Reklama

Siły zbrojne

Wspólne zamówienie broni precyzyjnej dla 8 krajów NATO

Fot. J. Sabak
Fot. J. Sabak

Agencja ds. wsparcia i zaopatrzenia NATO podpisała z administracją USA porozumienie dotyczące wspólnych zakupów amunicji kierowanej dla  Danii, Norwegii, Hiszpanii, Portugalii, Grecji i Czech, Belgii i Holandii. Dotyczy ono amunicji dostarczanej w latach 2017-2019. W kolejnym zamówieniu weźmie udział również Polska, pozyskując pociski JDAM i Paveway II. 

Porozumienie zostało zawarte 15 grudnia 2016 i wynika z dotyczy uzbrojenia kierowanego, takiego jak bomby i rakiety, przeznaczonego dla samolotów państw członkowskich NATO. Jest to wstępna faza programu zaplanowanego na lata. Zamówienie  na które zezwoliła administracja USA w ramach programu FMS może objąć m.in.  ponad 2 tys. zestawów do budowy bomb JDAM, czujniki DSU-38/B pozwalające na ich użycie z systemem naprowadzania laserowego, a także elementy bomb kierowanych GBU-12 i GBU-49. Maksymalna kwota zamówienia została wyznaczona na 231 mln USD.

Czytaj też: Polskie F-16 w „puli” precyzyjnej broni NATO

W kolejnym porozumieniu, które zaplanowano na rok 2017, weźmie udział również Polska, pozyskując uzbrojenie dla samolotów F-16 Jastrząb. Plan zakłada nie tylko pozyskanie bomb JDAM i Paveway II ale również potencjalne zakupy rakiet AIM-120 i pocisków JASSM.

Koncepcja wspólnych zakupów precyzyjnych środków lotniczych została po raz pierwszy zatwierdzona na szczycie NATO w Newport. Pierwotnie brały w niej udział Dania, Norwegia, Hiszpania, Portugalia, Grecja i Czechy, potem dołączyły Belgia i Holandia, a od 2016 roku również Polska.

Jest ona wynikiem między innymi doświadczeń z działań nad Libią w 2011 roku, kiedy to siłom powietrznym niektórych państw zabrakło zapasów lotniczej amunicji precyzyjnej powietrze-ziemia, bądź też jej dostępność była ograniczona.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (4)

  1. iryda

    Dobrze by się stało jak by -amramskie były w wersji c-7 czyli te co zakupili Australijczycy ponieważ c-5 to za krótka szabla a nawiązuje a kupują pow-ziemia a o pow-pow cisza ,co do kontroli to test miał już miejsce rok czy dwa do tyłu nasze efy zostały wyłączone na polapie około 10000metrow a zaskoczyły na około 2000 metrów i to 2jednoczesie,po wylądowaniu przyczyny nie znaleziono,tyle teorii spiskowych co nie znaczy że nie prawdziwych,temat opisywany w prasie i necie,szkoda,że piloci milczą.

  2. Rain

    Jeszcze więcej JASSM. Super.

    1. as

      No to te więcej to 70 Jassm er o zasięgu 100km.

    2. Jaksar

      nie więcej JASSM tylko w ramach znanej oferty... Chodzi o to, że nie tylko Polska ma możliwość otrzymania tych pocisków więc są prowadzone rozmowy na zamówienie zbiorowe... Im więcej zamówionych sztuk tym taniej. Przypuśćmy, administracja USA zgodziła się na sprzedaż Polsce 70 pocisków JASSM, nas jednak nie stać na taką ilość, jesteśmy gotowi zakupić powiedzmy 40 sztuk. W tej sytuacji, w porozumieniu z USA pozostałe 30 sztuk może pójść np. do Norwego lub Hiszpani....

  3. Zaniepokojony działaniami Trampa

    I tak nam je zablokują jak dojdzie co do czego.

    1. k

      a niby jak? myslisz ze bomby sa na wifi i mozna je zdalnie wylaczyc? moze troche samodzielnego myslenia zamiast nudne powtarzanie idiotycznych sentencji.

  4. Viper

    czy tego typu uzbrojenie jest do kupienia od innych czy też amerkanie mają całkowity monopol ?

Reklama