Reklama

Siły zbrojne

Zawody obsług przeciwpancernych Spike

Fot. kpt. A. Śmiechowska. DGRSZ
Fot. kpt. A. Śmiechowska. DGRSZ

W Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia (CSAiU), po raz pierwszy przeprowadzono zawody użyteczno-bojowe obsług ppk Spike na szczeblu Wojsk Lądowych.

Zgodnie z decyzją dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosława Miki, na szczeblu 12 Dywizji Zmechanizowanej (12 DZ), 11 Dywizji Kawalerii Pancernej (11 DKPanc), 16 Dywizji Zmechanizowanej (16 DZ), 25 Brygady Kawalerii Powietrznej (25 BKPow), 21 Brygady Strzelców Podhalańskich (21 BSP), 6 Brygady Powietrznodesantowej (6 BPD) oraz CSAiU wyłoniono finalistów, którzy stanęli do rywalizacji o tytuł najlepszej obsługi ppk Spike na szczeblu Wojsk Lądowych. Zawody przeprowadzono w ubiegłą środę i czwartek.

Jak poinformowała kpt. Agnieszka Śmiechowska, na obiektach szkoleniowych toruńskiej jednostki przeprowadzono sześć konkurencji, które złożyły się na wynik końcowy zawodów. Sprawdzono wiedzę teoretyczną żołnierzy, umiejętności pracy na stanowisku ogniowym w trakcie przygotowania do strzelania, a także podczas prowadzenia rozpoznania i wykrywania celów.

Umiejętności „strzeleckie” operatorów sprawdzono w dwóch etapach. Pierwszym było wykonanie zadań ogniowych na symulatorze systemu ppk Spike a drugim, najbardziej wyczekiwane strzelanie amunicją bojową. 

Rywalizację zakończono pomyślnie i uzyskano następujące wyniki:

  • pierwsze miejsce zajęła obsługa z CSAiU,

  • na drugim miejscu uplasowała się „ekipa” z 12 DZ reprezentowana przez żołnierzy z 12 Brygady Zmechanizowanej,

  • trzecie miejsce zajęli żołnierze 25 BKPow.

Wojsko Polskie posiada na wyposażeniu 264 przenośnych wyrzutni Spike-LR. Są one używane w znacznej liczbie jednostkach aeromobilnych (6 i 25 brygady). Oprócz tego na poziomie batalionu zmechanizowanego i zmotoryzowanego znajdują się pododdziały ppanc., wyposażone w nieliczne wyrzutnie Spike.

Do Sił Zbrojnych nadal nie wprowadzono natomiast Spike na pojazdach. Integracja jest jednak  planowana zarówno w stosunku do istniejących KTO Rosomak z wieżami Hitfist-30, jak i przewidzianych do nowych dostaw, uzbrojonych w bezzałogowe moduły ZSSW-30. Te ostatnie będą też stanowić uzbrojenie przyszłych BWP Borsuk.

Z kolei przenośne wyrzutnie Spike będą pewnym uzupełnieniem obrony przeciwpancernej formowanych Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak powiedział w rozmowie z Defence24.pl Dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła, wyrzutnie Spike są planowane na szczeblu brygady. Będą obsługiwane przez żołnierzy zawodowych.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Marek1

    Od lat zastanawia mnie JAK ćwiczą obsługi tych nielicznych CLU Spike-LR. Chłopaki zawsze włażą sobie na jakiś pagórek lub/i rozsiadają sie wygodnie na równym jak stół polu BEZ jakiegokolwiek kamuflażu /maskowania, a nawet próby ukrycia się przed wrogiem. Postępując w ten sposób na ćwiczeniach, uczą się być łatwym celem dla przeciwnika w warunkach realnego konfliktu, gdy neutralizacja wrogich stanowisk ppk będzie jednym z głównych celów dla sił własnych. Zadziwiające jest, że akceptują te infantylne scenariusze szkoleń i komfortowe warunki ćwiczeń ogniowych przełożeni wszystkich szczebli.

    1. vvv

      nasi strzelali i z reki z ppk spike LR oraz z improwizowanego budynku, okopow wiec nie pisz glupot

    2. Marek1

      vvv - głupot ?? Na zdjęciach z każdych ćwiczeń, gdzie używano ppk NIE widać jakiejkolwiek próby maskowania pozycji ogniowej, a obsługa chyba intuicyjnie zajmowała zawsze najbardziej oczywiste i eksponowane stanowisko. Źle to wróży w razie ewentualnego konfliktu z przeciwnikiem posiadającym b. różnorodne środki obserwacji i eliminacji stanowisk ogniowych wroga.

    3. Patcolo

      Na podstawie jednego zdjęcia nie oceniaj przebiegu całych ćwiczeń.

  2. Box

    Kupmy wreszcie dodatkowe 500 wyrzutni i ze 3tys rakiet bo ta ilość która mamy jest niepoważna tymbardziej ze maja tez trafić do ot. Jedna sztukę powinny mieć wszystkie kompanie na wschód od Wisły, a w województwach północno wschodnich i w mazowieckim po dwie, a reszta ok 200szt do wojsk operacyjnych. Koszt to jakieś 2,5mld zl

Reklama