Siły zbrojne

Zmiana kierownictwa Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. MON: Wprowadzono nowego dyrektora

Fot. skw.gov.pl
Fot. skw.gov.pl

Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Bączek i dyrektor gabinetu politycznego Antoniego Macierewicza, rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz weszli dziś w nocy do tymczasowych pomieszczeń Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO „używając dorobionego klucza” – pisze Gazeta Wyborcza. MON informuje, że do pomieszczeń placówki został wprowadzony nowy p.o. dyrektora Centrum, płk Robert Bala. 

Jak donosi Gazeta Wyborcza, szef SKW płk Piotr Bączek i dyrektor gabinetu politycznego Antoniego Macierewicza, rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz weszli dziś w nocy do tymczasowych pomieszczeń Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO wraz z żołnierzami Żandarmerii Wojskowej „używając dorobionego klucza”. Oficerowi dyżurnemu miało zostać przekazane oświadczenie o przeniesieniu do rezerwy kadrowej.

W komunikacie resortu obrony czytamy, że Pełnomocnik ds. Utworzenia Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO Bartłomiej Misiewicz wprowadził do tymczasowych pomieszczeń Centrum, użyczonych przez SKW nowego p.o. dyrektora tej placówki, płk Roberta Balę. Wcześniej wobec płk Krzysztofa Duszy, pełniącego wcześniej stanowisko dyrektora Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu, kontrolne postępowanie sprawdzające.

Radio Zet informowało, że płk Krzysztof Dusza miał – według nieoficjalnych informacji – przekazać informacje niejawne przedstawicielom Stanów Zjednoczonych. MON zaprzeczyło jednak stanowczo tym doniesieniom, wskazując: „kontrolne postępowanie sprawdzające wszczęte wobec płk. Krzysztofa Duszy nie ma związku z działaniami i współpracą prowadzoną w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.” Informacje Radia Zet określono w komunikacie jako nieprawdziwe.

Do sprawy odniósł się w wywiadzie dla RMF FM sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki, twierdząc że poprzednie kierownictwo Służby Kontrwywiadu Wojskowego dążyło do utrzymania stanowisk w Centrum. „A tak naprawdę trudno było określić, czy tam będą rzeczywiście osoby kompetentne. Całe poprzednie kierownictwo, osoby najważniejsze pełniące wtedy funkcje w SKW po prostu chciały w ten sposób uciec i zabezpieczyć sobie przyszłość.”. Bartosz Kownacki zapewnił również, że wprowadzenie nowego pełniącego obowiązki do pomieszczeń „w żaden sposób” nie utrudni działalności placówki.

Z kolei szef MSZ Witold Waszczykowski poinformował w Programie Trzecim Polskiego Radia, iż osoby, które ze strony Polski były zatrudnione w Centrum zostały pozbawione dostępu do informacji niejawnych, w związku z czym zaszła konieczność powołania na ich stanowiska następców, dysponujących stosownymi uprawnieniami. Minister Waszczykowski zaznaczył również, że w Siłach Zbrojnych podobne decyzje są podejmowane i wykonywane „natychmiast”, odnosząc się do sposobu przeprowadzenia działań.

Memoranda o utworzeniu Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO zostały podpisane 29 września br. przez ówczesnego podsekretarza stanu w MON Roberta Kupieckiego. Placówka utworzona została z inicjatywy służb kontrwywiadu wojskowego Polski i Słowacji. W projekcie pierwotnie uczestniczyło osiem państw: Chorwacja, Czechy, Litwa, Niemcy, Rumunia, Słowenia, Węgry i Włochy. Zadaniem Centrum miało być prowadzenie specjalistycznych kursów i szkoleń w zakresie kontrwywiadu, a także rozwój doktryn i koncepcji NATO. Jak informował 29 września MON: „Jego działalność będzie stanowiła poszerzenie sfery zasobów i zdolności NATO, wmacniając w jego ramach osłonę kontrwywiadowczą. Utworzenie centrum to działanie realizowane zgodnie z wytycznymi określonymi na szczycie NATO w Walii.”

