Reklama

Siły zbrojne

ZSSW-30 dla Rosomaka po badaniach. Wynik – pozytywny [News Defence24.pl]

Fot. HSW.
Fot. HSW.

Podpisano protokół z badań kwalifikacyjnych wieży ZSSW-30 – dowiedział się Defence24.pl w Inspektoracie Uzbrojenia. Oznacza to, że formalnie zakończyły się, wynikiem pozytywnym, badania tego kluczowego dla Wojsk Lądowych systemu uzbrojenia.

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztof Płatek przekazał: „Informuję, że protokół końcowy z badań kwalifikacyjnych wieży ZSSW-30 został zatwierdzony 1 października br”. W rozmowie z Defence24.pl wyjaśnił, że podpisanie protokołu oznacza formalne zakończenie badań nowego systemu wieżowego. Wynik badań jest pozytywny. O możliwości szybkiego zakończenia badań ZSSW-30 mówił podczas konferencji Defence24 DAY szef Szefostwa Techniki Lądowej Inspektoratu Uzbrojenia płk Maciej Zając.

Zakończenie badań to bardzo ważny krok na drodze do wprowadzenia do Sił Zbrojnych RP systemu ZSSW-30. ZSSW-30 to bezzałogowy system wieżowy, opracowywany od 2013 roku przez konsorcjum HSW i WB Electronics, w ramach pracy rozwojowej. Jest on uzbrojony w armatę 30 mm Bushmaster Mk 44/S (z możliwością użycia amunicji programowalnej oraz konwersji na kaliber 40 mm), karabin maszynowy 7,62 mm oraz podwójną wyrzutnię ppk Spike-LR.

Jak podkreślał w czasie konferencji Defence24 DAY Krzysztof Skrzypiński, dyrektor ds. rozwoju WB Electronics, system kierowania ogniem wieży jest w pełni zintegrowany z ppk i daje możliwość odpalania przeciwpancernych pocisków kierowanych z tego samego pulpitu, z którego obsługiwana jest armata i karabin maszynowy). Ponadto, dysponuje on systemem automatycznego śledzenia celów (autotrackerem). Posiada też dwie głowice optoelektroniczne produkcji PCO (dla działonowego i dowódcy) i ma możliwość działania w trybie hunter-killer/killer-killer.

Wieże ZSSW-30 w pierwszej kolejności mają trafić na transportery opancerzone Rosomak. Według dostępnych informacji zamówienie obejmie 341 wież, które zostaną zintegrowane z transporterami nowo wprowadzanymi do Sił Zbrojnych RP. Pojazdy mają w pierwszej kolejności pochodzić z istniejących zasobów Wojska Polskiego (do dyspozycji jest pewna pula pojazdów bazowych). Najprawdopodobniej trafią one na uzbrojenie m.in. jednostek 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, co pozwoli wycofać z niej pojazdy BWP-1. Na tę chwilę nie przewiduje się natomiast wymiany wież Hitfist na istniejących KTO na system ZSSW.

W dalszej kolejności, w nieco zmienionym wariancie, wieża ZSSW trafić ma na nowy, pływający bojowy wóz piechoty Borsuk, budowany przez kierowane przez HSW konsorcjum w projekcie NCBiR. Z informacji przekazywanych w czasie Defence24 DAY przez płk Tomasza Gdaka, Szef Oddziału Szkolenia Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych Inspektoratu Wojsk Lądowych DG RSZ wynika, że do 2035 roku przewiduje się pozyskanie około 572-588 tych wozów.

Projekt wieży bezzałogowej jest jednym z najistotniejszych realizowanych w polskim przemyśle zbrojeniowym, bo to w ZSSW docelowo ma być wyposażonych większość batalionów zmechanizowanych i zmotoryzowanych. System będzie mieć możliwość zwalczania różnych typów celów, w tym także ciężko opancerzonych pojazdów. Posiada on potencjał eksportowy, ale i rozwojowy, bo wprowadzone tam rozwiązania mogłyby być zastosowane w wielu innych programach, wymagających integracji uzbrojenia rakietowego i lufowego na pojazdach bojowych.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (49)

 1. rezerwa 77r.

  teraz szybka decyzja na modernizację BWP + niszczyciele czołgów , wykorzystać sprzęt który posiadamy

  1. Edda

   A masz na to kase? No to dawaj. Szybko.

  2. LMed

   Kolejny powód na odpuszczenie starych Abramsów z pustyni.

  3. Chyżwar

   Na szczęście nic z tego.

