ZSSW na bazowe Rosomaki. MON: Wymiany Hitfistów nie będzie

16 czerwca 2021, 14:30
Rosomaki_Lukaszewski
Fot. kpt. Błażej Łukaszewski
Reklama

integrację ZSSW-30 planuje się na podwoziach bazowych KTO Rosomak będących w zasobach Sił Zbrojnych RP. Nie przewiduje się wymiany wież Hitfist na wieże ZSSW-30 – poinformował w odpowiedzi na pytania Defence24.pl Wydział Prasowy Centrum Operacyjnego MON.

Do końca czerwca br. powinna zostać zakończona praca rozwojowa, w ramach której budowana jest wieża bezzałogowa ZSSW-30, w konsorcjum HSW i WB Electronics. Z nieoficjalnych informacji Defence24.pl wynika, że MON zamierza zamówić w pierwszej kolejności nie 208 jak wcześniej przewidywano, ale około 340 wież. Powstaje więc pytanie o to, czy część z nich nie posłuży do zastąpienia obecnie używanych systemów Hitfist-30P na KTO Rosomak  Integrację ZSSW-30 planuje się na podwoziach bazowych KTO Rosomak będących w zasobach Sił Zbrojnych RP. Nie przewiduje się wymiany wież Hitfist na wieże ZSSW-30. KTO Rosomak z ZSSW trafi na wyposażenie pięciu jednostek wojskowych – Wydział Prasowy Centrum Operacyjnego MON.

Dokładne informacje odnośnie jednostek przewidzianych do przezbrojenia na ZSSW-30 nie są jawne, choć wcześniej informowano że KTO z nową wieżą mogą trafić m.in. do 21 Brygady Strzelców Podhalańskich (dziś w składzie 18. Dywizji Zmechanizowanej). Obecnie jej jednostki mają na wyposażeniu BWP-1, więc wprowadzenie do tej brygady KTO z ZSSW byłoby skokowym wzmocnieniem jej zdolnośic.

Z drugiej jednak strony, jednostki eksploatujące dziś KTO Rosomak ze standardowymi wieżami Hitfist mają mimo wszystko bardzo słabą obronę przeciwpancerną. Obecnie bowiem dysponują one jedynie niewielką liczbą przenośnych wyrzutni ppk Spike-LR na poziomie kompanii wsparcia.

W pierwotnym Planie Modernizacji Technicznej na lata 2013-22 przewidziano, że wieże Hitfist zostaną zintegrowane z wyrzutniami ppk Spike-LR. Ostatecznie jednak do tego nie doszło, w prowadzonym postępowaniu PGZ nie złożyła oferty, więc procedurę w końcu 2018 roku unieważniono. Resort obrony informował o analizowaniu różnych wariantów postępowania, w tym m.in. zakup nowych wież bezzałogowych w celu wymiany Hitfistów.

Reklama
Reklama

Okazuje się jednak, że to – przynajmniej na razie – nie jest planowane. A to z kolei oznacza, że bataliony wykorzystujące KTO Rosomak nadal będą miały raczej słabe zdolności obrony przeciwpancernej, bo ich potencjał w tym zakresie, a konkretnie nasycenie wyrzutniami ppk pozostanie na obecnym, dalece niewystarczającym poziomie.

Zmianę tego stanu rzeczy mogłyby przynieść albo wymiana choćby części wież Hitfist-30P na nowe i uzbrojone w ppk na poziomie pododdziału albo powrót do wcześniejszej koncepcji modernizacji tych wież. Trzecią możliwością byłaby zmiana struktur pododdziałów uzbrojonych w KTO i wprowadzenie do ich składu znacznie większej liczby przenośnych wyrzutni ppk, niż ma to miejsce obecnie.

Bataliony Rosomaków z wieżami Hitfist są istotną częścią potencjału bojowego Wojsk Lądowych, wystarczy przypomnieć udział elementów 12. i 17 Brygady Zmechanizowanej, które są uzbrojone w te transportery, w ćwiczeniach Dragon-21. Powinny więc otrzymać dodatkowe wzmocnienie w zakresie obrony przeciwpancernej, równolegle z przezbrajaniem w KTO z ZSSW nowych jednostek. To jednak będzie wymagało decyzji po stronie MON i Sił Zbrojnych.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 172
Reklama
ktoś
niedziela, 4 lipca 2021, 11:54

Jeżeli mamy wzmocnić potencjał bojowy 18DZ to koniecznym jest montaż i integracja ppk SPIKE z wieżami HITFIST 30 przez nasz przemysł zbrojeniowy. Jest to tańsze rozwiązanie i korzystniejsze a KTO ROSOMAK powinny być przekazane po batalionie z 12 i 17 BZ do 21 BSP dla wzmocnienia tzw. "Ściany wschodniej"

nieździwiony
czwartek, 14 października 2021, 05:06

Tańsze rozwiązanie to właśnie ZSSW-30. Za połączenie Hitfistów ze Spikami Leonardo sobie takiej kasy zażyczyło, ze musiała powstać nasza wieża. Dlatego nie kłam

Jak nie z lewej to z prawej.
sobota, 19 czerwca 2021, 10:22

PIAP robi doskonałe manipulatory. Policja i wojsko to potwierdzi bo mają ich roboty inżynieryjne. Zlecić mu opracowanie prostego manipulatora w postaci kolumny z mechanizmem kierunkowym, na nim umieścić zestaw np. 2 szt Pirata. Całość zainstalować po prostu na kadłubie każdego Rosomaka z Hitfistem, gdzieś w jego tylnej części, tam gdzie najmniej będzie przeszkadzał samej wieży. Proste jak konstrukcja cepa. PIAP załatwi też sterowanie tym manipulatorem. CLU jest nasze więc żadnych problemów technicznych nie będzie.

nieździwiony
czwartek, 14 października 2021, 05:08

Będzie, bo Leonardo musi się zgodzić na integrację. Pytanie za ile brrrrr......

Big Jim
piątek, 18 czerwca 2021, 23:59

Będzie mix w plutonach Rośków z Hitfist i ZSSW-30. Prawdopodobnie 2 Hitfist i 1 ZSSW-30. Na to wskazują ilości wozów bazowych pod zabudowę. Możliwe, że 21 brygada będzie w całości na Roskach z ZSSW-30.

BARDZO DOBRA DECYZJA MONU WIDAĆ ŻE SZANUJA ŚRODKI FINANSOWE
piątek, 18 czerwca 2021, 23:09

Ekonomia kasa wydana na hitfisty była i to gruba niegospodarnym by było teraz je ściągać z kadłubów rosomaków najtaniej dołączyć rodzime ppk MOSKIT/PORAT tu za integracje nie trzeba by było płacić izraelczom (za integracje spaika trzeba by było płacić) i w ten sposub wzmocnićzdolnści przeciwpancerne mieszane rosomaki z hitfistami i z zssw-30 to utrdnienia logistyczne

Marek L.
piątek, 25 czerwca 2021, 02:02

A ty to tak na serio uważasz, że integracja tej BARDZO słabiutkiej, i tej archaicznej hybrydy zapożyczonej od Ukrainy (czyli: tego Pirata) z wieżą Leonardo Hitfist 30 mm, to w ogóle wzmocni p.panc. właściwości Rosomaków ???? I że np. PGZ, lub którykolwiek inny polski producent sprzętu zbrojeniowego, to "zintegruje" te całe p.panc. Piraty z Hitfist 30 mm, to tak za DARMO, a NIE INACZEJ, niż WTEDY to za bardzo solidnie GRUBĄ kasę ???? No to ty, to w takim razie, to bardzo naiwny jesteś.......

ehhh
sobota, 19 czerwca 2021, 12:43

Ludzie nie wiadomo jaką Pirat będzie miał zdolność penetracji i celności (odporności na zakłócenia) a wy chcecie go montować na pojeździe za grube miliony żeby zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy. Gratuluje nadajecie się do MON i PGZ na doradców...

rer
sobota, 19 czerwca 2021, 09:56

Za integracje Spika trzeba było płacić miliony monet ale nie Izraelczykom

Etam
sobota, 19 czerwca 2021, 09:51

Ani Pirat, ani tym bardziej Mokit nie rozwiązują problemu. Nadal dodatkowy ciężar zniszczy za słabe napędy wieży, i nadal będzie trzeba zapłacić Leonardo za integrację jeśli zechcesz podłączyć sterowanie tych ppk to SKO wieży Hitfist. Rozwiązaniem byłby całkowicie niezależny od wieży system na np. kadłubie KTO, tylko z dodatkowym SKO w wieży. Wymieszanie ZSSW i Hitfistów to żadne utrudnienie logistyczne.