AKTUALIZACJA 11:18: Rzecznik MON i Pełnomocnik ds. Utworzenia Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO Bartłomiej Misiewicz zaznaczył, że władze Słowacji otrzymały wcześniej informację o sprawie. Została ona przekazana podczas spotkania szefów resortów obrony państw V4 przez podsekretarza stanu w MON Tomasza Szatkowskiego. Bartłomiej Misiewicz zaznaczył również, że płk Krzysztof Dusza został odwołany ze stanowiska już tydzień temu, m.in. w związku z wszczęciem wyżej wymienionego postępowania. Dodał, że płk Dusza nie stawił się w nowym miejscu pracy po podjęciu stosownej decyzji przez szefa MON, a prokuratura wojskowa wszczęła postępowanie w tej sprawie, gdyż odwołany dyrektor Centrum nie wykonał swoich obowiązków. 

Wobec pozostałych pracowników, którzy w sposób bezprawny od ponad tygodnia okupowali Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO zostały wszczęte postępowania dyscyplinarne. Centrum nadal działa

rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz

AKTUALIZACJA 17:50: Jak podaje "Gazeta Wyborcza", NATO poinformowało: "To sprawa dla polskich władz". W oświadczeniu Paktu zwrócono uwagę, że Centrum Eksperckie Kontrwywiadu nie zostało jeszcze akredytowane przy Sojuszu. Przypomniano też, że jednostki tego typu są ośrodkami badawczymi, które współpracują z Sojuszem, ale "nie są ciałami NATO".

Komentarze (42)

 1. marian

  pytałem o nowych politruków, czy to nowa opcja w wojsku, do tego w kontrwywiadzie ???

 2. Obcy Ageny

  Bravo Polacy Ptacy........a miala z tego wyjsc akcja dezinformacyjna

 3. Oleum

  Jakoś nie mogę zapomnieć jak Macierewicz zlikwidował WSI a raport dotyczący tego tłumaczył na rosyjski u pracownicy kacapskiej ambasady. On się tego nawet nie wyparł. Rządzą nami rosyjscy szpiedzy. Jesteśmy zinfiltrowani i otwarcie zaatakowani. Wojna hybrydowa w Polsce rozpoczęta. Ciekawe jaki to ma kryptonim w FSB. Brzydkie Kaczątko?

  1. DDt

   Pomyśl! Tłumaczenie na rus miało umożliwić im szybkie zapoznanie się z zakresem "zniszczeń" ich siatki nie tylko dowódcom ale również pozostałym mundurowym - efekt psychologiczny. Sami wiceszefowie ich służb przyznali, że czystki WSI spowodowały odcięcie ich od źródeł informacji. Nie wszystko jest takie jak to opisują media.

 4. AM

  Jakoś dziwnie dużo tutaj wpisów które są lansowane przez media promujące PiS. Wiele tu kłamstw i celowej dezinformacji. Moim zdaniem oficer dyżurny tego Centrum nie powinien dopuścić tych zawodników w środku nocy do chronionego obiektu bo od tego tam był. Tak poza tym to w SKW mamy do czynienia z funkcjonariuszami a nie z oficerami, co oczywiście nie zmienia faktu, że wyżsi oficerowie wojska mają nie tylko prawo ale i obowiązek protestować jeżeli w sposób jawny łamie się zasady, dobre obyczaje i niszczy armię. A z takimi zjawiskami mamy właśnie do czynienia. Wojsko Polskie nie jest własnością partii PiS, Wojsko służy Narodowi i jego obronności. Nie można dopuścić żeby wąska grupa nawiedzonych, zmanipulowanych ludzi doprowadziła do załamania i faktycznej likwidacji wojska.

  1. realista

   wojsko polskie w obecnej formule sluzy tylko sobie i zalatwianiu prywatnych interesow czego potwierdzeniem jest ta sytuacja. Nie popieram zadnej z frakcji. Nie podoba mi sie co robi PiS i nie podobało co robila i co robi PO. ale nie badz hipokrytą. tych wladykow z wojska trzeba ukrocic zeby nie budowali sobie pozycji w swiecie wydajac miliardy z naszych kieszeni.

