Siły zbrojne

"Wojskowe wyzwanie" w Poznaniu w obiektywie Defence24 [FOTO]

Fot. Jacek Raubo/Defence24
Fot. Jacek Raubo/Defence24

W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, w sobotę 27 lipca, odbyła się kolejna już edycja akcji „Wojskowe wyzwanie”. Jej celem, ma być tak naprawdę pokazanie służby wojskowej cywilom, którzy na ten jeden dzień mogą wejść do wybranej jednostki i zapoznać się ze specyfiką pracy żołnierzy. Wpisuje się to w szerszą kampanię „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, mającą na celu zwiększyć liczbę osób chętnych do wstępowania w szeregi sił zbrojnych. W CSWL z osobami uczestniczącymi w „Wojskowym wyzwaniu” spotkał się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Akcja „Wojskowe wyzwanie" ma się odbywać w kilkunastu wybranych jednostkach w całym kraju.

Na terenie CSWL w Poznaniu ochotnicy, którzy wysłali wcześniej odpowiednie zgłoszenie, na jeden dzień „stali się” żołnierzami. Tym samym mieli okazję wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach, przeprowadzanych w małych grupach niemal na całym terenie CSWL. Uczestnicy uczyli się podstaw niezbędnej musztry wojskowej, a także prowadzili szkolenie w zakresie techniki rzutu granatem ćwiczebnym. Nie zabrakło również szkolenia z zakresu celowania oraz samego strzelania z broni wykorzystywanej w siłach zbrojnych.

[GALERIA_19994]

To ostatnie odbywało się przy użyciu urządzeń szkolno-treningowych – w tym urządzenia systemu Śnieżnik, będącego zaawansowanym systemem służącym do szkolenia żołnierzy w różnych warunkach bojowych i na różnych stanowiskach ogniowych. Przybyli do CSWL mogli również spróbować swych sił w symulatorze Jaskier, przeznaczonym na co dzień do szkolenia kierowców KTO Rosomak. Odbywały się również zajęcia dotyczące medycyny pola walki czy też podstaw samoobrony. Prezentowano również sprzęt ciężki, czołgi, KTO Rosomak, itp.

Oczywiście nie mogło zabraknąć punktów informacyjnych, wystawionych przez CSWL, WSPWLąd w Poznaniu, WKU w Poznaniu oraz 12 Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej. To tam najbardziej zainteresowani mogli dowiedzieć się o możliwości kontynuowania swojego przyszłego wojskowego wyzwania, ale już w pełnym zakresie.

Komentarze