Lekko złośliwy obserwator
piątek, 18 czerwca 2021, 17:49

O problemach z napędami wież Hitfist po ich dociążeniu pociskami i SKO Spike to MON wiedział od samego początku. O tym, że SKO samej wieży nie współdziała z SKO Spike, dowiedzieli się góra w rok po decyzji o integracji. Wystarczyło porównać parametry obu systemów. Zatem kto i co "robił" w ramach tej tzw integracji tyle lat?? Kto zatem z nazwiska odpowiadał i kierował tą rzekomą "integracją"? Hę? I co "robi" teraz??? Co teraz "integruje"? Może tak krytyczne programy jak Narew? Noteć? Kruka? Nowy granatnik ppanc? Nowy polski czołg?

szeliga
sobota, 19 czerwca 2021, 14:24

Integrację "robiło" Leonardo. Bo tylko oni maja pełną dokumentację wieży. Tak kupiliśmy licencję. Robienie czegoś za plecami Leonardo skończyłoby się utratą dostępu do części zamiennych w tym dedykowanej elektroniki.

bolo
piątek, 18 czerwca 2021, 14:18

Przecież można wymieszać Rosomaki z Hitfistem i ZSSW 30. Np w plutonie 2 takie i 2 takie.

Big Jim
piątek, 18 czerwca 2021, 23:51

Można, a nawet należy tak zrobić...

.
piątek, 18 czerwca 2021, 23:09

LOGISTYKA ????????

Logistyka rządzi
sobota, 19 czerwca 2021, 09:54

A ty w ogóle wiesz co to jest logistyka? Alez tu się teraz narobiło zawodowych "snafców" od logistyki!! Normalnie w Polsce wyroiły się stada logistyków.

wed
piątek, 18 czerwca 2021, 13:43

To już widzicie ile będzie Borsuków z ZSSW....tysiące tysiąców.....moze MON powinien zamówić tylko tyle wież ile jest Rosomaków na defiladach? będzie taniej.

Kazik :)
sobota, 19 czerwca 2021, 08:58

Też tak sadzę - przy deklaracji HSW, że jest w stanie tylko produkować 50 szt BWP Borsuk rocznie (dziwne bo w konsorcjum jest: Rosomak S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A., Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych – OBRUM Sp. z o.o., a także uczelnie: Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Sztuki Wojennej i Politechnika Warszawska - dlaczego nie zlecić produkcji, np.: kadłubów z podwoziem równolegle dla BUMARU/OBRUM), posiadaniu licencji na KTO Rosomak XP od 2019, jednak dojrzewa koncepcja posiadania w WP ciężkich KTO (Polska posiada ok. 1200 szt BWP-1 do zastąpienia) to wszystko widać jak na dłoni - będzie systematyczne przezbrajanie w KBWP-Rosomak XP z ZSSW-30 i dostarczanie niewielkich homeopatycznych ilości BWP Borsuk - ok. 50 szt rocznie.

max
piątek, 18 czerwca 2021, 12:47

jakoś umknęło że można przekierować hitfisty do nowych poddziałów a ich miejsce po kilka bezzałogowych rośków ? ... czy może mi coś umknęło

Grzyb
piątek, 18 czerwca 2021, 10:20

Panowie, na spokojnie. Wieże Hitfist się zużywają i wieczne nie są, jak zabudują bazowe Rosomaki, to systematycznie będą zamieniać Hitfisty na ZSSW. A póki co będą służyć dwa rodzaje wież. Don't panic!

;
piątek, 18 czerwca 2021, 23:10

a PODWOZIA SIĘ NIEZUŻYWAJĄ PANIE GRZYB ??????????? :)

kapusta
piątek, 18 czerwca 2021, 13:57

niestety ale to są tylko pobożne życzenia - komunikat MONu jest jasny i nie ma w nim mowy o wymianie wież w drugiej kolejności czy kiedykolwiek: "Nie przewiduje się wymiany wież Hitfist na wieże ZSSW-30."

Dr Strangelove
piątek, 18 czerwca 2021, 15:26

Ale oprócz podwozi Rosomaków, na "nowych większych" KBWP już tak. Tempo produkcji wież będzie pewnie takie, że Borsuka przez pare lat ledwie starczy , a za lat 15naście pierwsze hitfisty będa zakonserwowywane.

ito
piątek, 18 czerwca 2021, 10:01

Jak tak liczę to mi wychodzi, że szczęśliwie znikną Rośki z obrotnicami. W tym momencie te z Hitfistami należałoby uznać za "drugiego sortu" i wycofać do zadań dziś przewidzianych dla typowych KTO. I, może, jako standart do plutonu Rośków z Hitfistami dodawać nośnik spike'ów?

prawnik
piątek, 18 czerwca 2021, 08:54

Czemu wież Hitfist nie przeniosą na BWP ? na pewno straciłyby zdolność pływania ale i tak są "w końce kańcow" na przemiał. Zanim jednak pokaże się Borsuk będzie to jakaś modernizacja tych BWP o której tak dużo i głośno się mówi

Big Jim
piątek, 18 czerwca 2021, 23:52

Hitfist jest zbyt ciężka dla BWP-1. Byłby problem z wyważeniem wozu

mc.
piątek, 18 czerwca 2021, 21:24

Wieża Hitfist waży prawie 3 tony. Jeśli ja zainstalujesz na BWP-ach to przestaną pływać.

Grzyb
piątek, 18 czerwca 2021, 13:27

Z BWP1 to nie ma co kombinowac, tylko trza sprzedać na Ukrainę. Toć to nie ma sensu przerabiać nawet na niszczyciele czołgów. Lepiej użyć LPG z zawieszeniem hydropeumatycznym, przestrzennym wnętrzem i cichymi gumowymi gąsienicami

Eter
piątek, 18 czerwca 2021, 12:41

Droga integracja, zły stan techniczny bwp, minimalne polepszeniem możliwości BWP (brak ppk na wieży), pogorszenie osiągów BWP

STOP EKSPORTOWI ZATRUDNIENIA PRACA DLA POLAKÓW
czwartek, 17 czerwca 2021, 23:31

Gruba kasa wydana na hitfisty teraz miała by okazac się zmarnowaną ?? dołożyć lekkiego ppk Pirata na hitfista i mamy problem rozwiązany zarobią POLACY gospodarka zyska przemysł zyska i armia zyska

Marek L.
piątek, 18 czerwca 2021, 03:29

Równie dobrze można by do wież Hitfist 30 mm dołożyć po dwa Spike LR-2, dokładnie tak samo RÓWNIE lekkie, jak te Piraty, i TEŻ produkowane w MESKO przez POLAKÓW (obecnie to w 70%, a możnaby to łatwo zwiększyć!!!), a oferujące faktyczną obronę p.panc., i to taką z PRAWDZIWEGO zdarzenia, w przeciwieństwie do tej archaicznej i b. słabej post-ukraińskiej hybrydy.......

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 11:29

Marek, problemem nie sa tu ppk ale nasze zyczenie odchudzeniawieży by Rosomak mógł wejśc do tego cholernego C-130. No to Leonardo odchudziło i teraz jest problem zkazdym ppk. Spike-LR jest zreszta lzejszy od Pirata, ale 2x droższy, aPirat na cele jak kto,BWP itp nadaje sie równei dobrze

Marek L.
środa, 23 czerwca 2021, 17:37

Różnica jest jednak taka, iż z Pirata to możesz zniszczyć wrogi opancerzony transporter piechoty jedynie na max. odległość 2,5 km, a że Spike'a LR-2 to Rosomak mógłby zniszczyć KAŻDY wóz bojowy, włącznie z KAŻDYM czołgiem podstawowym, i to z odległości 5,5 km (po światłowodzie!). Próba czegoś takiego przy użyciu Pirata skończyłaby się natychmiastowo oraz tragicznie dla Rosomaków i ich załóg, ponieważ zarówno T-72B3M, jak i T-90M są wyposażone w precyzyjne i nowoczesne systemy ostrzegania przed oświetlaniem promieniem lasera, i dlatego natychmiast odpowiedziałby kontra-ogniem ze swoich dział 125 mm. Zaś odpalony i atakujący Spike to w ogóle tego swojego wrogiego celu NIE ostrzega. I DLATEGO właśnie (między innymi!!!) warto jest stawiać na tego dwukrotnie droższego SPIKE LR / LR-2....

.
piątek, 18 czerwca 2021, 23:02

za integracje pirata/moskita nie trzeba płacić za spaika trzeba zapłacic izre......