  2. Marek

   Od jakiegoś czasu zadaję sobie pytanie, czy jeśli schulz zechce skorzystać z furtki zawartej w podpisanej przez komorowskiego ustawie 1066, załogi polskiego batalionu Leopardów oddanego pod niemiecką komendę będą wiedziały w którą stroną mają obrócić wieżyczki swoich czołgów. Bo w to, że w kraju znajdzie się kilku zdrajców, którzy gotowi są poprosić schulza o "bratnią pomoc" nie wątpię.

  3. tomat

   Minister ON, Macierewicz oczyścił CEK z nieodpowiednich ludzi, którzy i tak nie mieli certyfikatów do inf. niejawnych. WP należy oczyścic z LWP. Rozumiesz teraz?

 5. Jan Kowalski

  Nie bronię tego żołnierza, nie znam go i jego sprawy ale jedno wiem, że metoda PIS to obrzucić błotem, zelżyć, wzbudzić podejrzenia w rozentuzjazmowanej gawiedzi, a potem zniszczyć do końca, by opchnąć swoją miernotę... Jak to było z szefami służb... ich działalność zagrażała bezpieczeństwu państwa, a na drugi dzień po przejęciu służb Szydło zapewniała, że kraj jest bezpieczny, gdyż profesjonalne służby czuwają... jeśli byli niebezpieczni dla kraju to gdzie dowody ich winy, dlaczego nie siedzą??? Jak to się stało że służby pod ich dowództwem były profesjonalne..Dlaczego z WSI nikt nie siedzi??? Prosto jest kogoś opluć... i jakże łatwo gdy po rzuceniu gnojem nie trzeba przedstawić żadnych dowodów... Nie wiem, czy pułkownik Dusza jest czemuś winny czy nie... ale ponieważ tak go nie lubią to podejrzewam, że musi to być jednak porządny człowiek...

  1. zLoad

   Wiem, ze prowokujesz, ale nie dziwi Cie ze poprzedni prezydenci wystepuja przeciwko demokratycznie wybranemu rzadowi Polski?

 6. Chris

  Szok!Czy ludzie z nadania PO aż tak kompletnie odlecieli!Jak można drwić sobie z rozkazów przełożonego,nie przyjmować dymisji,a na koniec lecieć do "przyjaznej" POprzedniemu układowi GW i robić z siebie ofiarę?Pan Dusza zasłużył na degradację!!!!!!!!!!!!!

  1. zLoad

   To nie jest szalenstwo. To sa syte place, gwarancja nietykalnosci, bardzo wygodne warunki pracy, renoma (niezasluzona) za granica.

 7. zLoad

  Jak dac poczuc sie bezpiecznie polakom jednoczesnie ich trzymajac pod kontrola? Dac im utworzyc centrum bezpieczenstwa wywiadu. Niech tam nie bedzie niemieckich przedstawicieli (beda sie czuli bezpiecznie). Jak zmaksymalizowac otrzymywane info? Niech owo centrum wspolpracuje z jak najwieksza iloscia krajow regionu :) Przekujmy to zeby sluzylo NASZYM celom :)

 8. trycykl

  Tzw. Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO nie ma nic wspólnego ze strukturami NATO. To de facto prywatna inicjatywa ekipy zagrożonej wylotką, która usiłowała nadać temu przedsięwzięciu wymiar międzynarodowy, żeby Macierewicz bał się podnieść na nią rękę. I tylko Słowacy dali się nabrać na ten przekręt.

  1. zLoad

   Tez tak uwazam, ale mysle ze mozna dla tej stuktury znalezc pozyteczne zajecie. Po wymianie kadr.

  2. Boruta

   Nie ma, bo jest dopiero organizowane. Miało być, ale to teraz stoi pod znakiem zapytania.

