skończyła, tym czym się skończyła. Więc w tym przypadku kiedy mamy do czynienia z tak dużym potencjałem wojskowym, to już pomijając, że to może się łatwo przekształcić w coś innego, jeśli zostanie uznana taka potrzeba (no bo skoro już się zebrali, zgrupowali to jest silna pokusa żeby tej siły użyć) to może się wydarzyć też coś incydentalnie. Jakaś sytuacja, incydent, prowokacja, naruszenie strefy powietrznej, przechwycenie, czy naruszenie reżimu lądowego granicznego. Cały szereg różnych rzeczy można sobie wyobrazić, które potem uruchamiają pewne procedury. I to nie znaczy od razu, że wybuchnie wojna ale może dojść do poważnego kryzysu dyplomatycznego.

dr Dominik Smyrgała, szef gabinetu politycznego MON

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.