Reklama

Siły zbrojne

Wsparcie USA dla krajów bałtyckich. Priorytetem obrona powietrzna

Fot. Spc. Aaron Good/US DoD
Fot. Spc. Aaron Good/US DoD

Stany Zjednoczone są kluczowym sojusznikiem Estonii, Łotwy i Litwy. Zarówno w aspekcie relacji bilateralnych, jak i w ramach NATO. W związku z rosyjskim zagrożeniem dla krajów bałtyckich, a więc północnej części wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, USA stawiają na wzmocnienie bezpieczeństwa Estonii, Łotwy i Litwy w powietrzu. To jest dziś bowiem chyba najsłabszy punkt obrony tych krajów.

W 2020 roku USA przeznaczą ze swego budżetu obronnego na wsparcie wojskowej współpracy i rozwoju potencjału obronnego w Estonii, Łotwie i Litwie 175 mln dolarów. Uwagę zwraca skupienie się na kwestii obrony powietrznej. Większość środków, 125 mln dolarów, zostanie przeznaczona na rozwój współpracy wojskowej między trzema krajami bałtyckimi. Po raz pierwszy w historii wydzielono w projekcie budżetu Pentagonu pozycję z 50 mln dolarów na wsparcie rozwoju obrony powietrznej Estonii, Łotwy i Litwy.

Środki przeznaczone na rozwój obrony powietrznej zapisano w rozdziale operacji i utrzymania (O&M) budżetu. Dotychczas sojusznicy z NATO zapewniali krajom bałtyckim wsparcie w przestrzeni powietrznej stałymi patrolami lotniczymi (Baltic Air Policing Mission). Nie zapewnia to pełnowartościowej obrony przestrzeni powietrznej. Dlatego teraz celem ma być przejście do takiego właśnie modelu, w skład którego wchodzą m.in. systemy wczesnego ostrzegania, zdolności obserwacyjne, systemy broni przeciwlotniczej, jak również wykwalifikowany personel zdolny przeprowadzać operacje przeciwlotnicze. Tego wszystkiego wciąż w krajach bałtyckich nie ma.

image
Fot. MON Litwy

Minister obrony Estonii Jüri Luik powiedział, że wzmacnianie możliwości odstraszania i obrony w krajach bałtyckich, w tym w obszarze powietrznym, a szczególnie na polu obrony powietrznej, jest ważne dla całego NATO i USA. – Przejście od patrolowania przestrzeni powietrznej do obrony przestrzeni powietrznej wymaga wspólnej decyzji wszystkich sojuszników, ale stanowisko USA i ich praktyczne wsparcie mają wielką wagę – podkreślił Luik.

W ustawie budżetowej Pentagonu zawarto też klauzulę solidarności, która potwierdza zobowiązania USA w regionie bałtyckim i zaleca departamentowi obrony przygotowanie analizy pomocy w obronie krajów bałtyckich. W kwietniu i maju 2019 roku USA podpisały umowy o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa z Estonią i Litwą. Na Litwę w październiku trafiło pół tysiąca amerykańskich żołnierzy na pół roku.

W projekcie budżetu oprócz specjalnych środków dla krajów bałtyckich wpisano też 250 mln dolarów pomocy dla wzmocnienia bezpieczeństwa Ukrainy. Cały budżet obronny USA wzrasta z 675,6 mld dolarów w 2019 roku do 695,1 mld dolarów w 2020 roku, czyli o 2,8 proc. To już trzeci z rzędu rok wzrostu wydatków na obronę.

Reklama

Komentarze (5)

 1. 223

  Po co kraje bałtyckie w NATO? Nie wiem Rosja zajęła by je w ciągu 3 dni. Niech USA da sobie spokój z bezpieczeństwem krajów bałtyckich. Polsce wystarczyło by tydzień by sobie podporządkować. Rosja niech zrobi aneksję krajów bałtyckich i mamy ponownie dawne ZSRR.

 2. Śliwka Estonka

  50 mln usd starczy na 2 baterie

  1. xvcbcvbvcbnv

   To jest chyba jednoroczny budżet, czyli 2 baterie w rok.

 3. GRD

  I na pierwszym planie Żołnierze Wojska Polskiego w pięknych stanikach Lubawy. Takie to nowoczesne wojsko.

  1. BUBA

   I strategicznie wypudrowanych czolgach

 4. Rus.

  Było tak fajnie i po co cała ta wojenka z Ukrainą? Teraz na Putina akcje jest reakcja NATO.Nowy wyścig zbrojeń plus Amerykanie za miedzą i znowu klops.

 5. 123

  To moze nam by jakiegos Los Angeles wyleasingowali?

Reklama