Siły zbrojne

„Wspólna platforma” śmigłowców morskich dla Bundeswehry

Fot. Ministerstwo obrony Holandii.
Fot. Ministerstwo obrony Holandii.

Niemieckie siły zbrojne poinformowały o wyborze maszyn NH-90 jako następcy śmigłowców pokładowych Lynx Mk 88A. Tym samym Deutsche Marine otrzyma „wspólną platformę” śmigłowców morskich, bo również cięższe wiropłaty Sea King będą zastąpione przez NH-90.

W komunikacie Bundeswehry poinformowano, że zgodnie z decyzją przygotowaną przez urząd do spraw wyposażenia, technik informacyjnych i eksploatacji Bundeswehry (BAAINBw) i zatwierdzoną przez zastępcę generalnego inspektora wiceadmirała Joachima Rühle, niemieckie lotnictwo morskie otrzyma śmigłowce NH-90 MFH jako następcę pokładowych maszyn Lynx Mk 88A, wykorzystywanych dziś m.in. do zwalczania okrętów podwodnych.

Dostawy nowych wiropłatów, oznaczonych MFRH „Mehrrollenfähige Fregattenhubschrauber” (niem. śmigłowiec wielozadaniowy dla fregat) powinny rozpocząć się w 2025 roku. Zostanie on oparty na istniejącej morskiej wersji NH-90 MFH, używanej między innymi we Francji, Belgii, Holandii i Norwegii. Stosowny wniosek o zatwierdzenie umowy trafi do Bundestagu w przyszłym roku.

Niemcy dążą więc do unifikacji floty śmigłowców morskich. Kilka lat wcześniej Berlin zdecydował o zakupie 18 maszyn NH-90, nazywanych „śmigłowcami transportowymi Marynarki” (Marinetransporthubschrauber), i przeznaczonych między innymi do misji poszukiwawczo-ratowniczych oraz do wsparcia działań wojsk specjalnych. Teraz natomiast do służby w Deutsche Marine trafi inny wariant NH-90, zdolny do wykonywania misji zwalczania okrętów podwodnych, jak i do realizacji innych zadań.

Bundeswehra chce zastąpić posiadane 5-tonowe Lynxy maszynami około dwukrotnie cięższymi, zapewne o dużo wyższych możliwościach bojowych. Najwyraźniej uznano, że korzyści z unifikacji przewyższają związane z tym koszty. Nie bez znaczenia mogły być też kwestie przemysłowe. Śmigłowce NH-90 powstają w dużej części w Niemczech, między innymi w zakładach Airbus Helicopters Donauwörth. Decyzja o wprowadzeniu ich większej liczby do marynarki przyczyni się więc do wzmocnienia niemieckiej bazy przemysłowej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.