Siły zbrojne
Wyrzutnie ulotkowe dla polskich oddziałów PSYOPS
”Zakup ręcznego miotacza ulotkowego realizowany jest na potrzeby specjalistycznej jednostki operacji psychologicznych (ang. PSYOPS), której zadaniem jest m.in. rozpowszechnianie produktów oddziaływania psychologicznego w głębi terytorium zajętego przez przeciwnika” - poinformował wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz odpowiadając na zapytanie posła Norberta Obryckiego (PO) w sprawie zakupu ręcznego miotacza ulotkowego pocisków.
W lipcu 2017 roku Inspektorat Uzbrojenia uruchomił fazę analityczno-koncepcyjną, której głównym celem jest pozyskanie informacji niezbędnych do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia oraz specyfikacji istotnych warunków zamówienia dla rakietowych pocisków ulotkowych (RPU) oraz ręcznych miotaczy ulotkowych (RMU). Broń agitacyjna miałaby być wykorzystywana przez specjalne oddziały w ramach działań informacyjnych i psychologicznych.
Zakup RMU realizowany jest na potrzeby specjalistycznej jednostki operacji psychologicznych (ang. PSYOPS), której zadaniem jest m.in. rozpowszechnianie produktów oddziaływania psychologicznego w głębi terytorium zajętego przez przeciwnika. RMU przeznaczony jest do wpływania na przeciwnika w najprostszej ale równie skutecznej formie i w warunkach bojowych może się okazać jedyną dostępną formą oddziaływania.
Zdaniem MON, zakup takiego sprzętu podyktowany jest przebiegiem ostatnich konfliktów zbrojnych, które wskazują na wzrost znaczenia działań infromacyjnych i psychologicznych realizowanych w ramach tzw. „Wojny Informacyjnej” (ang. Information Warfare). Pomimo tego, że wojna ta jest prowadzona głównie w nowoczesnych mediach (Internet, radio, telewizja) to jak wskazuje Skurkiewicz "w specyficznych sytuacjach, użycie ulotek rozpowszechnianych przy pomocy ręcznego miotacza ulotkowego (RMU) może okazać się jedynym sposobem oddziaływania na wolę walki i morale żołnierzy oraz zrozumienie sytuacji i zdolności decyzyjne ich przełożonych". Dlatego też "konwencjonalna" broń agitacyjna miałaby być używana w sytuacji, gdy zdarzenie lub grupy społeczne uniemożliwiałyby użycie nowoczesnych metod oddziaływania, np. poprzez braku u odbiorcy środków odbioru.
Siły Zbrojne RP powinny dysponować różnymi środkami przekazywania informacji i wpływania na grupy społeczne (jednostki) zależnie od możliwości percepcyjnych i technicznych odbiorcy.
Ważnym elementem wykorzystania ręcznych miotaczy ulotkowych są działania kryzysowe, albowiem w sytuacji wystąpienia klęski żywiołowej lub awarii technicznej RMU może zostać użyty do przekazywania ludności cywilnej komunikatów informacyjnych np. dotyczących ewakuacji, udzielania pomocy lub innych działań.
Polskie oddziały PSYOPS
W Siłach Zbrojnych RP prowadzeniem działań psychologicznych na polu walki i w operacjach wsparcia pokoju na szczeblu operacyjnym i taktycznym zajmuje się powstała w 2001 roku Centralna Grupa Działań Psychologicznych z Bydgoszczy. Jednostka została powołana z inicjatywy Sztabu Generalnego WP, w celu wsparcia polskich żołnierzy w czasie misji pokojowych.
Ponadto w MON za prowadzenie działań w cyberprzestrzeni zasadniczo odpowiedzialne jest Centrum Operacji Cybernetycznych przy Narodowym Centrum Kryptologii, które posiada specjalistów i zdolności do prowadzenia ofensywnych i defensywnych operacji w Internecie.
Davien
W czasie pokoju można wykorzystać ten system w celu dystrybucji ulotek reklamowych i prenumerat gazet.
M z UK
A w warunkach bojowych strzelać do wroga np. listami od komarnika, albo ponagleniami do zapłaty za energię elektryczną. Po otrzymaniu takiej korespondencji powinien zapał agresora nieco przygasnąć. Pozdrawiam.
bubu
teraz czuję się bezpiecznie, rakietowy pocisk ulotkowy... WP dalej w średniowieczu , zamiast użyć drona do zrzutu lub informacji głosowych to rakietowy pocisk ulotkowy - beton nie rdzewieje
Midarek
Widocznie proste jest najlepsze. Gdybyś siedział kiedykolwiek w transzejach to byś tak nie teoretyzował.
koko
nie jest to takie glupie jak sie wydaje jesli planuje sie dzialania obronne nie w granicach Polski.
niki
Nie ma nowych samolotów, nie ma nowych okrętów, nie ma nowych czołgów ale polska armia będzie miała nową wyrzutnię ulotkową. Ja wiem że jest potrzebna, szczególnie jak się okupuje jakiś teren czy nawet inne państwo. Jednak aby móc okupować wpierw trzeba to państwo podbić a tego nie zrobi się ze sprzętem z lat 70-80-tych.
On
Przecież są nowe samoloty (VIP) ;) Dokupi się jeszcze kilka do zrzucania ulotek i budżet znowu będzie wykonany w 100%
Feluś
Przecież zostaną zamówione RPU (Rakietowe Pociski Ulotkowe) - Polskie Kły. Czy jest państwo na świecie które nie podda się bez walki gdy zagrozimy atakiem rakietowo-ulotkowym ???
Ciołkowski
Czy z tych RPU nie dało by się zwalczać obecnych i perspektywicznych środków napadu powietrznego ?
Feluś
Oczywiście że można! Wystarczy silnie ostrzelać samolot napadającego z powietrza. Najlepiej prowadzić ogień w kierunku owiewki, tak aby ulotki przykleiły się do szyby i przesłoniły lotnikowi widoczność. Oślepiony i jednocześnie zaczytany w pasjonującej treści pilot niechybnie straci panowanie nad maszyną i niczego nie świadomy będzie pikował ku swojej zgubie!
xexo
dobra decyzja.
Antłan
Brawo!, kupić i w pierwszej kolejnosci przekazać do WOT !!!
say69mat
Wow ... koncepcja a co za tym idzie metodologia operacji psychospołecznych na poziomie I wś. Trudno się w zasadzie dziwić, że zakupy zaawansowanych systemów uzbrojenia i modernizacji technicznej naszej armii są realizowane miarą projektu ... \'orka na dnie\' ;)))
Marek1
Oooo, w tym to nasz MON jest najlepszy ! Założycie się, że zakup tych, jakże niezbędnych dla WP miotaczy ulotek pójdzie błyskawicznie i potencjał bojowy polskich SZ niedługo wzrośnie skokowo ...
zły
No to mamy istotne wzmocnienie polskiego potencjału obronnego! Teraz tylko wydrukować ulotki o sukcesach MON-u i jazda w Polskę agitować!
Popo
Pozostaje tylko wymyślić dowcip, który zabije wroga - rzeczywistośc przerosła Pythona.
MAZU
Ręce opadają...