 2. Viktor

  2x opto z PCO? Gdzie ten drugi Schowany?

  1. zekwencer

   drugi to dowódca z lornetką - takie to polskie, proste a skuteczne ...

  2. Dropik

   co slepemu po oczach :P

  3. Yyy?

   To bezzałogowa wieża.

 3. Wojmił

  wieża z armatą 57 mm na co trzecim wozie by się przydała... rosjanie rozbili bank tym rozwiązaniem.. 57 mm to szereg możliwości w amunicji programowalnej itp...

  1. DefBot

   Aha. To jaki to szereg możliwości amunicji programowalnej ma kaliber 57mm, którego kaliber 30mm nie ma?

  2. Adrian

   A jeszcze lepiej z armatą 155 mm.

  3. Orm Bywaly

   rosjanie produkują armaty 57 mm, ponieważ ich miniaturyzacja jest taka ze nie potrafią upchać w ammo 30 mm programatorów, cala tajemnica, przecież od dawna wiadomo ze rosyjskie odpowiedniki zachodniego sprzętu są o wiele większe gabarytowo, idąc twoim tokiem rozumowania to powinniśmy zatrzymać armaty 76 na BWP-1 bo maja większy kaliber, obecna szybkostrzelna 30 mm z dobra amunicja rozwala wszystko prócz czołgu ,wiec po co większy kaliber, pamiętacie jak było z taktycznymi pociskami jądrowymi ,amerykanie mieli 155 mm , a rosjanie 205 mm bo tak samo nie potrafili upchać głowicy w mniejszym kalibrze

 4. Przytomny

  Niestety samymi protokołami się nie obronimy. Kiedy pierwsze powiedzmy 10 rosomaków z nowymi wieżami?

 5. darenk

  Wysyp ruskich trolli wskazuje jak bardzo boli ich każde uruchomienie w Polsce nowego sprzętu. Jeszcze jeden dowód, że idziemy dobrą drogą.

 6. Sailor

  Co by nie pisali pracownicy Olgino i rodzimi malkontenci to ZSSW 30 bije na głowę wszystko to co może wyprodukować nasz potencjalny przeciwnik. Czyli Rosja i właśnie o to chodzi.

  1. strateg

   kolego naszym historycznie odwiecznym wrogiem sa anglosasi, rosja to dopiero wrog nr 2

  2. srateg

   rosyjska okupacja skończyła się wcale nie tak dawno, następna chodzi po głowie Władimirowi, więc zdecydowanie nr 1

  3. Extern

   Anglosasi nie są naszym odwiecznym wrogiem tylko szkodnikiem. Wielokrotnie dla własnych celów nas wykorzystywali, albo nie mieli skrupułów aby zaszkodzić, jeśli tylko mogło to im jakoś pomóc. Natomiast nam generalnie zawsze najbardziej zagrażały państwa z nami sąsiadujące, przykładowo z Rosją przez całą naszą historię podobno stoczyliśmy już 19 wojen, z Niemcami było 11 konfliktów, ze Szwecją 6, z Turcja 5, z Czechami 4. Tak więc Liczby mówią same za siebie,

 7. T-info

  A może zakupy w USA hamują Borsuka i ZSSW30? Będzie (może kiedyś) Wisła, będzie Homar, będą Super heli BH z Mielca uproszczone 8 szt. a nasi i tak bwp1 z rpg7 będą po poligonie naginać. Co każą Mario i spółka wykonają

  1. Dropik

   Nie, ale oczywiście jakieś tam podchody różni lobbyści robili , żeby opóźnić i uwalić zssw. A w mon przyglądają sie jej 2-3 razu uważniej niż zagranicznym konstrukcjom, co częściowo może i jest słuszne. Iść to by mogło szybciej ale trzeba by zrewidować te programy prowadzone przez NCBIR , zapewne poprzez aneksem bo na razie to wydaliśmy na to jak na przysłowiowe waciki.

  2. Gdybacz

   A moze nie ...

  3. erd

   Byłeś przy tym jak robili podchody? widziałeś i słyszałeś na własne oczy że chcieli uwalić ZSSW? nie? to po co wypisujesz takie brednie na forum??????. Myślisz że ta wieża to taki cud techniki zmieniający uklad sił w Europie i na świecie????????

