Reklama

Siły zbrojne

Zmodernizowany Hawkeye w służbie operacyjnej

E-2D Advanced Hawkeye na pokładzie lotniskowca USS „Theodore Roosevelt” – fot. Anthony N. Hilkowski/US Navy
E-2D Advanced Hawkeye na pokładzie lotniskowca USS „Theodore Roosevelt” – fot. Anthony N. Hilkowski/US Navy

Pierwszych pięć samolotów wczesnego ostrzegania E-2D Advanced Hawkeye rozpoczęło turę operacyjną na pokładzie lotniskowca.

W zadaniu wezmą udział maszyny E-2D Advanced Hawkeye z dywizjonu VAW 127 lotnictwa morskiego, które będą działały z pokładu lotniskowca USS „Theodore Roosevelt”.

Sprawa jest ważna dla Amerykanów, ponieważ w ten sposób zostanie wprowadzona do operacji kolejna generacja tego rodzaju pokładowych statków powietrznych. W odróżnieniu od poprzedniej wersji E-2C, typ E-2D posiada między innymi radar o większej mocy, podwyższoną moc systemów obliczeniowych oraz nowocześniejszy system łączności (pozwalający na działanie w środowisku sieciocentrycznym).

Pierwszy lot tego samolotu przeprowadzono w 2007 r, natomiast pierwsze starty i lądowania na pokładzie lotniskowca (USS „Theodore Roosevelt”) - w grudniu 2013 r. W sumie amerykańska marynarka wojenna chce wprowadzić 75 tych statków powietrznych, które mają wymienić E-2C do 2023 r.

Reklama

Komentarze (5)

 1. pomorzanin

  JAASM zaplacimy 5x drozej niz US Army ...tak sie traktuje sojusznikow :) Polacy uczcie sie :)

  1. Wojtekus

   Chyba nie tylko JAASMy byly w tym kontrakcie pomorzaninie.

  2. Scrapp

   A czego się spodziewasz? Jaki był nasz wkład w rozwój tych pocisków? To USA je opracowało z własnych pieniędzy i nic dziwnego, że sprzedają je na eksport drożej niż dla własnych sił zbrojnych.

  3. echoes

   moze sobie sprawdz najpierw z czego wynika taka a nie inna cena a potem sie wypowiedz ;)

 2. Alf

  w II połowie lat 90 tych gdy powstał Erieye rozważano zakup takich 3 dla Polski... to był bardzo dobry pomysł (erieye, hawkeye, czy wersja na CASA - jakkolwiek po prostu mniejszy awacs) ale nie będzie zrealizowany ponieważ Polska polega tylko na E-3 NATO i zrezygnowała z własnych zdolności tego typu...

 3. do nac

  patrz: defence24.pl/news_us-navy-kupuje-samoloty-wczesnego-ostrzegania ...wychodzi po 144 mln USD za sztukę... może specjalnie dla Polski 2x drożej, czyli po 288 000 000 USD... stać nas??

  1. Grom

   kolejny fotelowy ekspert sie znalazl . czemu pomijasz zawarte w umowie koszta serwisu , logistyke i temu podobne rzeczy?? przeciez sam serwis ktory jest w to wliczony jako koszt na wiele lat wynosi wiecej niz wartosc maszyn .

 4. nac

  A gdyby tak Polska kupiła kilka z tych wycofanych E-2C?

  1. Marek Wien

   A gdyby tak Polska kupiła kilka z tych wycofanych E-2C? i zeby mogly ladowac ze dwa Lotniskowce klasy Nimitz!!!!!

 5. Wojtekus

  Czy mozliwe i oplacalne bylo by zastosowanie tego typu radarow na naszych samolotach CASA? Sadze ze mniejsze, tansze statki powietrzne na nam bardziej przydatne niz jeden duzy samolot typu Boeing 767. Brakuje nam wlasnie tego typu rozpoznania radarowego. Takie wsparcie jest jak najbardziej potrzebne. Dawalo by to dodatkowe rozeznanie dla NDR oraz nie ujawnialo by pozycji naszych radarow na ziemi do momentu ich uzycia.

  1. klakier

   Casa ma opracowaną wersje awacs....

Reklama