Siły zbrojne
Zmiany w kierownictwie PGZ
Sebastian Chwałek został oficjalnie powołany na prezesa zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej przez Radę Nadzorczą, po uzyskaniu pozytywnej opinii resortu aktywów państwowych oraz zgody Prezesa Rady Ministrów – podała PGZ w komunikacie.
Do zarządu Grupy powołani zostali także wiceprezesi: Bogdan Borkowski i Paweł Olejnik, którzy objęli swoje stanowiska 20 kwietnia, po wcześniejszym uzyskaniu pozytywnej opinii Ministerstwa Aktywów Państwowych.
Obaj wiceprezesi zostali w drugiej połowie marca delegowani do pełnienia obowiązków w zarządzie PGZ po odwołaniu poprzedniego zarządu Grupy, natomiast niedawno złożyli też rezygnację z zasiadania w Radzie Nadzorczej. Obecnie w jej skład wchodzą: Wojciech Dąbrowski, przewodniczący oraz Paweł Sobczyk, członek RN PGZ.
PGZ poinformowała też o rozpoczęciu postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko Członka Zarządu, co oznacza że zarząd może zostać niebawem uzupełniony o kolejną osobę. Zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane do 26 kwietnia do godziny 13:00.
Sebastian Chwałek od końca stycznia 2020 do kwietnia 2021 roku oraz od stycznia do września 2018 roku wiceszefem MON odpowiedzialnym m.in. za modernizację techniczną Sił Zbrojnych, a od października 2018 do stycznia 2020 roku był wiceprezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jest bliskim współpracownikiem obecnego szefa MON Mariusza Błaszczaka.
Po wyborach parlamentarnych w 2015 roku w listopadzie tego roku Sebastian Chwałek został powołany na podsekretarza stanu w MSWiA, kierowanym wówczas przez Mariusza Błaszczaka, a 10 maja 2017 roku objął funkcję sekretarza stanu w MSWiA oraz Pełnomocnika Rządu do spraw Repatriacji. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zajmował się sprawami administracji publicznej, w tym nadzorował wojewodów i współpracował z samorządami. Odpowiadał także za kwestie prawne i legislacyjne oraz problematykę dotyczącą wyznań religijnych i mniejszości narodowych. Nadzorował też resortową służbę zdrowia i pracę departamentu obywatelstwa i repatriacji.
Wcześniej, w latach 2005-2007 Sebastian Chwałek był szefem Zespołu Legislacji i Analiz w Biurze Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. W 2007 r. pełnił funkcję radcy Prezesa Rady Ministrów i kierował Departamentem Spraw Parlamentarnych KPRM, współpracując z Wiceprezesem Rady Ministrów, śp. Przemysławem Gosiewskim. W latach 2007-2015 był wicedyrektorem Biura - Szefem Zespołu Legislacji i Analiz w Klubie Parlamentarnym PiS. Sebastian Chwałek ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studia MBA.
Bogdan Borkowski od 25 marca 2021 r. pełnił obowiązki prezesa zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. W latach 2018-2021 sprawował natomiast funkcję prezesa zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa, a w latach 2016-2018 był dyrektorem Biura Prawnego w Telewizji Polskiej S.A. Wcześniej prowadził Kancelarię Adwokacką w Warszawie. W latach 2006-2008 był prezesem zarządu Military Hotels sp. z o.o., a w latach 1999-2001 pełnił funkcję dyrektora Biura Prawnego i doradcy zarządu Stoen S.A.
Bogdan Borkowski ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest adwokatem i radcą prawnym. Zasiadał w Radach Nadzorczych m.in. Bumar S.A., Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., Polskiego Radia S.A., Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A., Stoen Nieruchomości.
Dr Paweł Olejnik od 2018 r. pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W 2018 r. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak powołał Pawła Olejnika na stanowisko Szefa Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych i Pełnomocnika ds. Utworzenia Agencji Uzbrojenia. Ponadto jest członkiem organów nadzorczych polskich osób prawnych.
Czytaj też: Zarząd PGZ odwołany
Wcześniej, w latach 2006-2015 współkierował Zespołem Legislacji i Analiz w Biurze Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. W 2015 r. objął funkcję prezesa zarządu Zakładu Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Rawie Mazowieckiej. Piastował również takie stanowiska jak dyrektor Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA.
Dr Paweł Olejnik ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ukończył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Rzeszowie. W 2016 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
kowalsky
I to jest cała "modernizacja" Armii a'la PGZ. Dzisiaj tu, jutro tam.