 9. pewny

  wreszcie czyści się tą stajnię augiasza może doceni się młodych oficerów obecnych i tych wyrzuconych a usunie się funkcjonariuszy

 10. Łużyce

  Zmiany rozumiem, że muszą być , bo jest nowy rząd. Ale w nocy , z żandarmerią. Tak robi tylko ten , co ma coś do ukrycia . Pokrętne wyjaśniania min. Waszczykowskiego są tylko dalszym żenującym spektaklem. Od godz. 01 w nocy , do np. 7.30 chyba potencjał nato i Polski by nie ucierpiał, jakby poprzedni oficer siedział przed pulpitem.

  1. ecik

   Z tego co można przeczytać to poproszono grzecznie p. pułkownika Duszę, aby stawił się w nowym miejscu pracy, ponieważ nie jest już szefem CEK NATO. On natomiast nic sobie z tego przez tydzień nie robił i okupował poprzednie miejsce pracy. Dobrze że w nocy, nie było cyrku w telewizji na żywo. Gdyby nie poskamlał się w mediach, pies z kulawą nogą by się tym zainteresował. Jak z Tobą pracodawca rozwiąże umowę o pracę albo zmieni Ci stanowisko pracy to idziesz na skargę do telewizji, skarżysz się w gazetach albo okupujesz budynek?. Mówimy tu o kimś więcej niż księgowym z warzywniaka, mówimy o oficerze służb wojskowych. Martwi mnie tylko małoprofesjonalne załatwienie sprawy, negocjacje, policja, itp. No i ciekawe, całego wojskowego budynku pilnuje w nocy tylko jeden strażnik? Yo co tam trzymają, papier toaletowy?

 11. bez kod-u

  To Centrum utworzono tuż przed wyborami ,jako miejsce na przetrwanie skompromitowanych współpracą z FSB sługusów POprzedniej władzy. Pensje do 20.000 zł. miesięcznie. Utracili certyfikaty bezpieczeństwa, nie chcieli podporządkować się rozkazom,zostali zdymisjonowani...i na koniec zapytam czy to jeszcze wojsko,czy już klika POkolesi?

 12. jono

  wysoki rangą oficer zostaje odwołany nie wykonuje rozkazu....Powinien zostać aresztowany i odpowiadać przed prokuratorem wojskowym Dziwne zachowanie p.pułkownika,,,,

  1. Krzysiek

   Popieram jeszcze rozmawia poprzez media to świadczy o poziomie kadry oficerskiej.

  2. muminek

   dziwne zachowanie pułkownika ??!! a wyobrażasz sobie w jakiejś innej armii na świecie że żołnierz który nie wykonuje rozkazów i w dodatku jest szpiegiem nie został aresztowany - tylko nocą zajmuje się jego biurko ?? obudź się ....

 13. zLoad

  "Radio Zet informowało, że płk Krzysztof Dusza miał – według nieoficjalnych informacji – przekazać informacje niejawne przedstawicielom Stanów Zjednoczonych" Desperacka proba zdeprecjonowania powodow wymiany tych nie wykonujacych polecen przelozonych pracownik. Rzucenie opinii publicznej jakoby mieli zostac ukarani za wspolprace z naszym najwiekszym sojusznikiem juz zakrawa na farse.

  1. jhjhjh

   chyba ze chodzi o wydatkowanie miliardów zlotych z naszych kieszeni na nieistniejący system obrony przeciwlotniczej Wisła.

 14. ecik

  Ja się pytam, czy pan Dusza służy w wojsku czy też jest skautem w gimnazjum? Dobrze że mamy czas pokoju, bo na wojnie za dezercję pluton egzekucyjny. A jeżeli służba wojskowa mu nie po drodze, mógłby zwrócić się do przełożonych o zwolnienie ze służby. Na pewno nikt by go na siłę nie trzymał. To teraz jak przyjdą zielone ludziki to też połowa żołnierzy może zacząć okupować koszary? Ryba psuje się od głowy, i chyba należy tę zgniłą głowę uciąć. Puki nie jest jeszcze za późno.

  1. jawny sabotaz

   Komorowski, zlikwidowal kare smierci nawet w czasie wojny...

  2. zLoad

   Walesa , Kwasniewski, Komorowski - oni byli glownodowodzacymi wojska polskiego. To i stan armii teraz nie powinien nikogo dziwic.

  3. Marek

   Ale przecież to, że on skierował swoje kroki do specjalistów od "ludzi honoru" z gazety wyborczej mówi o tym człowieku w zasadzie wszystko.

 15. Polak z najgorszego sortu

  Służby specjalne powinny załatwiać swoje sprawy kadrowe w sposób dyskretny ale zgodny z prawem i dobrymi obyczajami politycznymi i wojskowymi. Nocne najścia obiektów wojskowych w asyście żandarmerii i wręczanie decyzji o przejściu do rezerwy oficerom Sił Zbrojnych to skandaliczny proceder już niezależnie od stopnia przewinień tych oficerów. Mam nadzieję , że pani premier Szydło wyciągnie konsekwencje wobec pana Macierewicza za ten skandal i kompromitację wobec sojuszników z NATO!!!

  1. Franky

   Konsekwencje to sobie od żony wyciągnij, Dusza został zwolniony i okupował od tygodnia placówkę. Został i tak łagodnie potraktowany, ale bezwzględnie za wypowiedzi dla GW powinien ponieść natychmiastowe konsekwencje.

  2. Krzysiek

   A pułkownik to jest w porządku rozmawia poprzez media i uważa że odwołać go mogą Słowacy? Zastanów się co piszesz.

  3. Marek

   Mam nadzieję, że w najbliższym czasie przejdą także do rezerwy oficerowie, którzy odpowiadają za plan ćwiczeń, w których nasze wojsko miało pacyfikować Polaków, którzy wyrażali niezadowolenie z tego, że przestępcy graniczni zwani imigrantami okradli ich i zdemolowali polskie sklepy.

 16. p

  hańba -niektórym wojskowym się wydaje, że to oni wybiorą sobie zwierzchników ! Tak sobie wyobrażają NATO ! Poprzednia władza zostawiła zdemoralizowaną armię !

  1. zLoad

   Lech Walesa publicznie twierdzi ze bedzie powtarzal za granica , ze wstydzi sie tego, kim zostal nowy prezydent - no taki czlowiek byl glownodowodzacym naszych sil zbrojnych. Bronislaw Komorowski bez problemu dorownywal mu "poziomem". Tylko minister Siemoniak bil ich obu na glowe.

  2. Zonk

   Nie myl wojska ze służbami mundurowymi. Ci drudzy to funkcjonariusze. Oficer wojska nie może nie wykonać rozkazu nawet gdy się z nim nie zgadza. Prosi rozkaz na piśmie, wykonuje go i dopiero po jego wykonaniu odwołuje się. Takie proste.

 17. Starypancerniak

  Do wszystkich pseudoekspertów - CEK to nie polska jednostka wojskowa podlegająca MON. To organizacja międzynarodowa zarządzana przez Komitet Sterujący, który powinien być poinformowany o tego typu działaniach. Następnym krokiem może być usunięcie przez Polskę Sekretarza Generalnego ONZ...

  1. autor komentarza

   Do wszystkich pseudopancerników - CEK to nie jest organ NATO, o czym NATO już się oficjalnie wypowiedziało. Równie dobrze może się nazywać Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu Biedronki albo CEK QWERTY. płk Dusza jest właściwie dezerterem, dostał przydział służbowy i nie stawił się na nowym stanowisku, co więcej w gazetach opowiada, jak to "przełożeni podjęli próbę wezwania go", ale dzielny pułkownik uniknął potrzeby wyjaśnienia swych poczynań. Nic dziwnego, że przełożeni postanowili zaprowadzić porządek za pomocą żandarmerii.

 18. zLoad

  Teraz wiem, czemu w wojsku pracuje tylu cywilow. Bo drugie imie tych w mundrurach to NIESUBORDYNACJA.

