Reklama

Siły zbrojne

Zapad 2021: Silnie uzbrojony BMP i roboty bojowe w akcji

BMP-3/B-19 z modułem Epocha. Fot. mil.ru.
BMP-3/B-19 z modułem Epocha. Fot. mil.ru.
Autor. mil.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin oglądał w poniedziałek na poligonie Mulino w obwodzie niżnienowogrodzkim przebieg manewrów strategicznych Zapad-2021, w tym zastosowanie robotów bojowych Uran-9 i Nerechta oraz najnowszego wozu bojowego piechoty B-19 z modułem Epocha.

W punkcie dowodzenia Putin rozmawiał z szefem sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generałem Walerijem Gierasimowem, który poinformował, że na poligonie Mulino zaangażowanych jest około 20 tysięcy żołnierzy. W tej części manewrów, określanej jako ich główny etap, użyto 5,6 tys. sztuk uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Działania w powietrzu prowadziło ponad 100 samolotów i ponad 100 śmigłowców. Na poligon wyjechało około 160 czołgów.

Putinowi towarzyszył minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, który komentował działania na poligonie. Prócz epizodu z użyciem robotów bojowych rosyjski przywódca obejrzał zastosowanie najnowszego bojowego wozu piechoty B-19 z modułem bezzałogowym Epocha. Ten moduł bojowy wyposażony jest w system automatycznego poszukiwania, rozpoznawania obiektów przeciwnika i ich śledzenia. 

Oznaczenie B-19 jest używane wobec głęboko zmodernizowanego BMP-3, wyposażonego w nowy moduł ogniowy "Epoka". Uzbrojenie tego ostatniego stanowi armata automatyczna 57 mm, oraz wyrzutnie pocisków kierowanych aż dwóch typów: cięższe przeciwpancerne Kornet i lżejsze Bułat, dostępne w większej liczbie. Taki pojazd ma znacznie zwiększone zdolności zwalczania różnych typów celów. W ćwiczeniu uczestniczył pluton wozów B-19.

Jak podało wcześniej ministerstwo obrony Rosji, na poligonie Mulino użyto po raz pierwszy robotów bojowych Uran-9 i Nerechta w szykach bojowych wspólnie z żołnierzami. Roboty Uran-9 prowadziły działania bezpośrednio w szykach broniących się oddziałów i umownie niszczyły siłę żywą i sprzęt przeciwnika. Prowadziły ostrzały na odległość do 5 tys. metrów z wyrzutni pocisków przeciwpancernych Ataka i działek automatycznych. Oprócz tego maszyny osłaniały oddziały zmotoryzowane w trakcie zmiany pozycji.

Roboty Nerechta zaangażowano do prowadzenia zwiadu i wparcia ogniowego. Maszyny tego rodzaju uzbrojone są w karabin maszynowy Kord kalibru 12,7 mm i w 30-milimetrowy granatnik maszynowy AG-30M. Roboty Nerechta mogą też korygować ostrzał, dostarczać amunicję i wyposażenie.

Aktywna faza rosyjsko-białoruskich manewrów strategicznych Zapad-2021 trwa od 10 września; na Białorusi na pięciu poligonach, a w Rosji – na dziewięciu poligonach i w akwenie Morza Bałtyckiego. Ministerstwo obrony Rosji zapowiadało, że ogółem udział w tegorocznych manewrach weźmie około 200 tys. żołnierzy oraz 80 samolotów i śmigłowców. Zaangażowanych zostanie 760 jednostek sprzętu, w tym 290 czołgów i 15 okrętów.

PAP/Defence24.pl

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama