Reklama

Siły zbrojne

Zasadzki lekkiej piechoty. Kluczowe ćwiczenia terenowe [Schematy do pobrania]

Reklama
Reklama

W większości obecnie obowiązujących regulaminach taktycznych działań piechoty armii NATO zasadzka stanowi jedną z metod walki, występującą w różnych rodzajach działań taktycznych. W dobie konfliktów o małej intensywności, które przyniosły renesans taktyki małych pododdziałów, tzw. małej taktyki (ang. infantry minor tactics, IMT), również zasadzka ponownie stała się skutecznym narzędziem walki w rękach dowódców pododdziałów piechoty, niezależnie czy mówimy o górach Afganistanu, stepach wschodniej Ukrainy czy terenach Górskiego Karabachu.

Projektując serię wydawniczą „Biblioteka żołnierza”, nie zamierzamy ograniczyć się wyłącznie do przekazania użytkownikom kolejnej pozycji książkowej. Podręcznika, który adresowany do specjalizowanego grona odbiorców, w założeniu będzie mógł być wykorzystany jako środek dydaktyczny w procesie szkolenia pododdziałów.

Kierując się filozofią poszerzania możliwości wykorzystania wydawanych publikacji, Wydawnictwo Defence24 zamierza poszerzyć swoją ofertę o kolejne elementy obudowy dydaktycznej procesu szkolenia, które będą stanowić element wzbogacający zajęcia szkoleniowe.

image
Grafika: Paweł Makowiec/Katarzyna Głowacka/Defence24

 

Kompaktowy format przyjęty dla serii wydawniczej „Biblioteka żołnierza” determinowało niewielkie rozmiary rysunków i fotografii zamieszczonych w podręczniku, utrudniał również ich wykorzystanie w przypadku przeprowadzenia zajęć w grupie szkoleniowej. W celu wsparcia użytkowników podręcznika, w porozumieniu z autorem, publikujemy zbiór slajdów, które mogą zostać wykorzystane w czasie prowadzonych zajęć.

Na początek proponujemy slajdy dotyczące następujących zagadnień:

  1. System ognia w zasadzce liniowej.
  2. Warianty wejścia do strefy śmierci w zasadzce liniowej.
  3. Warianty przeszukania strefy śmierci w zasadzce.
  4. Warianty zasadzek samoczynnych.
  5. Zasadzka plutonu piechoty lekkiej w obronie [organizacja, ugrupowanie i system ognia pododdziału].

Wyrażamy nadzieję, że udostępnione materiały będą stanowić skuteczne narzędzie poszerzające możliwości eksponowania wskazanych treści szkolenia. Oczekujemy również opinii zwrotnych i sugestii dotyczących kolejnych dodatków, które byłyby oczekiwane przez użytkowników serii „Biblioteka żołnierza”.

Rys A2 - Schemat organizacyjny pododdziału do wykonania zadania
Rys A4 - Szkic zasadzki plutonu
Rys A5 - Szkic systemu ognia zasadzki
Rys A5a - System ognia w zasadzce 1 plp
Rys 12 - System ognia w zasadzce (schemat) 
Rys 17 - Działanie w zasadzce. Warianty wejścia do strefy śmierci grupy szturmowej w zasadzce liniowej
Rys 19 - Działanie w zasadzce. Warianty przeszukania strefy śmierci
Rys 26 - Warianty zasadzek samoczynnych

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Zbychu17

    Niestety nie można pobrać schcematów

  2. Ramzes

    Szkoda tylko, że slajdy się nei wyświetlają