 8. oleum

  Jak to bedzie wprowadzone to ruska "Prawda" juz bedzie pisala ze maja krazowniki miedzygwiezdne

 9. Fsaa

  Czy to jest ten duży kontakt, jaki zapowiadano na MSPO? .AM nadzieję, że tak . Podwozia Rosomaka czekają, a może to popchnąć dalej projekt Rosomaków XP. Wymieszanie w plutonach Hitfist i ZSSW-30 to na dobry pomysł na początek.

 10. Ass

  Wieża dostała wynik pozytywny, ale wymaga dalszych prac. Znaczy jest lepsza od wież z lat 1960-70, ale nie może się równać z dzisiejszymi konstrukcjami.

 11. Szukcesz i to przed wyborami...wow...wow...wow...a w 44 jak się okazało później...ważniejszym od 500 tygrysów były myśliwce,których zabrakło do obrony nadrenii ...Panowanie w powietrzu leży to cala armia leży i kraj w razie W! 1000 tych wiez nic nie da jeśli nie ma opl ,myśliwców i rakiet. Po 48 straconych F16 polska leży i kwiczy

  1. darenk

   Tak? To przelicz choćby ilościowy stosunek sił NATO - Rosja :D Nawet nie uwzględniając jakości; leżycie i ćwiczycie kopanie jam w błocie.

  2. biały

   a słyszałeś wypowiedź sekretarza obrony USA że powinniśmy się bronić sami przez pierwsze 100 dni walk ???? , i fakt jak byśmy mieli silną OPL plus te 32 f-35 zakupione abramsy wszystkie zamówione Kraby to istotnie będziemy w stanie się przez spory okres czasu się bronić ,,, ale obowiązkowo potrzebujemy silnej OPL

  3. różowy w zielone ciapki

   Nie całkiem to nam wystarczy, bo Rosjanie mają w planach ostrzeliwać Polskę małymi ładunkami nuklearnymi. To ćwiczyli w trakcie ZAPAD 2021.

 12. locco

  No teraz to już z górki, a jeszcze tylko jakieś 20 lat dialogów technicznych i sprzęt wejdzie na wyposażenie WP.

 13. Szakal

  Ciekawe kiedy uruchomią produkcję tej wieży , bo obecne opóźnienie wprowadzenia do uzbrojenia wozów bojowych z tą wieżą , sięga już kilku lat. Od kilku lat MON ma do dyspozycji około 200 nieuzbrojonych Rosomaków , czekających na ZSSW-30. Następną ciekawą sprawą jest kwestia załatwienia formalności związanych z licencjami na produkcję wyrzutni ppk Spike oraz dużych ilości pocisków. Dotychczas MON kupował homeopatyczne ilości tych pocisków a teraz dla 341 wież potrzeba będzie 341 x 4 ( 2 w wyrzutni + 2 rezerwowe) czyli 1364. I tu pojawia się następna kwestia czy MON zaopatrzy w ppk Spike wszystkie Rosomaki z wieżami ZSSW 30 czy tylko niektóre?

  1. Alek

   Jestem za wprowadzeniem do tej wieży Moskitów... jak najszybciej.

  2. Piotr ze Szwecji

   A ja za kalibrem 40 mm. Szwedzi mają go na swoich bewupach od dekad. Tylko Polska to taki zacofany ciemny kraj, daleko w rozwoju za krajami Afryki.

  3. bc

   Szwedzi dużo by dali za Bushmastera nawet takiego jak na Rośku. Ta ich 40 ma korzenie w czasach IIWŚ.

 14. dyndas

  bardzo wiele dowiedziałem się z tego artykułu na temat skupienia ognia ciągłego na dystansie 2000m, po cholere mi takie bzdety ja kw tym artykule

  1. bc

   Towarzysze spokojna głowa na pewno lepsze niż wasze wynalazki.

 15. TakTak

  Wreszcie - prawdziwym sprawdzianem będzie eksploatacja

 16. Levi

  Wreszcie. I mam nadzieje dzialko z licencja.

  1. Oll

   Nadzieje....jakie to polskie.....nadzieje....cuda....zero konkretow.

  2. JSM

   Z bUshmasterem tak lekko nie będzie.

  3. Dropik

   wiadomo , z licencją na zabijanie :P

 17. rED

  No to czekamy teraz na test ONnetu i dopiero wtedy będzie mona iść dalej.

  1. Kanclerz Palpatine

   No właśnie, czy się nie zapycha piaskiem i czy zamek nie wylata na zakrętach

  2. Bobo

   Trytytka zrobi cuda

 18. JASSM158

  DOBRA WIADOMOŚĆ ale lepszy news byłby dotyczący pozytywnego roszczygnięcia programu KRUK i ewentualnego zakupu 18 sztuk smigłowców szturmowych , pasowało z wczesniejsza ogłoszona dycyzja zakupu czołgów M1 ABRAMS IDEALNIE

  1. Dropik

   a do tego najpewniej NASAMS. Szykujta szampany :P

 19. laik, zupełny laik

  Wiele osób pyta o działko kal. 40 mm. Ale czy na pewno jest potrzebne w sytuacji możliwości strzelania amunicją programowalną kal. 30 mm? Ja bym raczej widział połączenie elektroniczne przez WB Electronic optyki i termowizji ZSSW-30 z granatnikami Pirat, które można by odpalać z zewnątrz transportera. 2,5 km zasięgu w większości przypadków będzie wystarczające, a Wysokość na jakiej jest optyka ZSSW-30 pozwalałaby obsłudze Pirata na lepszą obserwacje celu zza zasłony terenowej. Pirat pozwoliłby oszczędzać Spike'i lub Moskity na bardziej wartościowe cele, jak czołgi, radary, wyrzutnie rakiet itp. Jednocześnie gratuluję HSW i WB Electronics - bardzo dobra robota.

  1. Wsa

   Nie dociera do łba ze Pirat to lekki ppk z jedna glowica i nie nadaje sie do zealczania MBT? Naprawde nie dociera? To nie jest ofpoeirdnik Spika LR.

  2. Piotr ze Szwecji

   Rosja wsadziła 57 mm kaliber na swój pływający BWP. Ten kaliber zwalcza także ciężkie niepływające bewupy. Co w tym jest? Artyleria nie jest skutecznie zwalczana systemami aktywnej obrony jak rakiety z PPK są. Pocisk artyleryjski porusza się prędzej niż rakieta i ma większą siłę kinetyczną. Kaliber 40 mm z nowoczesną amunicją ma mieć porównywalne parametry do sowieckiego 57 mm kalibru. ----- Pytanie tylko, czy brak licencji na 40 mm dla HSW od Amerykanów (bo inaczej to byłaby prosta wymiana lufy), to nie efekt przypadkiem tajnej operacji szpiegowskiej FSB, albo innego zwierzęco nienawistnie nastawionego kraju wobec Polski. Białoruś-Łukaszenko? Niemcy- jakaś patologia stojąca za dziwnymi wyrokami TSUE? Ktoś sabotuje Polsce miliardy wsparcia z funduszy EU na Covid-19, więc czemu nie uzbrojenie też, nie? Polska ma 2 wrogów od wieków: Rosja i Niemcy. Amerykanie na MSPO 2021 nadal radzi sprzedać Polsce 40 mm.

  3. Dropik

   Programowalna jest ok. niewykluczone ,że będzie używana zamiast zwykłej odłamkowej . To o piracie żal komentować ;)

 20. wisniowy

  Dobra informacja. Teraz jeszcze wersja light ZSSW-30. Wrzucić ją na bwp i wszystko co będzie miało przyjechać, ze wschodu będzie solidnie potraktowane przez Bushmastera.

  1. Piotr ze Szwecji

   ZSSW-30 to już wersja light. Bez 40 mm, wszystkiego co przyjedzie z Chin i Rosji, na pewno nie potraktuje, bo nie zwalcza nowoczesnych bewupów, tylko stare sowieckie amfibie BWP 1/2/3.

 21. KPPL

  No to teraz będą przez dwa lata symulować prace nad kontraktem. HSW o razu powinna otrzymać zamówienia na 500 szt. Po to by zorganizować produkcję dla obu podwozi i na ewentualny eksport. Po za tym już dzisiaj należy rozpocząć badania nad pełną integracją że Spike Lr2 , Javelin i krajowego PPK. Nie można dopuścić by po wprowadzeniu ZSSW-30 jeden dostawca ppk mógł nam zablokować sprzedaż za granicę lub jako monopolista swobodnie narzucał ceny za ppk.

  1. Pjn

   Ta wieża powinna się zmieniać w przyszłych latach żeby sprostać wymogom współczesnego pola walki , dlatego trzeba zamawiać ją z tzw. opcją na następne, a nie od razu 500 na huraa !

  2. Edda

   No to bierz sie do roboty. Nie marnuj czasu na forum bo dostswca PPK z Izraela dokona blokady.

