Siły zbrojne

Wszystkie Kiowa Warrior już w Grecji

Grecki Kiowa Warrior. Fot. MO Grecji
Grecki Kiowa Warrior. Fot. MO Grecji

Pod koniec maja zakończył się rozładunek 70 używanych śmigłowców OH-58D Kiowa Warrior w greckim porcie Wolos. Tym samym sfinalizowany został proces przejmowania maszyn po US Army przez greckie wojska lądowe, prowadzony w ramach procedury Excess Defense Articles (EDA).

Armia Stanów Zjednoczonych ostatecznie wycofała ten typ śmigłowca we wrześniu 2017 roku i chętnie oddaje swoim sojusznikom. W 2016 roku 16 egzemplarzy otrzymała, także w ramach EDA, Chorwacja, a kolejne 24, z wolnej ręki, zakupiła Tunezja.

Tymczasem greckie zamówienie zostało złożone w grudniu 2017 roku. Łączne opiewało ono na aż 70 maszyn wyprodukowanych w latach 1991-2011, a zatem relatywnie nowych jak na ten typ śmigłowca. Ich średni nalot wynosi jednak aż 5,8 tys. godzin. Z tego powodu tylko 36 z zakupionych śmigłowców ma wejść do służby czynnej w wariancie uzbrojonym (wkmy, 70 mm niekierowane pociski rakietowe, kpr AGM-114 Hellfire), w jednostkach szybkiego reagowania operujących z wysp Morza Egejskiego. 24 kolejne będą wykorzystywane wyłącznie do szkolenia, a 10 posłuży jako rezerwuar części zamiennych.

Grecy zapłacili za wszystkie maszyny 44 mln EUR, czyli średnio po zaledwie 630 tys. EUR za egzemplarz. Dostawy zostały pierwotnie przewidziane na wrzesień ubiegłego roku, jednak z uwagi na potrzeby związane ze szkoleniem personelu i przygotowaniem odpowiedniej infrastruktury i zapasów, plany te zostały przesunięte o pół roku.

Kiowa Warrior zostały dostarczone na pokładzie statku „Ocean Giant”. Przy ich odbiorze byli obecni osobiście szef sztabu sił zbrojnych Grecji gen. por. George Kambas oraz szef lotnictwa armijnego Christos Iliopoulos. Sześć śmigłowców po wyładunku szybko zostało przygotowanych do lotu i poleciało do bazy Stefanovikio z amerykańskimi pilotami za sterami wspomaganymi przez greckich drugich pilotów. Pozostałe OH-58D wyładowywano jeszcze przez trzy dni. Razem z nimi ładownię statku opuścił ostatni z 10 używanych CH-47D Chinook zakupionych za 150 mln USD (za wszystkie maszyny) jeszcze w grudniu 2014 r.

Korzystne pozyskanie OH-58D Kiowa Warrior jest jednym z coraz liczniejszych przejawów zacieśniania współpracy wojskowej Aten z Waszyngtonem w ostatnich latach.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.