Reklama

Siły zbrojne

Prezes Zakładów Mechanicznych Krzysztof Jagiełło oraz parlamentarzyści fot. ZMT

ZM Tarnów: lepsze wyniki finansowe po reorganizacji spółki

Ponad 3 mln 400 tys. zysku netto, z czego blisko 2,5 mln na sprzedaży. Takie były ostateczne wyniki finansowe Zakładów Mechanicznych w Tarnowie w ubiegłym roku.  W porównaniu do roku poprzedniego zysk wzrósł o 65%.

Z tymi wskaźnikami zapoznali się podczas wizyty w ZMT parlamentarzyści z okręgu tarnowskiego oraz władze samorządowe, związkowcy i przedstawiciele zarządu Polskiego Holdingu Obronnego, w skład którego wschodzi tarnowska spółka.

Więcej: Prezentacja modernizacji Leopardów podczas spotkania komitetu LEOBEN. Poprawią bezpieczeństwo załogi?

Prezes Zakładów Mechanicznych Krzysztof Jagiełło podziękował posłom za uchwalenie rządowego Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych. Jest w nim zawartych szereg przedsięwzięć, przygotowywanych i realizowanych w tarnowskim przedsiębiorstwie. Chodzi między innymi o Przeciwlotniczy System Rakietowoartyleryjski bliskiego zasięgu PILICA,  uzbrojenie niszczyciela min Kormoran II oraz śmigłowców wsparcia bojowego i zabezpieczenia. 

Tarnowskie przedsiębiorstwo znalazło się też w składzie konsorcjów, odpowiedzialnych za remonty i modernizację czołgów Leopard-2A4 oraz za przygotowanie i przeprowadzenie programu Tytan, obejmującego indywidualne wyposażenie i uzbrojenie żołnierza przyszłości. Według władz spółki kompetencje do zajmowania się tak różnymi projektami dało Zakładom Mechanicznym połączenie z byłym Ośrodkiem Badawczo Rozwojowym. Warunkiem kwalifikacji do udziału w Planie  Modernizacji był bowiem udział polskiej myśli technicznej. 

Więcej: Policja testuje mobilne strzelnice

Na badania i rozwój Zakłady Mechaniczne zamierzają przeznaczyć w tym roku blisko 31 milionów złotych, ponad trzykrotnie więcej niż w roku ubiegłym. Natomiast na inwestycje zaplanowano wydać prawie 23 miliony złotych, czyli niemal siedmiokrotnie więcej niż przed rokiem. Największym projektem inwestycyjnym pozostaje stworzenie nowego Centrum Badawczo-Rozwojowego. Będzie to najnowocześniejsze biuro konstrukcyjne tego typu w kraju.  Ale przedsiębiorstwo inwestuje także w modernizację obiektów oraz zakup nowych maszyn i urządzeń.

Wiceprezes Polskiego Holdingu Obronnego Agnieszka Rajczuk-Szczepańska zwróciła uwagę, że tarnowska spółka jest po wewnętrznej konsolidacji dwóch firm. - Jak wskazują wyniki, ten proces się udał. Myślę, że może to być wzór, musimy się uczyć korzystać z siebie nawzajem, by budować przemysł mądrze skonsolidowany – dodała prezes.

Więcej: Wojskowy kontrakt ZM Tarnów

ZMT Tarnów
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama