Siły zbrojne

Wsparcie dla polskich JASSM

Fot. Lockheed Martin.
Fot. Lockheed Martin.

Pentagon złożył zamówienie na wsparcie eksploatacji pocisków manewrujących JASSM należących do użytkowników zagranicznych. Wśród beneficjentów kontraktu jest również Polska.

Zgodnie z komunikatem Pentagonu, Lockheed Martin otrzymał kontrakt o wartości 99 mln USD na wsparcie produkcji taktycznych lotniczych pocisków manewrujących JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) w ramach programu FMS dla Australii, Finlandii i Polski.

Umowa obejmuje wsparcie cyklu życia pocisków JASSM i wszystkich jego wariantów, w tym aktualizacji systemów, integracji, produkcji, utrzymania, zarządzania i wsparcia logistycznego. Wszystkie prace związane z tą umową mają zostać przeprowadzone w Orlando na Florydzie, a ich zakończenie jest planowane w sierpniu 2024 roku.

Polska, Australia i Finlandia to trzy państwa, które kupiły system pocisków powietrze-ziemia JASSM w trybie Foreign Military Sales. Australia i Finlandia pozyskały go na uzbrojenie maszyn F/A-18 Hornet różnych wersji, podczas gdy Polska - na F-16C/D Block 52+.

Australia i Finlandia zakupiły wyłącznie standardową wersję AGM-158A JASSM, podczas gdy Polska - jako jedyne państwo poza USA - zamówiła również wariant AGM-158B JASSM-ER o zwiększonym zasięgu. Umowa międzyrządowa dotycząca zakupu pierwszej partii AGM-158A JASSM dla Polski została podpisana w 2014 roku, natomiast JASSM-ER zostały zamówione dwa lata później. 

Według dostępnych informacji pociski JASSM w wersji standardowej są zdolne do zwalczania celów położonych na dystansach ponad 370 km, natomiast JASSM-ER mogą razić obiekty odległe o około 1000 km. Naprowadzanie odbywa się za pomocą systemu INS/GPS, w końcowej fazie lotu wspomaganego przez kamerę termowizyjną. We wrześniu ubiegłego roku Pentagon zlecił koncernowi Lockheed Martin prace nad opracowaniem wersji JASSM-XR o zasięgu 1600 km. W kwietniu tego samego roku AGM-158A został użyty bojowo w Syrii, po odpaleniu z bombowców B-1B.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.