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 11:31

Ależ oczywiscie że musiszpłacić dla Leonardo bo to ich wieżą. Do tegoPirat jest cięzszy od Spike-a wiec pwoodzenia:)

Marek L.
sobota, 19 czerwca 2021, 13:20

No i CO z tego ???? Za to, za w miarę normalne pieniądze otrzymalibyśmy wtedy obronę p.panc. Rosomaków z Hitfist 30 mm z PRAWDZIWEGO zdarzenia, opartą na Spike'ach LR-2, a nie na tej przestarzałej i archaicznej hybrydzie, zapożyczonej od Ukrainy. I wtedy to przecież TEŻ NIE za darmo !!!! A jak już, to zapłacić koncernowi zbrojeniowemu Leonardo, z "korzeniami" włoskimi, dla których poddostawcą jest izraelski Rafael.

Marek L.
niedziela, 20 czerwca 2021, 16:13

CZYLI : zapłacilibyśmy wtedy międzynarodowemu koncernowi zbrojeniowemu, Leonardo (z włoskimi "korzeniami"), a NIE jego w tym wypadku poddostawcy, izraelskiemu Rafael'owi.

Wawiak
piątek, 18 czerwca 2021, 10:12

Technicznie tak. Problemem są zapewne warunki integracji.

Marek L.
piątek, 18 czerwca 2021, 14:02

Armia włoska zintegrowała ichnie opancerzone transportery 8x8 Freccia, nieco mniejsze od naszych Rosomaków, ich wieże Hitfist 25 mm ("brat bliźniak" tego naszego Hitfist 30 mm), ze dwoma Spike'ami LR. (Z opcją na LR-2.). Integrował koncern Leonardo, wspólnie z Rafael'em. Odbyło się to bez żadnych problemów technicznych, i to za bardzo przyzwoitą cenę !!!! Zwiększyła ta integracja BARDZO znacząco możliwości bojowe wozów bojowych piechoty Freccia 8x8, za stosunkowo niewielkie pieniądze. A więc, warto było !!! W Polsce możnaby zrobić DOKŁADNIE TAK samo ---- brakuje jednak tutaj u nas woli MON'u.......

Maciek
piątek, 18 czerwca 2021, 16:21

Temat był już opisywany. Okazało się, że Leonardo chciał za dużo zarobić na tym biznesie i sprawa się rypła, bo MON nie chciał płacić.

Marek L.
sobota, 19 czerwca 2021, 02:28

Owszem, temat ten był już "opisywany", ale, NIGDY w tych wszystkich "opisach", to NIE BYŁA kiedykolwiek podawana jakakolwiek (wiarygodna!!) KWOTA pieniędzy. Kwota ta była CAŁKOWICIE do zaakceptowania dla Armii Włoskiej, gdzie tej integracji, dla IFV Freccia 8x8, dokonał międzynarodowy koncern Leonardo, z głównym poddostawcą Rafael'em. I podobna kwota byłaby NA PEWNO do zaakceptowania również i dla naszego MON'u, gdyby NIE ten właśnie celowy sabotaż ze strony MON'u, w celu maksymalnego osłabienia przeciwpancernego potencjału tych naszych Rosomaków, tych WIELU właśnie wyposażonych w wieże Hitfist 30 mm....

Marek L.
sobota, 19 czerwca 2021, 13:05

.... i to JEDYNIE dlatego to ta sprawa się "rypła" .......

królewiec
czwartek, 17 czerwca 2021, 23:04

Logiczne wydaje się wymieszanie Rosomaków H-30 i ZSSW w batalionach 12 i 17 brygady i późniejsza stopniowa wymiana Rosomaków H-30 . Wycofywane mogłyby uzupełnić stany nowych batalionów 12,15 I 21 bryg. bądź po remontach i adaptacjach posłużyć jako wersje R2 lub spikobusy .

Grzyb
piątek, 18 czerwca 2021, 13:33

Wymieszane Rosomaków z dwoma rodzajami wież wydaje się rozsądne i nawet nie trzeba z Hitfistem ppk integrować. Toć nie musimy KTO traktować jako bwp na kołach. To raczej taksówka dla szwejów wyposażona w wieżę do samoobrony pojazdu.

Daruspol
piątek, 18 czerwca 2021, 21:43

Ekonomicznie najlepiej dodać zssw30 na spikobusy i zwiększyć nasycenie ppk w batalionach. Bez sensu wymieniać jeszcze dobre wieże, a chłopaki z 15 i 21 brygady będą jeszcze lata dalej zasuwać w BWP1. Lepiej jak najszybciej przezbroić nowe brygady zamiast BWP1, a potem dopiero wymieniać wieże w 12 i 17 brygadzie.

/
czwartek, 17 czerwca 2021, 23:26

LOGICZNYM BYŁO BY DOŁOŻENIE LEKKIEGO PPK PIRATA DO HITFISTÓW I NIC WIĘCEJ NIE TRZEBA ŻADNYCH KOMBINACJI

Marek L.
sobota, 19 czerwca 2021, 02:03

LOGICZNYM BYŁOBY do wież Hitfist 30 mm dołożyć po dwa Spike LR-2, dokładnie tak samo i RÓWNIE lekkich, jak te Piraty, i TEŻ produkowanych w MESKO przez POLAKÓW (obecnie to w 70%, a możnaby to bardzo łatwo zwiększyć!!! --- np. RFN produkuje je w 100%, jako: MELLS!), a oferujące FAKTYCZNĄ obronę p.panc., i to wtedy to taką z PRAWDZIWEGO zdarzenia, w przeciwieństwie do tej przestarzałej, archaicznej i BARDZO słabej post-ukraińskiej hybrydy..... A napęd tych naszych Hitfist 30 mm, to OCZYWIŚCIE wytrzymałby wagę dwóch bardzo lekkich Spike LR / LR-2, zamontowanych w np. "twardej" ( czyli, bardzo lekkiej!!) Kevlarowej (czyli: opancerzonej!!!) rurze, po jednej po każdej stronie tej naszej wieży Hitfist 30 mm.......

Marek L.
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 01:25

.... Oceniam, iż tego typu, opisana tutaj przeze mnie modyfikacja, dodała by do całkowitej wagi tego polskiego wariantu wieży Leonardo Hitfist 30 mm, tak m.w. po 65 kg, całkowicie równomiernie rozłożonych po OBU stronach tej wieży, czyli totalnie to 130 kg. I tego typu bardzo niewielki wzrost wagi to wtedy absolutnie NIE mógłby w żaden sposób "zaszkodzić" temu nawet słabemu mechanizmowi napędu tejże wieży....

Marek L.
niedziela, 20 czerwca 2021, 03:00

PS. Piszę na temat tej opancerzonej Kevlarowej "rury" dlatego, iż tego typu techniczne rozwiązanie to byłoby CAŁKOWICIE, i to na 100%, wykonalne, czyli NIE obciążające tego naszego rzekomo b. "słabego" mechanizmu sterującego tych naszych wież Hitfist 30 mm, umieszczając po jednej takiej bardzo lekkiej rurze po OBU stronach wieży, i zapewniając WTEDY pełną ochronę wtedy tych bardzo lekkich pocisków Spike LR-2, o ich max. zasięgu po światłowodzie 5,5 km, przed ogniem BEZPOŚREDNIM 5,56 mm & 7,62 mm dedykowanej amunicji p.panc., z odległości od 50 m. No i TO, to by CAŁKOWICIE wystarczyło.... Oraz, udowodniło by to, iż Polak, to gdy on naprawdę czegoś chce, no to WTEDY to on potrafi.......

Marek L.
niedziela, 20 czerwca 2021, 02:49

PS. Piszę na temat tej opancerzonej Kevlarowej "rury" dlatego, iż tego typu techniczne rozwiązanie to byłoby CAŁKOWICIE, i to na 100%, wykonalne, czyli NIE obciążające tego naszego rzekomo b. "słabego" mechanizmu sterującego tych naszych wież Hitfist 30 mm, umieszczając po jednej takiej bardzo lekkiej rurze po OBU stronach wieży, i zapewniając WTEDY pełną ochronę wtedy tych bardzo lekkich pocisków Spike LR-2, o ich max. zasięgu po światłowodzie 5,5 km, przed ogniem BEZPOŚREDNIM 5,56 mm & 7,62 mm dedykowanej amunicji p.panc., z odległości od 50 m. No i TO, to by CAŁKOWICIE wystarczyło.... Oraz, udowodniło by to, iż Polak, to gdy on naprawdę czegoś chce, no to WTEDY to on potrafi.......

Marek L.
sobota, 19 czerwca 2021, 00:25

LOGICZNYM BYŁOBY do wież Hitfist 30 mm dołożyć po dwa Spike LR-2, dokładnie tak samo i RÓWNIE lekkich, jak te Piraty, i TEŻ produkowanych w MESKO przez POLAKÓW (obecnie to w 70%, a możnaby to bardzo łatwo zwiększyć!!! --- np. RFN produkuje je w 100%, jako: MELLS!), a oferujące FAKTYCZNĄ obronę p.panc., i to wtedy to taką z PRAWDZIWEGO zdarzenia, w przeciwieństwie do tej przestarzałej, archaicznej i BARDZO słabej post-ukraińskiej hybrydy..... A napęd tych naszych Hitfist 30 mm, to OCZYWIŚCIE wytrzymałby wagę dwóch bardzo lekkich Spike LR / LR-2, zamontowanych w np. "twardej" ( czyli, bardzo lekkiej!!) Kevlarowej (czyli: opancerzonej!!!) rurze, po jednej po każdej stronie tej naszej wieży Hitfist 30 mm.......

