Reklama

Siły zbrojne

Wzrósł budżet obronny Wielkiej Brytanii. Pierwszy raz od 6 lat

Samolot Tornado GR4 startujący z podwieszonym zasobnikiem rozpoznawczym Raptor - fot. RAF
Samolot Tornado GR4 startujący z podwieszonym zasobnikiem rozpoznawczym Raptor - fot. RAF

Rozpoczyna się nowy rok budżetowy dla Wielkiej Brytanii, który charakteryzuje się, po raz pierwszy od 6 lat, wzrostem wydatków na obronę.

Jak przypomina w komunikacie ministerstwo obrony, w budżecie uchwalonym ostatniego lata rząd w Londynie zobowiązał się zwiększać wydatki na obronę o 0,5% powyżej inflacji co roku do 2021 i kontynuować dążenia do osiągnięcia celu NATO, czyli 2% PKB wydawanego na obronę do końca dekady.

Dzień 1 kwietnia 2016 jest pierwszym dniem kiedy te zobowiązania wchodzą w życie z budżetem obronnym zwiększonym o 800 mln funtów z podstawy z 2015/16 w wysokości 34,3 mld. Ministerstwo obrony otrzyma dodatkowo 2,1 mld z funduszu przeznaczonego na kwestie bezpieczeństwa do końca kadencji parlamentu. To oznacza, że budżet wzrośnie o prawie 5 mld do 39.7 mld w 2020/21.

„Nie ma nic ważniejszego niż obrona naszego kraju oraz ludzi. W obliczu coraz większych zagrożeń naszego bezpieczeństwa zdecydowaliśmy się zwiększyć wydatki na obronę oraz zapewnić naszym siłom zbrojnym wszystko czego potrzebują, aby zapewnić Wielkiej Brytanii bezpieczeństwo” – powiedział Sekretarz Obrony Michael Fallon.

Ministerstwo obrony przypomina, że Wielka Brytania posiada drugi co do wielkości budżet w NATO, zaś największy w Unii Europejskiej oraz piąty co do wielkości na świecie. Jest jednym z pięciu krajów, które spełniają wymogi NATO aby wydawać 2% PKB na obronę (zaliczają się do nich też USA, Polska, Estonia i Grecja). W następnej dekadzie ministerstwo obrony planuje wydać ponad 178 miliardów funtów na sprzęt i wsparcie dla niego, tj. o 12 miliardów więcej niż planowano do 2015 roku.

Planowane fundusze pozwolą m.in. na:

- utrzymanie planu zakupu 138 F-35 przez cały czas trwania programu,

- pozyskanie 9 samolotów patrolowych P8 Poseidon,

- zakup ponad 20 uzbrojonych BSL Protector,

- rozpoczęcie badań oraz prac projektowych nad nowym typem lekkich fregat ogólnego zastosowania,

- kupno 2 pełnomorskich okrętów patrolowych oraz 3 jednostek logistycznych,

- wprowadzenie do docelowej struktury Royal Air Force dwóch dodatkowych eskadr myśliwców Typhoon i jednej na F-35.  

Jednym z założeń rządu Wielkiej Brytanii jest również zredukowanie liczby cywilów w ministerstwie obrony o prawie 30% na przestrzeni 5 lat. Od 2016/17 wszystkie oszczędności wynikające z efektywności i zmiany priorytetów zostaną zainwestowane w budżet obronny. Będzie się to równać 9,2 miliardom zainwestowanym w nowe zdolności w okresie wydatkowym.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. gloois

    Super naprawdę , to tak zmieni układ sił w Europie że Putin już trzęsie portami. A tak na poważnie, to trzeba sobie w końcu zdać sprawę że podnoszenie wydatków na obronność państw europejskich ma się tak jakby ktoś chciał posłodzić herbatę bez dodawania cukru. USA odpowiadają za 75% budżetu NATO. Dzięki tak dużym dysproporcjom potencjał wojsk europejskich czy Kanady jest praktycznie bez znaczenia w wypadku wybuchu jakiegoś konfliktu.

  2. Vosak

    Podobnie jak w 1939

    1. Szyk Cech

      Jak czytałem książkę 13lat i 113dni to też miałem wrażenie, że w Europie jest teraz tak jak wtedy (przed wojną) i tylko Hitlera w Niemczech brakuje...

Reklama