Reklama

Siły zbrojne

Zmodernizowane czujniki dla AH-64 Apache

Armia USA podpisała warty 21,7 mln USD kontrakt z firmą Lockheed Martin na kontynuowanie rozwoju i produkcji systemu wykrywania celów sprzężonego z sensorem do lotów nocnych Modernized Day Sensor Assembly (M-DSA). Pierwsza faza modernizacji obejmie zmodyfikowany dalmierz laserowy, druga ma dać załodze możliwość oglądania na wyświetlaczach w kabinie obrazu z kamery podczerwieni w wysokiej rozdzielczości i w kolorze. 

Armia USA podpisała warty 21,7 mln USD kontrakt z firmą Lockheed Martin na kontynuowanie rozwoju i produkcji systemu wykrywania celów sprzężonego z sensorem do lotów nocnych Modernized Day Sensor Assembly (M-DSA). Będzie to część zmodyfikowanego systemu celowniczego i pilotażowego śmigłowców AH-64 Apache M-TADS/PNVS. W pierwszej fazie śmigłowce otrzymają zmodernizowany dalmierz laserowy M-LRFD. Lockheed Martin otrzymał zamówienie na produkcje 768 zestawów dla US Army i odbiorców zagranicznych. Ponad 200 zestawów trafiło już do lotnictwa wojsk lądowych USA, co umożliwi wyposażenie w nie do końca roku siedmiu batalionów śmigłowców Apache.

Druga faza, modyfikacja M-DSA, ma dać pilotom możliwość oglądania na wyświetlaczach w kabinie obrazu z kamery podczerwieni w wysokiej rozdzielczości i w kolorze, a także możliwość korzystania z nowego desygnatora laserowego. Zdaniem producenta da to załogom możliwość lepszego współdziałania z oddziałami lądowymi oraz zwiększy bezpieczeństwo lotów w terenie zurbanizowanym.

Boeing AH-64E Apache Guardian jest jednym ze śmigłowców biorących udział w postępowaniu na nowe śmigłowce uderzeniowe dla Wojska Polskiego w ramach programu Kruk.

Reklama

Komentarze (3)

 1. marek!

  mam nadzieje, ze ktos z ramienia polskich decydentow sledzi te wszystkie nowinki, zeby sie potem nie okazalo, ze z przyczyn formalnych zamiast smiglowcow wstapia do naszej armii prawdziwi Apacze, a smiglowcem uderzeniowym zostanie Airbus H5500 "Gepard" (rozciagnieta Gazela).....niszczaca pojazdy pancerne za pomoca modlitwy, a na forach internetowych pelno bedzie krytyki dot "lusrerek" Apacza i twierdzen, ze sygnaly dymne to przezytek...... Moze to postepowanie nie bedzie przetargiem, tylko normalnym miedzyrzadowym zamowieniem ?? no i warto naprawde przetrzepac proponowane produkty na polskich poligonach i niech wygra naprawde najlepszy......

  1. vvv

   ah-64d bedzie lecial jutro nad warszawa :)

  2. Szakal

   Nie znasz chyba potegi modlitwy. A szkoda bo rocznica Cudu nad Wisla.

 2. rolnikZpola

  mam nadzieję , że nowa władza z około 150 MLD jakie jest marnowane przez aparat państwowy według wyliczeń prowadzącego z PodziemnaTv przestanie marnować te pieniądze na urzędnicze bzdety i wyda na gigantyczne zakupy amerykańskiej technologi z czego Boeing : AH-64 E = 128 szt MH-47 Chinook = 128 szt HH-47 SCAR Chinook = 32 szt C-17 Globemaster = 10 szt F-15 Silent Eagle = 64 szt (zastąpić nimi Migi) Tankowiec 3 szt Lockheed Martin : UH-60M Black Hawk = 128 szt F-16 Viper - dokupić 80 szt , a posiadane 48 szt zmodernizować do Vipera KT-50 Golden Eagle = 128 szt , 32 szt na zastępstwo SU-k , 64 do magazynu na czarną godzinę , a pozostałę 32 szt do szkolenia pilotów MC-130J = 5 szt , a posiadane C-130 zmodyfikować do MC-130J Patriot PAC3 = 40 wyrzutni , czyli 2 razy tyle co arabia saudyjska 10 Okrętów Freedom Class , z czego 4 kupić w USA a resztę wyprodukować w Polsce (Te pierwsze 4 pływały by już po 3 latach od rozpoczęcia prac, a w między czasie sztocnia w Polsce mogła by zostać zmodernizowana do produkcji reszty) General Dynamics BGM-109G GLCM = 128 szt , po 4 rakiety Tomahawk ER każda (o wiele taniej niż okręty podwodne , i jaki potencjał rakietowy ) Raytheon JLENS (lub jego zamiennik) = 6 szt (3 jako zapas) każdy z tych sterowców z radarem o zasięgu 550 km. 3 lokalizacje w Polsce na taki radar i widać wszystko dzięki nim. AGM-88 HARM RIM-174 Standard Extended Range Active Missile (ERAM), To byłby znaczny skok technologiczny pozwalający na całkowite zniwelowanie zagrożenia z "kalingradu" i pozbawienie Rosji straszaka militarnego i pozostawienie jej jedynie z straszakiem dostaw energetycznych , którego nie wyciągnie przy obecnych cenach i wycofywaniu się Chin rurociągu Chiny-Rosja

 3. czu

  Jeśli dojdzie do zmiany władzy to nowa władza bedzie zabiegać o ducha wszystkich rodaków i myślę że taka broń niszczaca modlitwą bedzię dla nich jedynym słusznym pomysłem.

Reklama