Marek L.
piątek, 18 czerwca 2021, 20:16

LOGICZNYM BYŁOBY do wież Hitfist 30 mm dołożyć po dwa Spike LR-2, dokładnie tak samo RÓWNIE lekkie, jak te Piraty, i TEŻ produkowane w MESKO przez POLAKÓW (obecnie to w 70%, a możnaby to b. łatwo zwiększyć!!!), a oferujące FAKTYCZNĄ obronę p.panc., i to taką z PRAWDZIWEGO zdarzenia, w przeciwieństwie do tej przestarzałej, archaicznej i BARDZO słabej post-ukraińskiej hybrydy..... A napęd Hitfist 30 mm, to OCZYWIŚCIE wytrzymałby wagę dwóch bardzo lekkich Spike LR / LR-2, zamontowanych w np. Kevlarowej (opancerzonej!!) rurze, po jednej po każdej stronie tej wieży Hitfist 30 mm....

fefe
piątek, 18 czerwca 2021, 10:54

Nic bez pozwolenia Leonardo nie dołożysz do hitfista tak po pierwsze a po drugie hitfist napęd ma za słaby żeby coś do niego dokładać , moim zdaniem to jest ekonomicznie nie uzasadnione utrzymywanie hitfistów one powinny być na bierząco zastępowane zssw na zasadzie hitfist uległ awarji to zdjąć go i założyć zssw a o jakiej kolwiek modernizacji hitfista to już w ogóle nie powinno być mowy ponieważ o wszystko trzeba się prosić czyli płacić Leonardo

Marzyciel
piątek, 18 czerwca 2021, 09:24

Dokładnie, nawet "pomostowo" czyli bez ingerowania w oryginalne oprzyrządowanie wież Hitfist. Bez INTEGRACJI. Moge sobie nawet wyobrazić zestaw np. 2-3 szt Pirata po prostu, "prymitywnie" zainstalowany z tyłu, na wierzchu kadłuba, oddalony od wieży, na "czymś" na kształt jakiejś prostej podstawy w stylu zsmu. I tylko w skrajnych wypadkach sprawiałoby to kłopot przy opalaniu bo wieża zasłaniałaby pewne kierunki, ale Pirat może przecież atakować z przewyższenia. A ograniczenie pola ostrzału wieży akurat w tył oceniam za najmniej szkodliwe. Za to bezwzględnie za brak ppk na tych kilku setkach już posiadanych Rosomakow, ktoś z MON powinien drogo zapłacić i srodze odpokutować!!

perfect
piątek, 18 czerwca 2021, 02:04

perfect

Tomek
czwartek, 17 czerwca 2021, 20:17

Jeśli integracja PPK z Hitfistem jest nieopłacalna, to może dałoby się go zintegrować z podwoziem? Może jako "doklejony" kontener a może jako pionowa wyrzutnia?

Marzyciel
piątek, 18 czerwca 2021, 09:38

Prawda? Odkąd Amerykanie posadzili człowieka na Księżycu, a nasz, polski "świder" wkrecił się w "warkocz" przelatujacej obok Ziemi komety jestem pewien , że sami potrafimy to zrobić. Myślę , że wystarczyłby mały "konkurs" wśród studentów np. uczelni technicznych by wymyślili z łatwością jakiś patencik rozwiązujący "problem" zainstalowania Spike poza wieżą Hitfist. Dziwię się, że mając przecież tylu zdolnych młodych studentów, ani NCBR, ani MON i Sztab wojska nie próbują wyszukiwać na uczelniach technicznych (niekoniecznie WAT) żadnych chytrych "patentów" w ramach prac naukowych i zlecanych, prac dyplomowych, otwartych konkursów na nowe, rewolucyjne projekty. Pamiętam, jakie zdumienie wywołała ponad 30 lat temu praca dyplowa mojego kolegi na PW, gdy zamiast jakiegoś projektu pistoletu zaproponował projekt autonomicznego, samobieżnego... drona zdolnego docelowo do przenoszenia broni Maszynowej. I gdyby nie upór jego promotora, bardzo otwartego i ambitnego doktora, ten temat nie zostałby nawet zaakceptowany jako praca dyplomowa.

df
piątek, 18 czerwca 2021, 13:42

No i co się z tym projektem stało? wyparował czy był to stek fantazji nie popratych zadnym doświadczeniem zawodowym? pewnie to drugie. Projekt był rewolucyjny dla tych poseudo profesorów a w realnym życiu okazał się jedną wielką bzdurą.

Marzyciel ps2
piątek, 18 czerwca 2021, 17:26

PS. Po pierwsze sam temat pracy został zaaprobowany. Już to był sukces!! Po drugie, nie masz pojęcia j a k odbywa się projektowanie do pracy dyplomowej i c o powstaje. Praca dyplomowa została obroniona przed Komisją, i powstał wymagany procedurą projektową zestaw dokumentacji samego projektu. PROJEKTU!!! To nie była realizacja "w metalu"! Bo rzadkością była wtedy fizyczna realizacja projektówdyolomowych. Ja miałem niezwykłe szczęście, gdyż moja praca dyplomowa - dotycząca utworzenia organizacyjno-technicznego zupełnie nowego działu w pewnej firmie została zrealizowana "w realu"!!

bc
czwartek, 17 czerwca 2021, 19:55

To logiczne że powinni wymieszać wozy z Hitfist i wozy z ZSSW w plutonach w proporcjach 1:3 albo 2:2, podobnie jak Leopardy o czym był tu artykuł. Ciekawsza kwestia to to że wolnych jest ok 100 podwozi, więc wygląda na to że będzie więcej Rosomaków, te pięć jednostek to zapewne pięć brygad 12, 17, 15, 21 i ?

Big Jim
piątek, 18 czerwca 2021, 23:54

15 będzie na Borsukach...

trzcinq
czwartek, 17 czerwca 2021, 09:16

Ma to sens ze względów finansowych i tylko finansowych. Jezelibyak to ma wyglądać to niech pojazdy te wymieszają

kapusta
czwartek, 17 czerwca 2021, 13:27

równie dobrze możnaby powiedzieć, że wstrzymywanie wszelkich modernizacji "ma sens ze względów finansowych" - nie kolego, uwalanie w połowie ważnego programu modernizacji to głupota i nie ma w tym żadnego sensu!

Ot co
czwartek, 17 czerwca 2021, 10:17

Finansowych? Ponad 4 miliardy PiS wydał na dodatki płacowe dla lekarzy podczas obecnej pandemii.

ex
czwartek, 17 czerwca 2021, 19:10

Nie no pewnie lepiej na TVP lub rydza... Lekarze mają pracować...nie służyć na miskę ryżu. Wolałbyś ignorancie by leczył cię sfrustrowany lekarz, zagoniony między kilkoma miejscami pracy bo z jednego etatu wyżyć się nie da, czy ktoś wypoczęty, uzbrojony w najnowsza wiedzę, kto nie patrzy na zegarek jak trzeba zostać bo zabieg się wydłuża, czy ktoś się pogorszył. Ale takiemu trzeba zapłacić. jak ktoś udaje, ze płaci to inny udaje, że pracuje....

lekarz
piątek, 18 czerwca 2021, 09:33

ta z jednego etatu za 25 tys. na rękę nie da się wyżyć..., nie mówiąc o dodatkach covidowych

wiarus
czwartek, 17 czerwca 2021, 10:42

Wolałbyś dodatki dla grabarzy?

Das
czwartek, 17 czerwca 2021, 16:06

Wolałby żeby nas leczyli!

olo
piątek, 18 czerwca 2021, 09:46

I trzeba zacząć, dla emigrujących lub przechodzacych na prywatne lekarzy, od zwrotu kosztow wyksztalcenia. Darmowa uczelnia dla pracujacych w państwowej służbie zdrowia na etacie. Bo to z naszych podatkow.

piątek, 18 czerwca 2021, 09:41

Dokładnie. Mają leczyć, a nie dobierać telefony.

vs
czwartek, 17 czerwca 2021, 19:06

...za darmoszkę, no nie? Nie kolego, byli narażeni na znaczne ryzyko własnej śmierci. Jak chciałbyś ich zmotywować do pracy, pod karabinami?

olo
piątek, 18 czerwca 2021, 09:50

jak idziesz na medycynę to już jesteś "zmobilizowany". Nie pasuje ci to - bierz komercyjny kredyt na studia. Darmowe studia tylko dla tych którym to pasuje.

olo
piątek, 18 czerwca 2021, 09:44

nie za darmoszkę ale za średnią krajowa plus dodatki specjalizacyjne. I za 8 czy 12 godzinny dyżur z poszanowaniem miesięcznego limitu.