  3. Piotr ze Szwecji

   30 mm nie sprosta wszystkim wymogom współczesnego pola walki już dziś. Nie ugryzie ciężkich bewupów. Temu Amerykanie wynaleźli prostą wymianę kalibru działa na 40 mm, by Bushmaster II miał przyszłość. Niestety jakaś operacja szpiegowska rosyjskiego FSB wywiadu sabotowała tą możliwość ZSSW-30 do sprostania wszystkim wymogom współczesnego pola walki. HSW nie ma licencji na 40 mm. Do niszczenia tysięcy rosyjskich BWP 1/2/3 30 mm da radę. Problem tylko, że Rosjanie zaczynają swój posowiecki sprzęt zmechanizowany powoli wymieniać na nowoczesne rozwiązania. Garnizonowe WP bez doświadczenia wojennego zaś nadal śpi, zamiast sygnalizować problemy ZSSW-30 w bardzo bliskiej przyszłości. Prototypu ZSSW-40, po "zwykłej wymianie lufy" jak nie było tak nadal nie ma.

 22. asf

  Lepiej późno niż wcale

  1. erhsrt

   Lepiej późno niż później.

 23. KrzysiekS

  Boję się tylko o licencje na 30 mm Bushmaster Mk 44/S oraz uzależnienie od ppk Spike. Pomimo tego proszę o jak najszybsze wdrożenie tego produktu to właściwy kierunek i wyrób o dobrych parametrach z tego co piszą wszyscy co w tym głęboko siedzą.

  1. abra kadabra

   Wolę Moskita z Polski w dużych ilościach.

  2. Oll

   Znasz te parametry? Jakies konkrety? Czy tylko zaslyszane pogloski?

  3. JSM

   Mam podobne obawy. Na wszystko jest kasa tylko nie na Moskita. Z Bushmasterem też wszyscy kręcą jak Cygan Słońcem.

 24. HRottem fan

  Z jednej strony ręce składają się do oklasków nad sukcesem HSW, WB i PCO a z drugiej ciśnie się pytanie, dlaczego testy, prace analityczne trwały tak długo? Ile przyjdzie nam czekać na pierwszą kompanię Rosomaków z tą wieżą?

  1. antyprawacki skaner myśli

   Dlaczego? Bo to droga zabawka i nikt z tego rządu nie chce wydawać pieniądze na uzbrojenie (ono nie głosuje, lepiej przekazać pieniądze wprost do wyborców). Póki co robią tylko tyle, aby nie oskarżyć ich o obstrukcję. Pieniądze mają służyć temu rządowi tylko do utrzymania władzy i do poprawy wizerunku, a ten zakup nie jest do tego potrzebny (mają popracie w wojsku i bez tego). Ich zakupy wydają się duże, ale tak na prawdę zapłata za nie póki co jest odwleczona w czasie, np. w przypadku programu Wisła czy Homar. Amerykanów stać, aby poczekać na kasę nawet długo. W przypadku polskich firm pieniądze musiałby zostać wyłożone natychmiast. Stąd paradoksalnie łatwo im zadeklarować zakup 250 abramsów niż zakup nowych wież dla Rosomaków i Borsuka (z tego mogą zostać rozliczeni, tutaj nie można zwalić winy drugą stronę za kiepski offset). Sukces wyborczy zaskoczył PIS, taktyka w postaci kupowania głosów za pieniądze podatników sprawdza się wyśmienicie. Oni nigdy nie planowali, iż będą tak długo rządzić. Doskonale wiedzieli czym zakończą się ich rządy w postaci jaką zaproponowali. Obecnie kumulują się problemy spowodowane ich polityka gospodarczą i sami nie wiedzą co dalej robić. Dla nich najlepszym rozwiązaniem byłoby znalezienie takich wad w Borsuku i ZSSW, który dałby im powód do anulowania tego programu.

  2. kajmat

   Pierwsza kompania? Nie wiem, ale pierwsze 2-4 Rosomaki z ZSSW pewnie będą na 15.08.2022 r. Oby nie były to ostatnie przed kolejną defiladą.

  3. Sidematic

   Temu, że to pierwszy tak zaawansowany własny produkt. Teraz już będzie z górki, rach-ciach ze dwa lata i ruszy produkcja.

 25. Hmmm

  Załoga powinna być w kapsule

  1. Gandhi

   Załoga wieży bezzałogowej?

  2. Tak tak, a każdy członek desantu będzie w swojej oddzielnej kapsułce siedział by podczas desantu wytaczać się z Borsuka i turlać w kierunku wroga.

  3. abc123

   Tak, w kapsule czasu...

Reklama