2 Pułk Kawalerii US Army przemierza Polskę [GALERIA]

5 czerwca 2018, 07:53
1
Fot. Andrzej Nitka
Reklama

W ramach organizowanych przez Dowództwa Wojsk Lądowych USA w Europie (ang. U.S. Army Europe / USAREUR) w dniach 3-15 czerwca na terenie Estonii, Litwy, Łotwy i Polski ćwiczeń Saber Strike-18 przez terytorium Polski przemieszcza się 2 Pułk Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych (ang. 2nd Cavalry Regiment).

Z miejsca swojego stałego stacjonowania w miejscowości Vilseck na terenie Niemiec wyruszył on 28 maja. Przekraczanie granicy naszego kraju rozpoczął 29 maja na przejściu granicznym w Jędrzychowicach oraz miejscowości Kudowa Słone. Łącznie po polskich drogach przemieszcza się 1250 pojazdów podzielonych na 5 rzutów. Pierwszy z nich liczy około 40 pojazdów, natomiast pozostałe cztery liczą po około 300 pojazdów. Transporty poruszają się w kolumnach po 20 sztuk i są pilotowane przez pojazdy Żandarmerii Wojskowej. Jedynie pojazdy amerykańskiej Military Police poruszają się samodzielnie.

Największe rzuty 2 Pułku Kawalerii poruszają się dwoma podstawowymi trasami. Pierwsza biegnie od zachodniej granicy kraju w Jędrzychowicach autostradą A4 do Wrocławia, następnie trasą szybkiego ruchu S5 i drogą krajową nr 5 w stronę Poznania, dalej autostradą A2 do kolejnego odcinka S5 i DK5 w okolicach Gniezna i Bydgoszczy do Grudziądza, a dalej drogami krajowymi nr 16, 7, 58 i 61 przez Ostródę, Olecko do Budziska.

image
Ilustracja: Defence24.pl

Natomiast druga biegnie od południowej granicy kraju w okolicy miejscowości Kudowa Słone drogą krajowa nr 8 do Kłodzka i Wrocławia, później trasą S8 i autostradą A1 w okolicach Łodzi i dalej na wschód autostradą A2, bądź też od Wrocławia trasą S5 i DK5 w kierunku Poznania i dalej autostradą A2 do drogi krajowej nr 50. Stamtąd obie marszruty mają jednolity przebieg omijają Warszawę przez górę Górę Kalwarię do Łochowa a dalej przez Łomżę, Olecko do Budziska trasą S8 i drogami krajowymi nr 61 i 63.

Przekraczanie granicy polsko-litewskiej na przejściu granicznym w Budzisku zaplanowane jest na 6-9 czerwca br. Następnie pododdziały 2 Pułk Kawalerii wezmą udział w epizodach taktycznych zaplanowanych w ramach Saber Strike-18 na litewskich i łotewskich poligonach.

AN

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
Olsen
środa, 6 czerwca 2018, 08:55

A ja chciałbym zobaczyć jak wyglądałby przerzut podobnej wielkości oddziału WP na podobną odległość. Na przykład przerzut w pełni ukompletowanej brygady ( tej która zawsze zdąży na pomoc) ze Świętoszowa na poligon w Orzyszu i z powrotem. Bardzo mnie ciekawi czy to w ogóle możliwe?

HaH
środa, 6 czerwca 2018, 08:20

Mam nadzieje,że tym razem będzie mniej wypadków drogowych z nimi niż zazwyczaj ( jeden an jedne kilometr ).

nero
środa, 6 czerwca 2018, 02:05

az milo patrzec

Birma is a war zone
wtorek, 5 czerwca 2018, 11:17

Robią gospodarską wizytę na swoich włościach

ktos
środa, 6 czerwca 2018, 08:38

Nie to co przemarsze wojsk radzieckich przed 89\'. Wtedy to byla bratnia wizyta... widac wolales tamte wizyty, ja wole obecna. Zwlaszcza ze obecna zapraszalismy a poprzednie same przyszly.

ojej
wtorek, 5 czerwca 2018, 21:17

Przykro ci że was nikt nie zaprasza, z wyjątkiem paru nieciekawych dyktatorków z nożem na gardle?

Davien
wtorek, 5 czerwca 2018, 14:39

Nie, jada po prostu pokazać wam zebyscie się tu wiecej nie pchali:)

sylwester
środa, 6 czerwca 2018, 07:31

pokazać wam , wam czyli komu , Polska , Ukraina , Białoruś , Ruś , te wszystkie kraje wywodzą się z jednego plemienia Słowian , jesteśmy zdecydowanie spokrewnieni więc bliżej nam do Rosjan niż Ameryki , Rosja jest najsłabsza od stuleci , natomiast ma potężne zasoby złóż , obawiam się że słabość Rosjan ktoś zdecyduję się wykorzystać i zająć ten kraj , po prostu atak na konającego i bardzo słabego miśka może odbić nam się czkawką Nawet powiem że przydało by się wzmocnić Rosję aby nikt nie wpadł na głupi pomysł aby rozpocząć wojnę , wojnę Rosja zapewne by przegrała czy z Chinami czy Pakistanem wraz z pomocą Turcji ale obawiam się że nam taka potężna wojna bardziej by zaszkodziła niż pomogła Amerykanie dobijając obecnie Rosję mogą sprowokować atak jakiegoś znaczącego gracza na Rosję

bender
środa, 6 czerwca 2018, 14:57

Ja w kwestii formalnej bo napisałeś, że \"Polska , Ukraina , Białoruś , Ruś , te wszystkie kraje wywodzą się z jednego plemienia Słowian, jesteśmy zdecydowanie spokrewnieni\": primo, to zupełnie nieprawda, secundo jakie to do licha miałoby mieć znaczenie?

Nieździwiony
wtorek, 5 czerwca 2018, 22:14

He he i to jest trafna płęta. Dawno takiej dobrej odpowiedzi tu nie czytałem i od razu humor mi sie poprawił. Brawka

rED
wtorek, 5 czerwca 2018, 11:01

No to czekamy na teksty o Barbarossa 2 :D

Davien
wtorek, 5 czerwca 2018, 14:40

Pierwszy był 16 min po twoim:)

Tweets Defence24