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 11:34

Olo, ale za wszelkie ich kurszy doszkalajace,wyposażenie itd samzapłacisz?

kanonier
czwartek, 17 czerwca 2021, 21:59

A w czasie wojny,żołnierza też trzeba dodatków finansami mobilizować?

OptymistaPl
czwartek, 17 czerwca 2021, 08:35

Jest Panie autorze jeszcze czwarte najprostsze rozwiązanie- wymieszać bataliony sprzętowo pół na pół Rośkami z Hitfist i ZSSW. Proszę mnie sprostować ale wydaje mi się że zostało tylko ok 200 bazowych Rosomaków... Czyżby zamówienie na dodatkowe Rosomaki?Przy obecnych potrzebach zastąpienia bwp1- jak najbardziej jestem za tym rozwiązaniem!!!

Kazik :)
czwartek, 17 czerwca 2021, 13:26

114 - jest bazowych KTO Rosomak w WP.

bc
czwartek, 17 czerwca 2021, 19:57

A nie na placu pod fabryką?

Dropik
czwartek, 17 czerwca 2021, 08:18

oj tam . Przecież przez pierwsze 2-3 lata to tych wież bedzie tak mało że pewnie ledwie wystarczy dla tych podwozi co jeszcze są na składach. W pierwszym roku czyli 2022 to moze być 5-10 , a w drugim 10-25 sztuk ;)

Eter
piątek, 18 czerwca 2021, 12:48

Takie ilości nowego sprzętu to tylko w Rosji robią. Kurganiec osiągnął już zawrotną liczbę 25 egzemplarzy.

RAF
czwartek, 17 czerwca 2021, 00:44

Bardzo rozsądna decyzja, dzięki której w stosunkowo krótkim czasie podwoimy liczbę rosomaków w wojsku polskim (nowe wieże trafią na bazowe rosomaki będące w zasobach armii). Rosomaki z nowymi wieżami powinny w pierwszej kolejności trafić do jednostek we wschodniej Polsce, skokowo zwiększając ich siłę i możliwości. Rosomaki ze starymi wieżami można przezbroić w dalszej kolejności lub zintegrować wreszcie z jakąś wyrzutnią ppk, wyjdzie to dużo taniej. Na obecną chwilę można je bardziej nasycić przenośnymi spikami lub czymś podobnym.

z lewej flanki
czwartek, 17 czerwca 2021, 13:58

niczego nie podwoimy - to nie będą nowe Rosomaki tylko takie które nie są obecnie uzbrojone, czyli w wersji bazowej transportera opancerzonego - tylko nieliczne nie są już teraz na stanie jednostek WP. i nie będzie żadnej "dalszej kolejności" - w artykule jest jasno napisane "Nie przewiduje się wymiany wież Hitfist na wieże ZSSW-30"

RAF
czwartek, 17 czerwca 2021, 21:31

Wersje bazowe nie są na stanie jednostek WP tylko w magazynach i są nowe. Nie używa się samych wersji bazowych w wojsku, one są przeznaczone pod specjalną zabudowę: RAKI, KTO, AWD, AWR, WRT, itd. Krótko mówiąc to co piszesz, to bzdury.

RAAF
piątek, 18 czerwca 2021, 15:01

ta, i prosto z tych magazynów pojechały na misje do Afganistanu i Czadu... wersje M2 i M3 z obrotnicą i rkm/wkm (tzw. patrolowe) normalnie są na stanie jednostek WP

czwartek, 17 czerwca 2021, 21:01

Nie wiesz o czym piszesz. Wersja bazowe zostały w dużej ilości wzmagazynowane (na Śląsku) i nie są używanwe przez wojsko. Wykorzystywane są pod zabudowę wersji specjalistycznych Rosomaka oraz jako podstawa do Raków. Teraz część z nich

myślenie nie boli...
sobota, 19 czerwca 2021, 23:38

No to powiedz mi ekspercie, kiedy to niby "zostały w dużej ilości wzmagazynowane (na Śląsku)" Rosomaki w wersji wozów dowodzenia szczebla batalionu, które nigdy nie miały wież?

Pan Grzegorz
czwartek, 17 czerwca 2021, 12:32

Po pierwsze: liczba KTO z Hitfist-30P i ZSSW-30 się nie zmienia. Po drugie: jaki jest sens przerzucanie wszystkich KTO z ZSSW-30 tylko do 15. brygady? (to jedyna jednostka, która ma dostać KTO, obecnie na BWP-1). 17. i 12. brygada to w wojnie walczyć nie będą? Paradoksalnie, to właśnie większe nasycenie 17. brygady miało by większy sens. Już pomijam fakt, że miejsce stacjonowania a miejsce operowania brygad to zupełnie inna sprawa. Po trzecie: ZSSW-30 kosztować ma ponad 12 mln PLN. To już lepiej integrować KTO z Hitfist-30P z opracowywanymi obecnie ppk (Pirat). Ewentualnie nawet z WW-4 (wyrzutnią naprowadzanych laserowo rakiet kal. 70mm). Wówczas zdolności zwalczanie wozów bojowych zostaną zwiększone, za ułamek ceny ZSSW-30.

RAF
czwartek, 17 czerwca 2021, 21:16

Liczba KTO w wojsku (w linii) zwiększy się bo zostaną wykorzystane wersje bazowe, które stoją bezużytecznie w magazynach. Właśnie te wersje bazowe wykorzystywane są do produkcji Raków i wersji specjalistycznych,a teraz do KTO z nową wieżą. Nowe KTO mają trafić do pięci jednostek wojskowych. Czytaj ze zrozumieniem, a jak nie wiesz to się nie wypowiadaj. Krytyki wprowadzenia nowej wieży nie chce mi się nawet komentować.

myślenie nie boli...
sobota, 19 czerwca 2021, 23:45

Człowieku, przestań pleść bzdury! Nie ma żadnych setek Rosomaków stojących "bezużytecznie w magazynach"! A "wersje bazowe" to nie są żadne kadłuby które zjechały z taśm montażowych i nikt ich nie odebrał, tylko transportery w wersji M2, M3, S, czy wozy dowodzenia szczebla batalionu

Z prawej flanki
czwartek, 17 czerwca 2021, 09:33

Niczego nie podwoimy, bo bazowych rosomaków do dyspozycji jest trochę ponad 100. To raz dwa- żadnej integracji Hitfista z PPK nie będzie. Mało tego- tych wież nie opłaca się nawet remontować, bo włosi taki narzut mają na częściach. Taniej jest wymienić na ZSSW powiedzmy połowę najbardziej zajechanych hitfistów i używać ich jako dawców części zamiennych dla pozostałych, niż je remontować.

Eter
piątek, 18 czerwca 2021, 12:51

To trzeba policzyć. Kwestia ewentualnego aneksu do umowy licencyjnej.

Luigi
środa, 16 czerwca 2021, 23:10

Panowie zluzujcie majty, to wszystko jest "na razie". Obstawiam że jeśli zostanie zrobione te ponad 300 wież to w dalszej części za rok czy dwa hitfisty zostaną wymienione.

PePe
środa, 16 czerwca 2021, 22:28

Przestańcie bredzić o ppk na Hitfistach. Taki Rosomak traci pływalność, to jest za ciężkie po prostu. Nikt w wojsku na to się nie zgodzi. Tylko wieża bezzałogowa, bez kosza, daje taką możliwość. Jeszcze BMS ma tam wleźć. Stąd zdziwienie i rozczarowanie decyzją MON. Swoją drogą, ciekawe jak zamierzają to rozwiązać? Najpierw będą montować ZSSW, a potem jeszcze raz będą zabierać Rosomaki z jednostek do montażu BMSa?

Eter
piątek, 18 czerwca 2021, 12:53

Bmsy bedą szły razem z montażem zssw plus ewentualne remonty.

Toamsz
środa, 16 czerwca 2021, 22:05

Przenośne zestawy ppk są bardzo dobrym rozwiązaniem ponieważ są trudne do wykrycia z przygotowanych pozycji obronnych. Natomiast ppk na KTO jest łatwym celem że względu na bryłe i oddawanie temperatury i nic tu bię pomogą berberysy anty termalne.Wiec odajac bazowki kompani wsparcia plutonu przeciwpancerny zostaje bez odpowiedniego transportera do przewozu rakiet.

