Reklama

Siły zbrojne

Zmodernizowane transportery VBCI dla Francji

Francuzi rozpoczęli dostawy zmodernizowanych transporterów VBCI, jakie mają trafić na wyposażenie sił zbrojnych.

Zgodnie z komunikatem resortu obrony agencja DGA odebrała pierwsze trzy transportery, dostosowane do zwiększenia masy bojowej do 32 ton. Przewiduje się, że kolejne cztery wozy będą przekazane do lipca. Od kolejnego miesiąca na wyposażenie sił zbrojnych Francji mają trafiać cztery zmodernizowane VBCI miesięcznie.

Łącznie, do 2017 roku francuska armia ma dysponować 95 zmodyfikowanymi pojazdami. Głównym celem realizowanych prac jest podwyższenie poziomu ochrony wnętrza, w tym przeciwko wybuchom improwizowanych ładunków wybuchowych czy pociskom granatników przeciwpancernych. Jednocześnie jednak realizowane prace mają pozwolić na rozszerzenie zakresu przyszłych modyfikacji.

Zgodnie z planem modernizacji technicznej na lata 2014-2019 francuska armia ma dysponować 630 pojazdami VBCI. Transportery zastępują między innymi gąsienicowe bojowe wozy piechoty AMX-10P. Zostały zaprojektowane z myślą o współdziałaniu z czołgami podstawowymi typu Leclerc.

VBCI były opisywane na łamach Defence24.pl.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Jo

  Wozy kołowe współpracujące z czołgami? To we Francji to się sprawdza a u nas nie?

  1. T. Kościuszko

   U nas też się sprawdza, na ćwiczniach Rośki śmigają razem z Leopardami, a 21 i 15 brygady nmają mieć po 2 bataliony Rosomaków i po batalionie czołgów. Tylko 12 BZ i 17BZ miały pecha że jakiś oszołom z MON zabrał im czołgi że niby miały to być brygady "ekspedycyjne" nawalać się w imieniu USA z arabami i do dziś nikt tego nie odkręcił.

  2. ja

   Francuzi maja innych wrogow, inny teren, inna doktryne i taktyke! Franuskie wojsko opiera sie na jednostkach mobilnych - ciezkich, lekkich, morskich itd. Francja nie posiada BWPa, Polska zreszta tez - BWP1 to w XXI wieku raczej blaszana trumienka a nie woz bojowy piechoty!

 2. Pancerniak

  Wyglądają jak nasze Rośki...

Reklama