Siły zbrojne
Zawiszacy i batalionowa grupa NATO pokonują przeszkody wodne [FOTO]
Zawiszacy oraz żołnierze Batalionowej Grupy NATO szkolą się w pokonywaniu przeszkód wodnych na Ośrodku Szkolenia Przepraw Wodnych Ruda.
Ćwiczenie Puma-II-18, które realizowane jest w ramach międzynarodowego ćwiczenia Saber Strike-18, wystartowało 4 czerwca. Jeszcze tego samego dnia w ramach współpracy pomiędzy wojskami sojuszniczymi eFP (ang. Enhanced Forward Presence) i 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej żołnierze szkolili się w jaki sposób szybko i sprawnie pokonywać przeszkody wodne.
W czasie zajęć ze szkolenia inżynieryjno - saperskiego realizowano między innymi zagadnienia dotyczące przygotowania sprzętu bojowego do pokonywania przeszkody wodnej, prowadzenia działań bojowych z pokonaniem przeszkody wodnej, przeprawa po mostach towarzyszących BLG. Zajęcia miały na celu doskonalić i zgrywać działanie żołnierzy armii sojuszniczych podczas organizacji, urządzenia i zabezpieczenia przeprawy wodnej.
Podczas Saber Strike-18 sprawdzeniu w zakresie współdziałania z jednostkami państw-gospodarzy poddawane są Wielonarodowe Batalionowe Grupy Bojowe NATO stacjonujące na terenie Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Istotną rolę odegrywa w tym elemencie 15 Brygada Zmechanizowana (15BZ), która wspólnie z rozmieszczoną w Bemowie Piskim grupą bojową prowadzi zintegrowane szkolenie, w zakresie współdziałania i gotowości bojowej w układzie sojuszniczym.
Jak podaje DGRSZ, w Saber Strike-18, w którym w sumie weźmie udział około 18 000 żołnierzy z 19 państw, zaangażowanych zostanie ponad 5000 polskich żołnierzy oraz 1000 pojazdów i jednostek sprzętu wojskowego z jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ).
Międzynarodowe ćwiczenie Saber Strike-18, organizowane przez Dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie, jest ósmą edycją realizowanego od 2010 roku szkolenia. Tegoroczne manewry, podobnie jak poprzednie, uwzględniały będą m.in. elementy wsparcia sojuszniczego, w tym siły grup bojowych NATO rozmieszczonych w państwach bałtyckich i w Polsce. To amerykańskie ćwiczenie zalicza się jednocześnie do kluczowych przedsięwzięć szkoleniowych Sił Zbrojnych RP, przede wszystkim Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych mu jednostek wojskowych.
Wydra
Nie wiem jak państwo sądzą ale ja wnioskuje po licznych ćwiczeniach mających na celu forsowanie przeszkód wodnych iż jest to bardzo ważna operacja oraz trudna w wykonaniu z racji wojskowego punktu widzenia.