Nie kpij
czwartek, 17 czerwca 2021, 09:13

Bzdura. Przenośne to w naszym klimacie i w naszych warunkach terenowych mogą być wyłącznie uzupełnieniem ppk na wszelkich możliwych nośnikach. Przewożenie rakiet w środku to atrapa zdolności ppanc.

Wesołek
czwartek, 17 czerwca 2021, 08:58

Zgodnie z twoją filozofia to jeszcze kosy oraz widły, bo oba są trudne do wykrycia, w dodatku zapomniałeś napisać że umożliwiają skryte , bezdźwięczne działanie.

kapusta
środa, 16 czerwca 2021, 22:00

warto przypomnieć że integracja wież Rośków z ppk była planowana od samego początku, bo już 20 lat temu zdawano sobie sprawę, że bez tego nie będą one zdolne do jakiejkolwiek walki z Wielkim Bratem. już dwie dekady temu kupiono nawet rakiety Spike do tego celu! gdy nasz przemysł okazał się zupełnie bezużyteczny nawet na tym forum klakierzy zapewniali, że to bez znaczenia, bo ZSSW-30 i tak rozwiąże problem braku ppk na KTO. okazało się to jednak bzdurą i 2/3 Rośków nadal będzie permanentnie miała nikłą wartość bojową. brawo PiS, brawo PGZ, brawo partyjne państwo!

Roy
czwartek, 17 czerwca 2021, 09:33

A to za PO nie posiadano tej wiedzy?

kapusta
czwartek, 17 czerwca 2021, 12:10

umiesz czytać ze zrozumieniem? za PO przemysł integrował, a kupione Spike czekały na ulepszone wieże. dopiero PiS podjął decyzję o zaprzestaniu prób integracji i o nieuzbrajaniu w ppk większość Rośków - tych fatalnych decyzji nawet trolle nie zrzucają na PO, Marsjan czy innych "lewaków"

sobota, 19 czerwca 2021, 10:02

Za czasów PO niczego się nie integrowało. PO rządziło od 2007 do 2015. A to aż 8 lat i niczego przecież nie zintegrowano. Za to całe te 8 lat ministerstwo ON deklarowało że "prace integracyjne trwają"!! Ale nie zrobiono kompletnie NIC!!!

mc.
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:05

Może czegoś nie rozumiesz, ale koncepcja wyposażenia wież Hitfist w wyrzutnie ppk powstała w czasach PO. Tyle tylko że Włosi czując pieniądze jak zwykle przesadzili z ceną. Dlatego powstała propozycja zbudowania własnych wież (ZSSW) w 2014 roku jako alternatywa dla wieży włoskiej. Nie widzę nic głupiego czy niewłaściwego w tym że odrzucono "wątpliwą" propozycję włoską.

Na temat
piątek, 18 czerwca 2021, 09:49

Skoro tak, to decyzję o rezygnacji należało ogłosić w 2015, i od razu zaproponować inne rozwiązanie może MMP, może TOW. OBOJĘTNE!! BRAK ppk na Rosomakach to tragedia. I do tego NATYCHMIAST, w ramach pilnej potrzeby operacyjnej należało zamówić ze 120 szt lekkich podwozi 4x4 i wyposażyć je w ZSMU127 oraz po 4-6 Spike żeby natychmiast wypełnić EWIDENTNĄ, potężną LUKĘ w naszych zdolnościach ppanc. wobec braku ppk na setkach naszych Rosomaków, a nie udawać przez tyle lat , że się "integruje" Hitfista z czymkolwiek!!!

Ll
piątek, 18 czerwca 2021, 08:46

Decyzja o powstaniu zssw 30 zapadła w 2012 roku... w marcu 2013 została już podpisana umowa na pracę rozwojowe...

RubyRidge
czwartek, 17 czerwca 2021, 10:22

Za PO jak zapewne pamiętasz "żadnej wojny miało n i e być"!! A minister Klich skutecznie jak nikt hamował jakiekolwiek zakupy metodą "modernizacji bezkosztowej"!! Rządy PO to lata 2007do 2015, nawet gdy na Ukrainie trwała już prawdziwa w o j n a. Dokładnie wtedy to właśnie Siemoniak zablokował zakup dla naszej artylerii od 1000 do może nawet 3000 szt amunicji klasy "bonus"!!

Ff
piątek, 18 czerwca 2021, 08:51

Propagandy ciąg dalszy... może nawet 5000 tyś szt i gwiazdy śmierci też... tylko gdyby nie poprzednicy żadnego zssw 30 , borsuka , kormorana , poprada, kraba , pioruna , pirata , moskita i wielu programów by nie było i tu pasuje powiedzenie po co nam nasze i po co nam przemysł jak jest amerykańskie... przypomnij jaką pracę rozwojową przez 6 lat rozpoczęli i wyłożył pieniądze obecni?

RubyRidge
piątek, 18 czerwca 2021, 17:34

To nie PIS zablokował "bonusy"! Więc twój wpis nie zmienia faktu, że to właśnie za Siemoniaka przerwano program zakupu specjalistycznej amunicji ppanc dla artylerii. Takie są fakty. I z tymi faktami nie masz co dyskutowac, bo z faktami się nie dyskutuje. Reszta twego posta nie dotyczy zablokowania CAŁEGO programu amunicyjnego dla Krabów i Kryli, więc nic nie wnosi do dyskusji. Chyba ślepy jestes jeśli uważasz, że chore decyzje PiS mają usprawiedliwić zablokowanie krytycznego programu dla naszej artylerii przez Siemoniaka!! Na drugi raz - pisz na temat!!

myślenie nie boli...
sobota, 19 czerwca 2021, 22:12

czort swoje, pop swoje... co z tego że Siemoniak coś zablokował, skoro omawiany w tym artykule program wieży ZSSW to skutek jego decyzji! to ty piszesz nie na temat i jeszcze masz pretensje do innych...

Dude
środa, 16 czerwca 2021, 21:53

Leonardo oferowała integrację Spike z wieżami Hitfist. Jeżeli PGZ nie umie czy nie chce, to Leonardo na pewno chętnie to zrobi. A obrona przeciw pancerna w tych jednostkach to potrzebna jest już na wczoraj.

LOL
czwartek, 17 czerwca 2021, 09:35

To jeszcze dowiedz się ile Leonardo sobie za taką integrację zażyczyło. I ile kosztuje serwis Hitfista. Gdyby koszty były akceptowalne nikt nie wpadł by na pomysł robienia własnej wieży.

Poważnie?
czwartek, 17 czerwca 2021, 10:24

Jakie koszty są wyższe od zdolności zwalczania ruskich czołgów?? Żadne!! Zadłużenie Polski w ciągu ostatniego roku wzrosło o ok 220 mld PLN. I ty piszesz o kosztach??? Żartowniś z Ciebie!!

Jj
piątek, 18 czerwca 2021, 08:55

Zadłużenie całego sektora finansowego wzrosło o grubo ponad drugie tyle

Poważnie!
piątek, 18 czerwca 2021, 17:37

Oczywiście! A do tego te całe statystyki nie obejmują w ogóle struktur samorządowych, miast, gmin etc. Co Jeszce podwyższa zadłużenie. Więc bzdurą jest podnoszenie tematu kosztów integracji.

trzcinq
czwartek, 17 czerwca 2021, 09:18

Ale krocie za to chcieli dlatego tak ważne jest posiadanie swojego systemu wiezowego jak i samego pojazdu.

Robo
środa, 16 czerwca 2021, 21:49

Wymiany sprzętu nie będzie bo kasa idzie na odprawy mieszkaniowe żołnierzy i roczne pensje płacenia za brak kwatery co miesiąc i odchodzi do cywila też kasa mieszkaniówka to jest chore jak młodzi żołnierze mówią i jeszcze rekonwersje jak odchodzi do cywila rządna instytucja nie szajsta kasa jak MON

KrzysiekS
środa, 16 czerwca 2021, 21:39

Nie bardzo rozumiem te narzekania czyli co mieli wymienić wierze a podstawowe zostawić bez? To chyba działanie logiczne zwłaszcza przy ograniczonych środkach. Potem będzie BORSUK o tym też pamiętajmy.

I
środa, 16 czerwca 2021, 21:30

Na kazde 10 rosomakow z hitsifem dodac 2 z Zwzz.

Tytus
środa, 16 czerwca 2021, 21:06

Nie da rady ich pomieszać ? Na dwa,trzy rosomaki zwykłe jeden z wieżą bezzałogowa.

Jarek
czwartek, 17 czerwca 2021, 07:42

Problemy z logistyją, i szkoleniem. Ma poziomie plutonu musiałbyś mieć znacznie bogatszy park części zamiennych i materiałów ekploatacyjnych. Żołnierze musieliby przyswoić obsługę obu systemów by się wzajemnie zastępować. Dowódca plutonu miałby bardziej skomplikowane życie dowodząc wozami o różnych możliwościach. W mojej skromnej opinii najbardziej rozsądne pod względem koszt/efekt jest zwiększenie iliści sekcji p.panc na poziomie kompanii. Może też dodanie możliwości montażu przenośnej wyrzutni ppk na stropie wieży i jej obsługi z otwartego włazu. Wiem trochę to dziadowskie.

bc
czwartek, 17 czerwca 2021, 21:11

Jaka logistyka na poziomie plutonu? działonowy jest przypisany do wozu a dowódca siedział by pewnie w wozie z ZSSW. W dzisiejszych czasach jak pokazała Ukraina walka wygląda tak że kompania nie mówiąc o batalionie w jednym miejscu to już tłok i cel dla gradu.

Nope
czwartek, 17 czerwca 2021, 10:27

Przestańcie już demonizowac te logistykę. Nie masz o tym pojęcia. To naiwne brednie laika. Przy komputerach czy masz 2 czy 4 tysiące części to "pikuś". Kolejna bzdura to "skomplikowanie dowodzenia dwoma typami wozów"!

weqerewrq
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:16

Ale te części trzeba gdzieś położyć więc lepiej mieć tylko 2 tys.

Nope
piątek, 18 czerwca 2021, 09:58

Dalszy ciąg bredni. Okazuje się teraz, że wszyscy Polacy, to nie tylko lekarze i politycy, ale także LOGISTYCY??? Pewnie jeszcze na biologii molekularnej się znasz, mechanice kwantowej oraz astrograwitacyjnych problemach mgławic??

Beczq ziomeczq
środa, 16 czerwca 2021, 20:48

To jest w ogóle dramat że dopuszczono do braku integracji tych wież z PPK... Ale tak to właśnie się robi w bananowej republice...

Dropik
czwartek, 17 czerwca 2021, 08:25

a jak to możliwe że w 2020 Rumunii kupili KTO bez ppk ? nie wiedzieli jak to się skończyło w Polszcze ? ;) Włosi okazali się zbyt pazerni , a wieża niezbyt nowoczesna i integracja okazało sie zbyt kosztowna. Stąd wziął sie pomył na zssw-30 . wyjdzie taniej niz remontować włoszczyznę :P

AndyP
środa, 16 czerwca 2021, 20:36

A przecież wystarczy wymieszać – w batalionie kompania z Hitfist-30P i kompania ZSSW-30, czy nawet na poziomie kompanii - pluton ZSSW-30/pluton z Hitfist-30P. Podniesie to zdolności przeciwpancerne "starych" brygad, a przy okazji żołnierze byliby obeznani z obsługą obu wież. Czy to dla wojska jest zbyt skomplikowane do ogarnięcia? Z jakiego powodu cała brygada musi mieć jednego typu wieże i sznurówki w jedną stronę wiązane...

dim
czwartek, 17 czerwca 2021, 04:40

MON dokona szczegółowej analizy i za 5 lat ogłosi decyzję o dialogu. W sprawie mieszania.

Lewandos
środa, 16 czerwca 2021, 23:13

...bo logistyka musiałaby to ogarnąć?

Logistyka rządzi
czwartek, 17 czerwca 2021, 10:32

Jestem zawodowym logistykiem. ZERO problemów. W firmie zaopatrujemy 5 koncernów samochodowych w tysiące podzespołów, części i środków eksploatacyjnych. Zwykły samochód to czasem kilkadziesiąt tysięcy części. Tu miałbyś tylko części to wieży. ZERO problemów logistycznych. Albo sprawdź asortyment INTERCARS, oni oferują logistykę części do WSZYSTKICH praktycznie marek i wszystkich modeli.

sfsdfdsfdsgdfs
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:19

Ale Intercars operuje w czasach P i nie grozi mu atak na magazyn. Nie musi też ich wozić i uganiać się z magazynem za mobilną jednostką. Keep It Simple rządzi.

Logistyka rządzi
piątek, 18 czerwca 2021, 10:08

Skoro Intercars potrafi dostarczyć część do warsztatu z dokładnością do godziny, a pewna polska prywatna firma kurierska z dokładnością do 30 m (dostarczyła część do koparki na budowę w szczerym polu - na koordynaty wg GPS) to nie ośmieszaj się wydumanymi problemami. Wojskowa logistyka nie jest problemem. Problemem jest tylko i wyłącznie dostawca źródłowy. A ciebie nigdy bym nie zatrudnił na żadne stanowisko logistyczne. Żadna firma przy kimś takim nie wyprodukowałaby prostego gwoździa. "Keep away from logistic"!!

LOL
czwartek, 17 czerwca 2021, 09:37

A jaki to problem dla logistyki skoro obie wieże używają mk44 i UKM2000? Żadnych poważnych prac przy wieżach i tak nie wykonuje się w warunkach polowych.

pl87
środa, 16 czerwca 2021, 20:34

Czyli łącznie planowanych jest 10 batalionów Rosomaków (5 z Hitfist-30P i 5 z ZSSW-30)? I tu nasuwa się pytanie, ile bazowych KTO Rosomak znajduje się w zasobach Sił Zbrojnych RP? Kiedyś było ich wystarczająco na 6.,7. i 8. batalion, ale w poprzednich latach MON zamówił Rosomaki w pozaplanowych konfiguracjach - 56 Raków + 28 AWD + 30 AWR + 60 Rosomak-S. Czyżby nastąpiła nieodparta potrzeba domówieniu dodatkowych 300+ bazowych KTO Rosomak?

Lewandos
środa, 16 czerwca 2021, 23:15

Ale te podwozia są, bo Rosomak dostał kasę na ich składowanie...

Tragedia
środa, 16 czerwca 2021, 19:47

Czyli mają wszystko gdzieś.

Hihot historii
środa, 16 czerwca 2021, 22:53

To normalne w Polsce. Takie elyty

Tomek
środa, 16 czerwca 2021, 19:26

Zssw30 ma kosztować 12-15 mln rosomaków z hitfistem jest 359 sztuk wymienić je wszystkie to koszt ok 5mld. Lepiej zintegrować spike z hitfistem nawet jak to miło by kosztować 1,5 mld według pgz niż wymienić je wszystkie na nowe są starsze rzeczy do zastąpienia niż te wieże 10 letnie. Można by pomieszać w batalionach wieże zssw 30 z hitfistem też to jest jakieś wyjście

Wiejski głupek
czwartek, 17 czerwca 2021, 09:10

Jak 10KTO z Hifistem zmiksujesz z 10KTO z ZSSW, to Twoim zdaniem wzrośnie siła ognia ppanc? Bo moim zdaniem jedynie się rozrzedzi.

Dropik
czwartek, 17 czerwca 2021, 08:27

ponoć koszty serwisu włoszczyzny są zbyt wysokie , a sama wieża nie taki "cud mnjut".

czwartek, 17 czerwca 2021, 10:32

Ponoć....

asd
środa, 16 czerwca 2021, 19:02

Jadą wozy szarobure asfaltówkami...

Sidematic
środa, 16 czerwca 2021, 19:00

Zdziwieni? Ja wcale. 350 miliardów pln poszło psu w tyłek na "walkę" z grypą, gospodarka cofnięta o 10 lat a zanosi się na powtórkę jesienią czyli cofniemy się o jakieś 25 lat w rozwoju i zamożności tylko dlatego że ktoś chce zrobić deal życia. A przy okazji. Zakładam się o skrzynkę whisky, że w ciągu kilku lat 2 wieże będzie budowała firma z Turcji. Albo inną dużą budowę spółki Srebrna.

Gdzie
środa, 16 czerwca 2021, 21:41

Tez nie wierze w pandemie

sdf
środa, 16 czerwca 2021, 18:46

Przypominam że za moderkę hitfistów o samo ppk sobie zawołali miliad czy półtora miliarda zł jakiś absurd. ZSSW pewnie zastąpi hitfisty i tak tylko że jak te już będą mocno przestarzałe bo tak to nie ekonomiczne na chwilę obecną

kapusta
środa, 16 czerwca 2021, 21:27

nieekonomiczne i zwyczajnie głupie to jest raczej utrzymywanie nowoczesnego sprzętu w wersji, która nie sprostałaby Rudemu 102 bo kasa poszła na śpiewające ławeczki...

tut
środa, 16 czerwca 2021, 18:24

340 wież? W pierwszej chwili zapachniało mi to nowymi rosomakami, ale jak przeliczyłem to galasów wystarczy. :(

kibic
środa, 16 czerwca 2021, 18:22

Jak Polska wreszcie zakończy prace badawcze nad naprowadzanymi na promień lasera przeciwpancernymi pociskami do Krabów i Raków, to obrona ppanc będzie możliwa również przy wsparciu takiej artylerii. Ciekawe tylko, ile lat potrzeba, aby gotowe rozwiązanie trafiło do jednostek.

Dropik
czwartek, 17 czerwca 2021, 08:29

nie prowadzimy prac nad pociskami przeciwpancernymi dla krabów i raków. To będą pociski ogólnego przeznaczenia

Ot co
czwartek, 17 czerwca 2021, 10:39

Ano właśnie. Ale świat dawno zaoferował do moździerzy STRIXA, a dla haubic np. BONUS, Smart, SADDARM, COPPERHEAD. Tylko nasz MON starannie robi wszystko by takie samosterujące pociski ppanc n i g d y nie trafiły do WP. Choć wobec ewidentnej przewagi naszego potencjalnego wroga akurat w środkach zmechanizowanych taka amunicja byłaby kluczowym środkiem przeciwdziałania.

B72
czwartek, 17 czerwca 2021, 05:04

Pirat jest już właściwie gotowy , teraz budowa linii produkcyjnej i gotowe. APR 155 też juz na testach ( nasza wersja kwintyka ukr )

mc.
środa, 16 czerwca 2021, 18:20

Nigdy nie mów nigdy. Po zamontowaniu ZSSW (340 szt) na Rosomakach, czyli ok 3 latach mogą dokonać zmiany koncepcji i wymieniać Hitfist-y na ZSSW. Co byłoby bardzo rozsądne. Części do włoskich wież będą coraz droższe lub w ogóle niedostępne (podobnie jak koszty i możliwości remontowania Sokołów).

Meska
środa, 16 czerwca 2021, 18:05

To niezły news na dzisiaj. Przecież to jakaś żenada co aktualny MON robi z wojskiem.

JSM
czwartek, 17 czerwca 2021, 19:30

Nie jestem miłośnikiem Płaszcz...ka ale to co robiły poprzednie ekipy było zbrodnią.

sobota, 19 czerwca 2021, 10:07

To co robiły poprzednie ekipy absolutnie n i e jest argumentem by usprawiedliwiać szkodliwe decyzje obecnej ekipy.

B
czwartek, 17 czerwca 2021, 05:05

Ten coś robi , zamawia i kupuje . Pomysl co bylo wcześniej

z prawwej flanki
środa, 16 czerwca 2021, 22:55

a poprzednie nie były lepsze!! przypomnę tylko niektóre programy anulowane!! I-22 iryda,bwp ANDERS{2+8},wwb:ANDERS{2+4+120mm},ILX-27dron-boj{zas.pow400km,pręd.ok:220km/h,uzbr:300kg} innych nie pamiętam za co z góry przepraszam!!!

Wymiana hitfisów była by marnotrastwem środków finansowych budzetu panstwa
środa, 16 czerwca 2021, 18:02

Wymiana Hitfisów była by marnotrastwem zasobów finansowych państwa zainwestowaliśmy w te wieże wyadliśmy na nie kase która teraz miała by być wyżucowaw błoto ????? na hitfisach osadzić lekkiego ppk Pirata obsługiwanego nawet jedynie z otwartego włazu podniesie zdolności przeciwpacnerne a nowe wieże ZSSW można już zacząć produkować dla nowych Borsuków

Bebe3
czwartek, 17 czerwca 2021, 05:05

Żeby zintegrowac trzeba zapłacić Wlochom .

Etam
czwartek, 17 czerwca 2021, 10:41

I co z tego? Trzeba to trzeba. Miliardy poszły na tarcze, dodatki płacowe dla lekarzy, waciki, podpaski, maseczki i szczepionki. Wydatek na integrację to byłby promil wzrostu zadłużenia budżetu RP w tym roku.

Tim
środa, 16 czerwca 2021, 23:24

Słuszna uwaga. Tańszą opcją było by dokupienie przenośnych wyżutni do kooperacji z rosomakami z starszymi wieżami. Swoją drogą ile mamy zmagazynowanych pocisków spike?

Eter
piątek, 18 czerwca 2021, 15:50

Kilka milionów. 200 km od Moskwy.

skąd się tacy biorą?
środa, 16 czerwca 2021, 21:35

przez 15 lat nasz przemysł nie potrafił zintegrować Spike z tą wieżą, ale spoko - experd twierdzi, że z Piratem pójdzie łatwiej, także musimy to zrobić! a jak już nauczymy żołnierzy walić z ppk "z otwartego włazu" to w ten sam sposób dozbrójmy nasze Mi-24 - wszystko byle by nie było "marnotrastwa środków finansowych budzetu panstwa"

Extern
czwartek, 17 czerwca 2021, 15:00

Kasa też jest ważna, nie od parady jest powiedzenie że do prowadzenia wojny potrzeba trzech rzeczy, pieniędzy, pieniędzy i jeszcze raz pieniędzy.

myślenie nie boli...
niedziela, 20 czerwca 2021, 10:12

i w związku z tym najlepiej jest przerwać program modernizacyjny pod sam koniec, gdy kasa w większości została już wydana, a efektów sprzętowych nie ma...

ałtor
środa, 16 czerwca 2021, 17:43

Czemu ktoś spodziewał się inaczej? Zawsze wybiorą najgorszą opcję!

y
środa, 16 czerwca 2021, 21:51

Przecież to mądra i uzasadniona ekonomicznie opcja! I wbrew Twojej opinii najlepsza! Tylko wystarczy trochę pomyśleć!

myślenie nie boli...
niedziela, 20 czerwca 2021, 10:18

no pewnie - pozostawienie większości bojowych Rośków bez obrony ppk to bardzo mądra decyzja, bo przecież potencjalny przeciwnik nie dysponuje żadnym sprzętem pancernym... jest to tym bardziej "mądra i uzasadniona ekonomicznie opcja" że przez 17 lat pakowano kasę w integrację Spike z jedną wieżą, a następnie na budowę drugiej, a w efekcie będą tylko apteczne efekty sprzętowe. zaiste "wystarczy trochę pomyśleć" czy przerywanie programów modernizacyjnych pod sam koniec ich prowadzenia ma coś wspólnego z logiką!

Rodia
środa, 16 czerwca 2021, 21:04

Lepszą jest bazowy pozbawiony wieży? Poważnie?

xyz
środa, 16 czerwca 2021, 17:40

O dziwo rozsądna decyzja MON-u .... zapiszcie to sobie w kalendarzu, bo prędko się to może nie powtórzyć. Szkoda nowych wież ZSSW-30, jak również wcale nie starych wież Hitfist, przezbrajanie ich, byłoby marnotrawstwem. Oczywiście nie należałoby na tym poprzestać .. tylko zintegrować wreszcie te Hitfity na rosomakach z PPK, nasycić te bataliony w przenośne PPK też oczywiście by można, a nawet by należało.

Z prawej flanki
czwartek, 17 czerwca 2021, 09:47

Histfisty wymagają remontów, a Włoci obrali drogę wyciśnięcia nas jak cytrynę- Mają taki narzut, na części, że koszt remontu Hitfista to więcej niż połowa ceny ZSSW. Decyzja MONu oznacza że wpakujemy kupę kasy w kompletnie nieperspektywiczne wieże z kiepskim SKO, i bez PPK podwyższając i tak wysoki już life cycle cost, albo po prostu będziemy utrzymywać fikcję jak z czołgami, gdzie na papierze mamy ich dużo, a w praktyce co drugi nie nadaje się do eksploatacji bez gruntownego remontu.

rex
środa, 16 czerwca 2021, 17:31

dobry artykuł ale w omawianej materii ( zastąpienie Hitfist przez ZSSW ) ważne jest porównanie liczby zamówionej nowej wieży (ZSSW - 340 szt) z liczbą bazowych rosomaków będących w dyspozycji sił zbrojnych. To ile mamy tych bazowych rosomaków?

KroX
środa, 16 czerwca 2021, 21:04

Wszystkich rosomaków wszystkich wersji jest około 1050-1070 Wikipedia ma stare dane i nie dowiesz się tam wszystkiego a ile jest tych bazowych to trudno powiedzieć bo wersje specjalistyczne są właśnie przebudowywane właśnie z wersji bazowej ale można założyć ze jest ich co najmniej około 300 zmagazynowanych.

Olgierdo
czwartek, 17 czerwca 2021, 10:37

Nic nie trzeba szacować bo wszystkie zamówienia są jawne. Łącznie zamówiono 877 Rosomaków z czego niewykorzystanych pod zabudowy pozostaje 80. Dodatkowo w użyciu jest 31 Rosomaków z obrotnicami które również można przezbroić i 87 bezbronnych Rosomaków S.

Olgierdo
środa, 16 czerwca 2021, 20:29

80 bazowych i 87 nieuzbrojonych Rosomaków S

Tweets Defence24