Siły zbrojne

Wycofanie A-10 nie da planowanych oszczędności. Upośledza zdolności USAF

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Wycofanie samolotów A-10 Thunderbolt II nie przyniesie założonych przez USAF oszczędności, a jego skutki są niedoszacowane – orzekła w specjalnym raporcie instytucja kontrolna Kongresu, Government Accountability Office (GAO).

Zdaniem GAO, stanowiącej amerykański odpowiednik Najwyższej Izby Kontroli, analizy dokonane przez amerykańskie lotnictwo i Departament Obrony są, delikatnie rzecz ujmując, mało rzetelne. Obie wspomnienie instytucje naciskają na wycofanie wysłużonych ale nadal bardzo chwalonych i intensywnie wykorzystywanych samolotów wsparcia A-10, przede wszystkim w celu pozyskania ludzi i środków na wprowadzenie do służby maszyn V generacji F-35.

W przedstawionym planie budżetowym na pięć najbliższych lat USAF wskazuje, że na wycofaniu A-10 zaoszczędzi 4,2 miliarda dolarów. Jednak zdaniem Government Accountability Office nie wzięto w tych wyliczeniach pod uwagę skutków w rodzaju zwiększenie kosztów eksploatacji i zużycia innych maszyn, takich jak F-16 czy F-15E, które mają przejąć część zadań realizowanych dziś przez A-10.

GAO uważa też, że przyjęcie planu przyniesie wieloletnie poważne ograniczenie potencjału realizacji misji bliskiego wsparcia, szczególnie do czasu wprowadzenia do służby dostatecznej liczby F-35, mających przejąć część zadań tego rodzaju. Zastosowanie maszyn wielozadaniowych może być niewystarczające do pełnego zastąpienia wysoce specjalizowanych samolotów wsparcia, zmuszając USAF np. do doraźnego uzupełnienia możliwości poprzez pozyskanie tańszych maszyn, takich jak T-6D.

GAO podważa też argumenty Sił Powietrznych, twierdzących że decyzja o wycofaniu A-10 oparta jest na raporcie Departamentu Obrony ze stycznia bieżącego roku, wskazującym, że bez wycofania tych samolotów USAF zabraknie personelu do obsługi wprowadzanego do służby F-35. GAO wskazuje wyraźnie, że raport powstał już po decyzji wycofania A-10 ze służby, tak wiec nie miał on na nią wpływu.

Government Accountability Office widzi jednak też wiele argumentów za wycofaniem wspomnianych maszyn ze służby, oraz wskazuje na niepełną dokumentacje, np. w zakresie kosztów obsługi i modernizacji. Z tego powodu zapowiadane są dalsze analizy i przedstawienie bardziej dogłębnego i szczegółowego raportu jeszcze przed końcem bieżącego roku. Może on mieć istotny wpływ na dalsze losy legendarnych już maszyn, które są tematem ostrych sporów w Kongresie

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.