 19. jacek

  brawo Macierewicz, trzeba to wszystko wyczyścić !!

  1. ab

   Pogadamy jak nowa ekipa wyczyści ci konto bankowe. Nie bądź taki pewien, że ciebie to nie dotyczy. Wtedy sobie przypomnisz swój post o czyszczeniu!

 20. Riddler

  Czy od teraz zdymisjonowani oficerowie będą robić pielgrzymki do GW na skargę, żeby rozdmuchać sprawę? Tak postępują oficerowie WP, czy LWP może?

  1. zLoad

   Nawet nie trzeba juz nikomu tlumaczyc czemu zostali wyrzuceni z zbity pysk.

 21. zLoad

  Jakos dziwnie to zrobili. Mozna bylo uzyc "Grom'u". Wrogie dzialania sie tak wlasnie blokuje. Kazda mozliwosc ruchu w owym budynku moze spowodowac tylko wieksze zamieszanie.

  1. Urko

   Właśnie! Jeśli mieli do tego prawo, a zakładam, że tak, to powinni to zrobić w cywilizowany sposób. Czyli nie włamywać się w nocy jak by sami byli przestępcami, tylko wysłać ekipę fachowców, którzy zrobią wszystko zgodnie z zasadami i wszystkie swoje działania odpowiednio udokumentują.

 22. Qpa

  Tak oto oficjerowie LWP (jedyni spełniający formalne warunki przetargu) w odpowiedzi na decyzję ich zwierzchnika: 1) wzywają Policję 2) następnie lecą ze szlochem do GW. GW natomiast z właściwym sobie wdziękiem usiłuje wybielić oficjera współpracą szpiegowską z USA licząc że POwszechna schizofrenia wyprze z pamięci zażyłości w jakie wprowadził ten fachowiec SKW z FSB.

  1. a

   .... umowę z FSB podpisaną bez zgody premiera ( wtedy Tuska). Niezły skandal :(

  2. Ares

   Współpracę szpiegowską z USA? Polski oficer będący na usługach FSB szpieguje na rzecz Stanów w ramach NATO.. Niezły odlot GW.

 23. .lid

  Jawne szpiegowanie: Udało nam się ustalić, że współpraca z FSB trwała niemal do końca rządów koalicji PO–PSL, mimo agresji rosyjskiej na Ukrainie. W ramach umowy o współpracy na terenie Federacji Rosyjskiej odbyło się co najmniej jedno szkolenie, w którym brało udział minimum kilku funkcjonariuszy SKW. Nie wiadomo, kto płacił za te szkolenia i czego dokładnie one dotyczyły. Także w ramach tej umowy w Polsce byli przedstawiciele FSB – wjechali oni samochodem na parking znajdujący się na terenie SKW, bez wcześniejszego sprawdzenia.

  1. paw

   Polski kontrwywiad powinien się zainteresować medalem dla Sakiewicza od ukraińskiej bezpieki, należy go przesłuchać i zamknąć bo to są informacje od niego. Rozumiem że mamy zawiesić kontakty z Mosadem , BMD, CIA , bo te wywiady wymieniają informację z FSB w kwestii terrorystów. To jest wystawianie Polaków na niebezpieczeństwo. Komunikat NATO , nic nie znaczy , to standardowa odpowiedź gdy jeden z członków robi głupoty.

 24. paw

  Na pewno z europy przestaną spływać do nas wrażliwe informację. Znowu będzie cyrk na linii Niemcy-Rosja. Wtedy przetrwaliśmy, teraz nie koniecznie, bo mamy III Hybrydową Wojnę Światową. A w MONIE jak mówił Suworow mamy ukrytą opcję rosyjską.

 25. stary

  Agentura rosyjska (FSB) ulokowana od 2013 w SKW zaniepokojona czy wystraszona posunięciem MON? Widać jaka jest demoralizacja w wojsku po rządach PO-PSL.

  1. zLoad

   KGB - nie nazywajmy szamba perfumeria